שתף קטע נבחר

סרבן הגט הנמלט חזר לישראל - ונעצר

עודד גז, שסירב לגרש את אשתו ויצא מהארץ בניגוד לחוק, נעצר עם נחיתתו בנתב"ג, ומעצרו הוארך בחמישה ימים. לפני כשנה וחצי בוטלו למפרע נישואיו לג', ולאחרונה נישאה לבן זוגה. בצעד נדיר זכה גז לשיימינג רשמי מצד הדיינים, סיפור שפורסם לראשונה ב-ynet. בית הדין הרבני: "מי שמתעמר באשתו לא יחמוק מהדין"

אחד מסרבני הגט המפורסמים במדינה נעצר עם נחיתתו אמש (יום ג') בישראל, זאת לאחר שנמלט לחו"ל בזהות בדויה לפני כשלוש שנים. עודד גז חשוד בזיוף דרכון ובהפרת צו עיכוב יציאה מהארץ, והיום הוארך מעצרו בחמישה ימים. בבית הדין הרבני, מי שניהלו את המרדף אחרי גז, מעריכים כי יוגש כתב אישום נגדו והוא ירצה עונש מאסר בפועל – ואף בודקים את האפשרות להליך פלילי בגין סרבנות הגט.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

לפני כשנה וחצי, חמש שנים לאחר שביקשה לשים קץ לנישואיה – שוחררה אשתו של עודד גז מעגינותה, בצעד נדיר ביותר של הפקעת קידושין וביטול נישואין. הרכב בית הדין בחיפה, בראשותו של הראב"ד הרב אברהם מאיר שלוש, קבעו כי "מעמדה הוא כשל רווקה שלא נישאה מעולם".

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

לא מתנצלים על הקריאות "נאצים": "לא רוצים קונצנזוס"

 

 

"מדובר בחשוד שמתנהלים נגדו שלושה תיקים משנת 2014 בגין עבירות אלימות במשפחה למיניהן", אמר נציג המשטרה, רס"ב גיא קלדרון, בדיון בבית המשפט היום. "בשנת 2014 החשוד נמלט לחו"ל ומאז הוכרז כעבריין נמלט. צו מעצר נגדו חודש מעת לעת, והוא ניהל תכתובת ענפה עם פרקליטות המדינה, האינטרפול והמשטרה הבלגית".

 

סנגורו של גז ביקש לשחררו בתנאים מגבילים, וציין כי "בית המשפט רואה שהחשוד פועל בתקשורת טובה עם כל הגורמים ויודע להגיע למשרד המשפטים", אך כאמור שופטת בית משפט השלום, ענת יהב, האריכה את מעצרו של גז בחמישה ימים - וקבעה כי "לו היה מדובר באדם אשר לא יצא מגבולות הארץ ונמלט על נפשו במשך תקופה ארוכה, הייתי שוקלת את בקשת הסנגור. החשוד החליט לעזוב את הארץ ולנהל הליכים משפטיים דרך גופים שונים בינלאומיים". השופט ציינה כי "לאחר תקופה של מספר שנים החשוד החליט לחזור לארץ כשבידו דרכון מזויף".

 

מרדף חוצה יבשות

לפני כשלוש שנים וחצי הוציא בית הדין הרבני קריאה חריגה לציבור, לסייע בחיפושים אחר סרבן הגט עודד גז, בעקבות היעלמותו, כחלק מהסנקציות המופעלות נגדו, בניסיון להגביר את הלחץ עליו כדי שיסכים לגרש את אשתו. בצעד נדיר הורה בית הדין הרבני הגדול לפרסם ברבים את שמו ותמונתו – "שיימינג" ברשת – סיפור שפורסם לראשונה ב-ynet .

 

בעקבות כך עזב גז את הארץ בניגוד לחוק, אך בהמשך נתפס ונעצר באנטוורפן וישראל ביקשה את הסגרתו. כדי לאפשר שיתוף הפעולה מצד רשויות החוק באנטוורפן קבע היועץ המשפטי לממשלה כי לסרבנות גט יש היבטים פליליים.

 

  ()
עודד גז

 

אגף העגונות ניהל אחריו מרדף חוצה יבשות באמצעות חוקרים פרטיים וגורמי מודיעין, שהחל בקפריסין, משם נמלט גז לאומן שבאוקראינה, אך גם משם נמלט - תחילה ללונדון ובהמשך לבלגיה, שם נעצר בפעילות משותפת של אגף העגונות, האינטרפול, משטרת ישראל והמחלקה הבינלאומית במשרד המשפטים.

 

הנישואים שברו את הסרבן?

במקביל עסק הרכב בית הדין הרבני בחיפה, בראשותו של הראב"ד הרב אברהם מאיר שלוש, הרב דניאל אדרי והרב שמואל אברהם חזן בדיונים באשר לתוקף הקידושין של בני הזוג. לאחר דיונים, עדויות, חוות דעת וסקירות מקצועיות - הוחלט בצעד נדיר ביותר "לבטל את קידושיהם של בני הזוג גז, ולהתיר את האישה מעגינותה", כפי שנמסר מבית הדין. הדיינים הבהירו כי על פסק הדין סמכו את ידיהם גדולי הרבנים העוסקים בתחום.

 

לפני כשבועיים נישאה ג' לאדם אחר, ובבתי הדין הרבניים מעריכים כי "ייתכן שצעד זה הוא ש'שבר' את עודד גז להחליט להסגיר עצמו לישראל".

 

מנהל אגף העגונות בהנהלת בתי הדין הרבניים, הרב אליהו מימון, מסר כי "חזרתו של גז ארצה ומעצרו בנתב"ג מעבירים מסר לכל סרבני הגט – לא תוכלו לחמוק מהדין ולהתעמר בנשותיכם. גז סבל במהלך ארבע השנים האחרונות מניתוק מבני משפחתו וילדיו, נכשל במשימתו למנוע חיים חדשים מאשתו, ואף ייתן את הדין במשפט ויירצה עונש מאסר בפועל על זיוף דרכון ושימוש בזהות בדויה, ואולי אף הליך פלילי בגין סרבנות גט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים