שתף קטע נבחר

הפריימריז בניו המפשייר: סנדרס ניצח, ביידן התרסק

הסנאטור הפרוגרסיבי ניצח בתחנה השנייה במרוץ הדמוקרטי, בפער קטן על ראש העיר פיט בוטיג'ג'. לפי CNN, שניהם יקבלו 9 צירים. בנאום הניצחון הבטיח סנדרס: "זו התחלת הסוף של טראמפ". ביידן רק חמישי: "לא מודאג, הולך עד הסוף". טראמפ לעג לוורן שאכזבה: "פוקהונטס רוצה לצאת"

עימות דמוקרטים בארה
סנדרס ניצח, ביידן התרסק(צילום: gettyimages)

רשתות הטלוויזיה בארה"ב חזו הבוקר (ד') כי הסנאטור ברני סנדרס ניצח בניו המפשייר, המדינה השנייה להצביע בפריימריז הדמוקרטיים לנשיאות, עוד לפני השלמת ספירת כל הקולות. ראש העיר מאינדיאנה פיט בוטיג'ג' – שנהנה ממומנטום בעקבות ההישג שלו באייווה בשבוע שעבר – צמוד אחריו במקום השני. ג'ו ביידן, סגן הנשיא לשעבר בתקופת אובמה שנחשב עד לאחרונה לפייבוריט במרוץ, מתרסק ומגיע למקום החמישי בלבד עם תוצאה חד-ספרתית.

 

ארה"ב בוחרת 2020 – סיקור נרחב ב-ynet:

"לא אני, אנחנו". צוות ברני מגיע לניו המפשייר

בוטיג'ג' על המוקד בעימות, ביידן צופה עוד הפסד

טראמפ יוצא מהמשפט חזק מאי פעם

"אסון פוליטי". הפארסה הדמוקרטית באייווה 

המטרה: לסלק את טראמפ. מדריך לפריימריז

 

לפי התוצאות שדיווחו כ-90% מהמחוזות בניו המפשייר, סנדרס מוביל עם 26%. ניו המפשייר היא מגרשו הביתי של הסנאטור מהמדינה השכנה ורמונט, שמוביל את המחנה הפרוגרסיבי. בוטיג'ג', לפי התוצאות הלא-סופיות, הגיע להישג מרשים שכמעט מזכיר את התיקו עם סנדרס באייווה: 24.4% – פער של כ-1.5%. הסנאטורית ממינסוטה איימי קלובושר הפתיעה והגיעה שלישית עם 19.8%. ביידן הגיע למקום החמישי עם 8.4%, אחרי הסנאטורית ממסצ'וסטס אליזבת וורן, שקיבלה 9.3%. 

פיט בוטיג'ג'  ארה
קיבל מומנטום. בוטיג'ג' עם בן זוגו צ'סטן(צילום: AFP)

  ()

סנדרס הודה לתומכיו בנאום ניצחון בעיר מנצ'סטר, ולדבריו הם יצאו להצביע עבורו למרות "הקור והגשם". הוא הבטיח "לשנות את אמריקה" והכריז: "הניצחון הזה הוא תחילתו של הסוף של דונלד טראמפ". הוא אמר גם שיצליח לאחד את המפלגה הדמוקרטית: "יחד נביס את הנשיא המסוכן ביותר בתולדות ארה"ב".

 

המדינה הקטנה שבה מתגוררים רק 1.3 מיליון תושבים שולחת צירים מעטים לוועידה הדמוקרטית הלאומית ביולי, שבה ייקבע רשמית המועמד הדמוקרטי, אך יש לה חשיבות רבה עבור המתמודדים שמקווים למומנטום להמשך הדרך, או לפחות להימנע מתוצאה מאכזבת שתקשה עליהם להשיג תומכים ותורמים נוספים. לפי הרשתות NBC ו-CBS, משמעות התוצאות החלשות של וורן וביידן היא ששניהם לא יקבלו אף אחד מ-24 הצירים של ניו המפשייר. כדי לנצח במרוץ נדרשים 1,990 צירים. לפי CNN, עקב התוצאה הצמודה סנדרס ובוטיג'ג' יקבלו שניהם את אותו מספר צירים מניו המפשייר: תשעה. קלובושר תקבל לפי התחזית של רשת החדשות שישה צירים.

