שתף קטע נבחר

פתרון למצוקת הדיור? התוכנית הכלכלית של נתניהו וברקת תייקר את הדירות

הן רה"מ והן המועמד לשמש שר האוצר הבא מבינים היטב את יסודות הכלכלה. לכן תמוה שהציעו להוריד את מחירי הדירות באמצעות סבסוד משכנתאות לזוגות צעירים, כאשר כלל יסוד בכלכלה הוא שהוזלת עלות קניית דירה תביא להגדלת הביקושים - ובהתאם לעליית מחירים. מדובר בפופוליזם זול. פרשנות

ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא מהבודדים שבאמת מבינים בכלכלה. הוא היה אחד משרי האוצר הטובים שידעה המדינה, והדבר האחרון שאפשר להגיד עליו זה שהוא לא מבין במספרים. המועמד של נתניהו לשמש שר האוצר הבא, ראש עיריית ירושלים לשעבר ניר ברקת, הוא בעברו איש עסקים שעשה את הונו מניתוח מספרים. לכן הרעיון לפתרון משבר הדיור שהציגו השניים במסיבת עיתונאים שהתקיימה אמש להצגת התוכנית הכלכלית שלהם היה הזוי: סבסוד משכנתאות לזוגות צעירים.

 

המצעים הכלכליים - הליכוד מול כחול לבן

הוזלת המזון ובתי חולים חדשים: ברקת ונתניהו הציגו את תוכניתם הכלכלית

מועמד הליכוד לשר האוצר ברקת: "צריך להבין ביזמות, מחירי הדירות יירדו"

 

סבסוד משכנתה משמעו הוזלת המשכנתה או הגדלת תקופת הפירעון שלה. מדובר במעין מענק שמגדיל את היכולת הכלכלית של זוג צעיר לרכוש דירה. לא בכדי, בנק ישראל הגביל את שיעור המשכנתה של רוכשי דירה ראשונה וכן את מספר שנות ההחזר שלה. כלל יסוד בכלכלה הוא שהוזלת עלות רכישת הדירה תביא להגדלת הביקוש לדיור, ובהתאם תוביל להעלאת מחירי הדירות מצד הקבלנים.

בנימין נתניהו וניר ברקת בהצגת התוכנית הכללית של מפלגת הליכוד (צילום: מוטי קימחי)
בנימין נתניהו וניר ברקת מציגים את התוכנית הכלכלית של מפלגת הליכוד(צילום: מוטי קימחי)

במספר דו"חות של בנק ישראל שסיקרו מענקים שניתנו בעבר לרוכשי דירות, נכתב שוב ושוב כי "תוכניות סיוע גורמות לעלייה ניכרת במחירי הדירות, ובממוצע לא מיטיבות עם מצב הרוכשים". בבנק ישראל שבים וטוענים כי "כאשר הקבלנים רואים את הביקושים החדשים, הם לומדים לגלגל את סכום המענק למחיר הדירה המעודכן". באותה מידה, הוזלת המשכנתה לזוגות הצעירים תאפשר להם לרכוש דירה שקודם לכן לא היו יכולים לרכוש - וכך להגדיל את הביקוש, שמצידו יביא לייקור המחיר בצד ההיצע.

 

מענקים מסוג זה עוברים בסופו של דבר לצד המוכר. זו בדיוק הסיבה שקברניטיה של תוכנית מחיר למשתכן מצאו שיטה לחייב את הקבלנים לגלגל את ההוזלה של הקרקע לציבור דרך קביעה מראש של מחיר הדירה שיגבה הקבלן. לו היו מעניקים לקבלנים הנחה במחיר הקרקע, ספק אם זו הייתה מגולמת בהורדת מחירי הדיור.

 

במצב כזה, סובסידיה לזוגות הצעירים אולי תאפשר לתקופה קצרה לזוגות כאלה לרכוש דירות, אך בטווח המעט רחוק יותר תביא לייקור תעריפים ותחזיר את הזוגות הצעירים לנקודת המוצא שהיו בה - חוסר יכולת לרכוש דירה או נטילת מינוף גבוה מאוד, שעלול להביא אותם למצב שבמסגרתו לא יוכלו לעמוד בהחזרים החודשיים בעת משבר, מה שעלול להוביל למצוקה כלכלית. אם לא די בכך, ישנו קונצנזוס בקרב הקבלנים והיזמים נגד תוכנית מחיר למשתכן, ורבים מהם מציעים כחלופה תוכנית מענקים וסובסידיה לזוגות הצעירים.

 

רעיון מופרך דומה עלה לפני מספר חודשים על ידי מפלגת ישראל ביתנו, שהגדילה לעשות והציעה לאפשר לזוגות הצעירים למשוך חלק מכספי הפנסיה שלהם לטובת רכישת דירה. גם אם נשים בצד את הפגיעה בחיסכון הפנסיוני הצפוי, תוכנית כזו רק תגדיל ביקושים, שמצידם יעלו את מחירי הדיור ויפגעו בזוגות הצעירים - שלא רק שיאבדו את הפנסיה שלהם אלא גם יחזרו לנקודת המוצא של דיור שאינו בר השגה.

 

הרעיון של נתניהו וברקת, שכאמור מבינים היטב כלכלה, איננו אלא פופוליזם זול - שבא לתעתע בזוגות הצעירים מחד, ולא לעצבן את הקבלנים ובעלי הדירות הרבות מנגד. אם זה הפתרון שלהם למצוקת הדיור בישראל, ספק אם הזוגות הצעירים יכולים לסמוך על כך שיוכלו לרכוש דירה - אם אמנם נתניהו זה שירכיב את הממשלה הבאה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קימחי
ראש הממשלה בנימין נתניהו (משמאל) וניר ברקת, מועמד לשר האוצר הבא
צילום: מוטי קימחי
מומלצים