שתף קטע נבחר

סיכומים במשפט טראמפ: "להרשיע, למען העתיד"

יומיים לפני ההצבעה שבה צפוי הסנאט לזכות את הנשיא מהאישומים נגדו בפרשת "אוקראינה גייט", קראו הדמוקרטים בדברי הסיכום להצביע בעד הדחתו: "נשיא שלא צריך לתת דין וחשבון הוא סכנה ללבה הפועם של הדמוקרטיה". צוות ההגנה: "מקומם מה שהדמוקרטים עשו לנשיא ולחוקה"

אף שזיכויו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בהצבעה שצפויה להיערך מחרתיים נראה ודאי לחלוטין, שלב הסיכומים במשפט המתנהל נגדו בסנאט נפתח הערב (יום ב') בקריאה של הדמוקרטים לעמיתיהם הרפובליקנים בסנאט להרשיע אותו, כדי להראות ששום נשיא אינו נמצא מעל החוק. מנגד, הצוות המשפטי המגן על טראמפ ניצל את דברי הסיכום שלו כדי להדגיש שוב את עמדתו שהמשפט נגדו נובע ממניעים פוליטיים, פזיז וחסר בסיס.

 

משפט טראמפ - סיקור נרחב ב-ynet:

פאט סיפולוני היועץ המשפטי של הבית הלבן וחבר ב צוות ההגנה של דונלד טראמפ ב משפט הדחה ב סנאט (צילום: AP)
הסנאט האמריקני. זיכוי ודאי(צילום: AP)

חבר בית הנבחרים הדמוקרטי ג'ייסון קרואו נשא דברים בשם צוות התביעה הדמוקרטי, והזהיר את הסנאט, הנמצא כעת בשליטה רפובליקנית, כי אם לא ירשיע את טראמפ על מעשיו בפרשת אוקראינה גייט – תהיה לכך השפעה מתמשכת "לא רק על הנשיא הזה, אלא גם על כל הנשיאים העתידיים: השאלה אם תפקיד נשיא ארה"ב נמצא מעל החוק".

 

מהצד של טראמפ דיבר בפני הסנאט עורך דינו ג'יי סקיולו. "זה היה המשפט הראשון בתולדות ארצנו להדחת נשיא שהיה מפלגתי לחלוטין, והוא צריך להיות האחרון", אמר. "מה שבית הנבחרים שבו שולטים הדמוקרטים עשה לארץ הזאת, לחוקה, למוסד הנשיאות, לנשיא עצמו ולגוף הזה (הסנאט) הוא דבר מקומם. הוזלת את כוחה האדיר של סמכות ההדחה".

ג'יי סקולו עורך דינו של דונלד טראמפ ב סנאט משפט הדחה  (צילום: AP)
ג'יי סקיולו. "הוזילו את סמכות ההדחה"(צילום: AP)

בית הנבחרים האמריקני, נזכיר, הצביע ב-18 בדצמבר בעד הדחת טראמפ בשל חלקו בפרשת אוקראינה גייט, שבה ניסה לטענת הדמוקרטים ללחוץ על נשיא אוקראינה לקדם חקירת שחיתות שתפגע בשמו של יריבו הפוליטי הדמוקרטי ג'ו ביידן, שעשוי להתמודד מולו על הנשיאות בנובמבר השנה. לפי הדמוקרטים, כדי ללחוץ על הנשיא האוקראיני עיכב טראמפ סיוע צבאי בשווי של יותר מ-400 מיליון דולר לקייב. טראמפ מכחיש וטוען שמדובר בציד מכשפות נגדו.

 

בעקבות תמיכת הנבחרים עבר הליך ההדחה נגד טראמפ לשלב הבא – משפט בסנאט, אבל שם יש רוב רפובליקני, וכיוון שלהדחת נשיא נדרשת תמיכתם של יותר משני שלישים מהסנאטורים – מלכתחילה סיכויי הדמוקרטים להביא להדחת טראמפ היו אפסיים.

  ()

בסוף השבוע האחרון הצביע הסנאט נגד דרישת הדמוקרטים לזמן עדים חדשים למשפט, בהם ג'ון בולטון שהדמוקרטים האמינו כי יוכל לספק ראיות חמורות נגד טראמפ, ומכיוון שכך – נמנעה התארכות המשפט לצורך שמיעת עדים, וההצבעה על הרשעה או זיכוי נקבעה ליום רביעי הקרוב ב-23:00 בלילה (שעון ישראל).

 

התשובה היא בחירות

בדבריו בפני הסנאט הערב כינה סקיולו את מהלך ההדחה "פזיז", ואמר שאף אחד מסעיפי האישום שניסח בית הנבחרים נגד טראמפ – ניצול סמכות לרעה ושיבושי הליכה חקירה – אינו עבירה שאפשר להדיח בגינה. הוא טען שהדמוקרטים ניסו להפוך שלא דרך הקלפי את תוצאות הבחירות ב-2016 שבהן ניצח טראמפ, ולעוות את רצון העם האמריקני. "התשובה היא בחירות, לא הדחה", אמר סקיולו.

 

פט סיפולוני, יועץ בכיר בבית הלבן שנמנה גם הוא עם צוות ההגנה, הוסיף: "הנשיא לא עשה שום דבר רע. יחד אנחנו יכולים לשים סוף לעידן ההדחה".

Rep. Adam Schiff speaks at Donald Trump's impeachment trial in the U.S. Senate, Jan. 23, 2020  (Photo: AP, Senate Television)
אדם שיף. "סכנה לדמוקרטיה"(Photo: AP, Senate Television)

קרואו הדמוקרט הוסיף מנגד: "הדחה היא פתרון חריג – כלי שיש להשתמש בו רק במקרים נדירים של התנהלות חמורה, אבל יש סיבה לכך שהיא מוזכרת בחוקה: באמריקה, איש אינו נמצא מעל החוק, גם לא מי שנבחר לנשיא ארה"ב, ואוסיף ואומר – במיוחד מי שנבחר לנשיא ארה"ב".

 

מי שהוביל את צוות התביעה הדמוקרטי, אדם שיף, הדגיש כי אם טראמפ יושאר בתפקידו, הוא ימשיך לחתור להשיג התערבות זרה בבחירות שייערכו ב-3 בנובמבר. "נשיא שאינו צריך לתת דין וחשבון הוא סכנה ללבה הפועם של הדמוקרטיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
טראמפ. "ציד מכשפות"
צילום: gettyimages
מומלצים