 

ביידן "נתן את הנשמה", אבל נטש

ביידן – מי שעד לאחרונה נחשב לפייבוריט במרוץ אך הפסיד באייווה ומתרסק כעת גם בסקרים הארציים – ויתר מראש על ניו המפשייר, ועזב אמש את המדינה במפתיע ומוקדם מהצפוי. הוא אמור היה להשתתף באירוע חגיגי לציון סגירת הקלפיות, אך במקום זאת המשיך לדרום קרוליינה, שתצביע בהמשך החודש. הוא דיבר לנוכחים באירוע בנאום מצולם בשידור חי מדרום קרוליינה, והבטיח לחזור לשם כמועמד הדמוקרטי בבחירות הכלליות. "אני אוהב את ניו המפשייר, אני מתכוון לזה", אמר.

  (צילום: Getty Images)
תומכי סנדרס בניו המפשייר(צילום: Getty Images)

  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

ארה
"פיט 2020". תומכת של הכוכב העולה(צילום: AFP)

לפני כן, בביקור שערך בסניף דאנקן דונאטס בניו המפשייר, אמר ביידן כי "יש לנו עדיין תקווה מתונה פה" – אלא שגם תקווה זו, לתוצאה לא מאכזבת מדי, נכזבה. כשנשאל שם אם הוא מודאג מהמסר שעזיבתו עלולה לשלוח לבוחרים, השיב: "לא, ממש לא. נתנו את הנשמה פה, ואנחנו ממשיכים. נלך עד הסוף. אני ממש לא מודאג". בקמפיין של ביידן טוענים כי כיוון שהאוכלוסייה בניו המפשייר וגם באייווה לבנה ברובה, הסיכוי שלו בהן היה נמוך מראש. אנשיו מקווים שבמדינות כמו דרום קרוליינה, שבה שיעור גבוה של אפרו-אמריקנים שרבים מהם תומכים בו, ביידן ישיג תוצאות טובות יותר.

 

יריביו, לעומתו, המשיכו הלילה לחרוש את ניו המפשייר. סנדרס הודה אמש לתומכיו שהגיעו להצביע בקלפי בבית ספר יסודי בעיר מנצ'סטר. "אנשינו דפקו על מאות אלפי דלתות, בגשם ובקור, ואני חושב שזו הסיבה שיש לנו סיכוי להגיע למקום מאוד מאוד טוב הלילה", אמר אחר כך לעיתונאים שליוו אותו. הוא טען כי אם יהיה המועמד הדמוקרטי לנשיאות הוא יצליח להוציא כמה שיותר מצביעים לקלפיות בבחירות הכלליות בנובמבר: "אנחנו הולכים לנצח את דונלד טראמפ, בגלל שכדי לנצח אתה צריך את היציאה הגדולה ביותר של מצביעים בהיסטוריה של ארה"ב".

 

קלובושר הפתיעה: "שלום אמריקה"

אלפי מצביעים יצאו אתמול והלילה לקלפיות בניו המפשייר, וכמעט 300 אלף תושבים הצביעו בפריימריז הדמוקרטיים. נתונים אלו מתקרבים לשיעור ההצבעה המקביל ב-2008, אז ניצח ברק אובמה בבחירות. הדמוקרטים מקווים כי מדובר בנתון שמצביע על התלהבות רבה בקרב תומכיהם, שעשויה לסייע להם בקרב המכריע בנובמבר.

 

  (צילום: רויטרס)
בירכה את המנצחים בניו המפשייר, אך הבטיחה להמשיך במרוץ. וורן(צילום: רויטרס)

ארה
כבר לא מועמדת מובילה(צילום: AFP)

ארה
וורן מחלקת דונאטס למתנדבים בניו המפשייר(צילום: AFP)

מייק שוואלטר, עורך דין בן 39, סיפר כי הוא תומך בממשלה קטנה ובשוק פתוח, אך הפעם העניק את קולו לסנדרס, שמגדיר את עצמו כ"דמוקרט סוציאליסט" ושמבקריו טוענים כי התוכניות שהוא מציע, כמו "ביטוח בריאות לכל", יקרות מדי. "זה באמת נראה קצת מוזר, אבל אני חושב שיש הרבה דברים שקורים במדינה שלנו שהם די שבורים", אמר שוואלטר. "אני חושב שהוא יגרום לנו להתחיל לדבר".

 

המנצח הגדול מאייווה, פיט בוטיג'ג', הגיע אתמול עם שחר לתחנת קלפי בבית ספר במנצ'סטר ופגש שם תומכים שנופפו לעברו בשלטי הקמפיין שלו עם הכיתוב "פיט 2020" וקראו "הנשיא פיט". הוא לחץ את ידיהם והצטלם איתם. "התחושה כאן טובה", אמר בחיוך לכתבים ששאלו אותו איזה יום יהיה לו לדעתו בהצבעה. הבוחרת שרה לוטאט, בת 60, סיפרה בצאתה מהקלפי כי הצביעה לבוטיג'ג': "אני חושבת שהוא האחד שיכול לנצח את טראמפ. למען האמת, לא אכפת לי מי ינצח כל עוד הוא (טראמפ) לא יהיה בבית הלבן".

 

המועמד שהבטיח 1,000 דולר בחודש פרש

הסנאטורית ממינסוטה איימי קלובושר, שנמנית עם המחנה המתון במפלגה הדמוקרטית, השיגה כאמור תוצאה מרשימה למדי בניו המפשייר, אחרי שהסקרים כבר הצביעו על זינוק עבורה במדינה זו. הלילה נאמה לתומכיה בעיר הבירה של ניו המפשייר, קונקורד, במה שנשמע כמו נאום ניצחון של ממש שאותו פתחה בהצהרה: "שלום, אמריקה. אני איימי קלובושר ואני הולכת לנצח את דונלד טראמפ". קלובושר אמרה כי הצליחה "לנצח את הסיכויים" בכל שלב בדרך. "עשינו את זה עם רעיונות, עם עבודה קשה". קלובושר טוענת כי היא המועמדת שיכולה לשכנע גם עצמאים ורפובליקנים שהתפכחו מהאשליות שמכר להם טראמפ להצביע לדמוקרטים.

  (צילום: Getty Images )
"ניצחתי את הסיכויים". קלובושר הפתיעה וחגגה(צילום: Getty Images )

  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

  (צילום: רויטרס)
המספרים לא היו לטובתו. אנדרו יאנג פרש(צילום: רויטרס)

אליזבת וורן, סנאטורית ממסצ'וסטס, הובילה בסקרים בניו המפשייר רק לפני שלושה חודשים, אך מאז התדרדרה התמיכה בה. הלילה, זמן קצר לאחר סגירת הקלפיות, היא בירכה את סנדרס ואת בוטיג'ג', ואמרה כי "ברור" שזהו לילה טוב עבור שניהם. היא שיבחה את קלובושר, האישה השנייה במרוץ לצדה. וורן אמרה כי קלובושר הצליחה להוכיח שהפרשנים שאמרו כי אישה לא יכולה לנצח טועים. עם זאת, היא הוסיפה כי היא סבורה שהיא המועמדת בעלת הסיכוי הגבוה ביותר לנצח את טראמפ בנובמבר, כי לדבריה היא זו שתצליח "לאחד את המפלגה". וורן הבטיחה שהקמפיין שלה, אותו תיארה כ"מאבק להצלת הדמוקרטיה", רק מתחיל.

