שתף קטע נבחר

קהילת הלהט"ב תוקפת את הרב אריאל: "נמנע את קבלת הפרס"

הקהילה זועמת לאחר סירובו של חתן פרס ישראל הרב אריאל יעקב, להתנצל על התבטאויותיו נגדה. מנכ"ל העמותה למען להט"ב אוהד חזקי: "הסתה ואלימות נגדנו". הרב עמיחי בתגובה: "אתה סותם פיות". צפו

 

 

לאחר שחתן פרס ישראל הטרי לספרות תורנית הרב יעקב אריאל התייחס לראשונה לסערה שעוררה זכייתו בעקבות התבטאויותיו השנויות במחלוקת בעבר על הקהילה הגאה, בעימות שנערך ב-ynet מגיב מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב, אוהד חזקי הקורא להסתה גלויה ומבקש למנוע את הזכייה מאריאל.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

"לא הגיוני שאדם כזה, שמשתמש במעמד שלו ובכוח שלו להסית ולדבר רעה על קבוצה כזו גדולה באוכלוסייה הישראלית על אף העשייה הרבה שלו - זוכה בפרס ישראל -פרס שמייצג אותי ואת הקהילה אליה אני משתייך. זה משהו שלא יכול לעבור בשתיקה", הוא מוסר. לעומתו, הרב עמיחי אליהו, יו"ר איגוד רבני קהילות סבור כי אין קשר בין הפרס שניתן לרב בגין פעילותו התורנית – לבין הדברים שאמר.

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

"כשאני מסתכל על אנשים שקיבלו לפני כן פרס ישראל: יגאל תומרקין שקיבל ב-2004 את פרס ישראל השווה את החרדים לנאצים. שולמית אלוני השוותה דתיים לנאצים", טוען יו"ר האיגוד.הוא מסביר כי  סירובו של הרב להתנצל נובע מכך ש"קיימים קולות אחרים במדינת ישראל", ומאשים את קהילת הלהט "ב ב"סתימת פיות". "אנחנו רגילים שכל פעם שמישהו שלא מיישר קו עם המוזות של החבורה הזו אז סותמים לו את הפה. חופש הביטוי שמור פה לקבוצה מאוד מסוימת במדינת ישראל", תקף בחריפות.

 

"לא כל דבר חייב להפוך להסתה"

במענה לדבריו של הרב אליהו, מוחה המנכ"ל למען הלהט"ב ומזכיר את אמירותיו הקשות של אריאל שטען שהומואים הם "סוטים" ובקשתו לא להשכיר דירה ללסביות - מהלך המייצר לטענתו אלימות והסתה גלויה. "זה שבעבר אנשים שקיבלו את פרס ישראל אמרו אמירות לא לגיטימיות, לא הופך את הקבלה של הפרס לראויה. אנחנו צריכים לייצר פה קו ערכי מסוים כחברה ואותי חינכו ש'דרך ארץ קדמה לתורה' ובן אדם קודם כל צריך להיות בן אדם לפני כל העשייה שלו בתחומו". עוד הוסיף חזקי כי לטענתו, הרב אינו ראוי לקבל את פרס ישראל שמייצג גם את קהילת הלהט"ב בישראל.

 

חזקי אוהד, מנכ
אוהד חזקי, מנכ"ל האגודה

 

אל מול ההאשמה הקשה של מנכ"ל האיגוד משיב עמיחי כי "הרב אריאל מלא דרך ארץ, מלא אהבה, ואי אפשר להפוך כל פעם את המחלוקת הציבורית הזאת בנושא הלהט"ב כאילו יש פה עידוד לאלימות כי לא היא. אני חושב שהרב הוא אוהב אדם גדול ודעתו ההלכתית שנשענת על התורה יש לה מקום במגזר בישראל".

 

עוד הוא מוסיף: "אי אפשר לקחת כל מילה או כל ויכוח במדינת ישראל ולהפוך אותו להסתה. בעצם זה שאתה לוקח עמדה מסוימת ואתה מגדיר אותה כנכונה- אתה סותם פיות ומסית כנגד מי שחושב אחרת ממך. אנחנו ראויים לשיח שאפשר להתווכח בו, אפשר לחשוב אחרת ולא כל דבר חייב להפוך להסתה".

 

"פרס ישראל מייצג גם את הקהילה הגאה"

בימים אלו, חברי הקהילה הגאה מתכננים למחות מול הוועדה שבחרה ברב לקבלת הפרס, אומר מנכ"ל האגודה. "נעשה כל מה שאפשר במסגרת החוק. הנקודה שבה פוסלים את האופן שבו הקהילה שאני חי בה במדינת ישראל הוא משהו חמור. מדובר פה על 10% מהאוכלוסייה, למעלה ממיליון תושבים ותושבות שגרים בישראל. שמגיע להם לקיים פה חיים בביטחון ובחופש מלא ואנחנו לא נקבל את האמירות האלה".

 

הרב עמיחי ()
"סותמים לנו את הפה". העימות מול הרב עמיחי אליהו

 

יו"ר איגוד הקהילות גורס כי מדובר בהשתקה של דעות אחרות במרחב הציבואי. "אנחנו רגילים שכל פעם שמישהו שלא מיישר קו עם המוזות של החבורה הזו אז סותמים לו את הפה. חופש הביטוי שמור פה לקבוצה מאוד מסוימת במדינת ישראל. האמת שזה פעם שנייה שאני מתראיין אצלכם ובסה"כ אני מרגיש שב-ynet נותנים במה גם לקולות אחר" .

 

חזקי לא נשאר חייב ומשיב כי בעידן הנוכחי חייב להתבצע בדק בית מוסרי כלפי מקבלי הפרסים. "אתה לא מוכן לקבל אמירות כלפי ציבור דתי וגם אני מתנגד אליהם דרך אגב", הוא משיב לרב, "לא משנה כלפי מי: נשים, ציבור חרדי, ציבור דתי, אנשים לא צריכים לקבל את זה. מדובר פה על החופש להסית. הרב יוצא נגד אורח החיים שלנו. זו פשוט אלימות כלפי קבוצה באוכלוסייה ואי אפשר בכל דבר להאשים את חופש הביטוי".

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אוהד חזקי והרב עמיחי אליהו בעימות
מומלצים