 

כפי שקורה בכל מרוץ, עם התקדמותו נושרים ממנו יותר יותר מועמדים. הלילה הצטצמם המרוץ הדמוקרטי בשניים, הבולט שבהם הוא המועמד שהצליח להפתיע עם הצעתו ל"הכנסה אוניברסלית" לכל אזרחי ארה"ב, איש העסקים אנדרו יאנג. האאוטסיידר הפוליטי, בן למהגרים מטייוואן, הציע להעניק לכל אזרח אלף דולר בחודש. על אף שלא היה לו כל ניסיון פוליטי הצליח למשוך אחריו תומכים רבים ולזכות בתמיכה מספקת בשביל להשתתף בעימותים הדמוקרטיים. הלילה אמר לתומכיו בעיר מנצ'סטר בניו המפשייר כי "המספרים" לא היו לטובתו, וכי החלטתו לפרוש הייתה "מרה ומאכזבת". לצדו הודיע על פרישה מהמרוץ גם הסנאטור מייקל בנט מקולורדו, שלא נחשב באף שלב למועמד רציני.

 

בלומברג ממתין בצד, טראמפ לועג בטוויטר

על פתקי ההצבעה בניו המפשייר לא הופיע שמו של אחד המועמדים הבולטים במרוץ, ראש העיר ניו יורק לשעבר מייקל בלומברג. המיליארדר הצטרף למרוץ בשלב מאוחר מאוד, ולכן נאלץ לוותר על ההתמודדות בארבע המדינות הראשונות שמצביעות החודש. הוא יצטרף להצבעה ב"סופר טיוזדיי" ב-3 במרץ, אז יצביעו בבת אחת ב-15 ממדינות ארה"ב.

ארה
בלומברג. הקרב על הקול המתון(צילום: רויטרס)
  ()

בעוד המועמדים האחרים חורשים את אייווה וניו המפשייר – הוא משקיע מאמצים כבירים, ובעיקר סכומי כסף אדירים, במדינות חשובות שיצביעו בהמשך הדרך, ומנסה למתג את עצמו כמועמד המתון היחיד במרוץ שיכול לנצח את טראמפ. נראה ששיטה זו מניבה את התוצאות הרצויות, ובסקרים הלאומיים האחרונים התמיכה בבלומברג זינקה. אתמול פרסמה סוכנות הידיעות רויטרס סקר שהראה כי בלומברג זוכה לשיעור תמיכה של 15% ברחבי ארה"ב – עלייה של 6% לעומת הסקר הקודם. בסקר הזה מגיע בלומברג למקום השלישי, אחרי ביידן שצלל ל-17% וסנדרס, שמוביל עם 20%.

 

הלילה אמר הנשיא טראמפ כי היה מעדיף להתמודד בנובמבר מול בלומברג מאשר מול סנדרס, כיוון שלדבריו לסנדרס – שכמו טראמפ טוען כי מאחוריו ניצבת תנועה של ממש – יש תומכים רבים. באחד מציוציו הלילה שעסקו במרוץ הדמוקרטי, טען משום מה טראמפ כי היה זה "לילה רע מאוד למיני מייק", הכינוי שלו לבלומברג, שכאמור כלל לא התמודד בניו המפשייר. הנשיא לעג קודם לכן גם לוורן, כינה אותה שוב "פוקהונטס" וטען כי היה לה לילה "גרוע ממש". "אני חושב שהיא שולחת סימנים שהיא רוצה לצאת. לקרוא לאחדות זו הדרך שלה לשם, ללכת הביתה, ולשתות 'בירה קרה ונחמדה' עם בעלה", צייץ טראמפ. דווקא לבוטיג'ג' היו לטראמפ שבחים. "בוטאדג'אדג' (בוטיג'ג') די מצליח הלילה. הוא נותן לברני המשוגע מאבק. מאוד מעניין", צייץ טראמפ.

 

יצוין כי רשמית גם הנשיא התמודד בניו המפשייר, בפריימריז שנערכו בצד הרפובליקני. הוא הוכרז כמנצח כמעט מיד עם סגירת הקלפיות. אין אף מתמודד משמעותי שמנסה לקרוא תיגר על הנשיא המכהן, וחלק מהמדינות בארה"ב אף ביטלו מראש את ההצבעה אצלן בצד הרפובליקני.


פורסם לראשונה 12/02/2020 02:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages , AP, AFP
ביידן, בוטיג'ג', וורן וסנדרס
צילום: gettyimages , AP, AFP
מומלצים