שתף קטע נבחר

צילום:  AFP, EPA

דרום קוריאנים שנדבקו בקורונה ביקרו בישראל

9 צליינים שביקרו לאחרונה בארץ אובחנו כנשאים אחרי שחזרו לדרום קוריאה, שבה מאות נדבקו. משרד הבריאות פרסם את רשימת המקומות שבהם ביקרו: מי שהיה ב"מגע הדוק" עמם צריך לבודד עצמו. בניגוד לתאילנד, אין הגבלה על כניסת תיירים מדרום קוריאה. ישראלי שנסע איתם: "זה מאוד מטריד"

 

 

תשעה מהחולים החדשים בנגיף הקורונה בדרום קוריאה שבו לאחרונה מביקור בישראל. כך אישר בצהריים (שבת) משרד הבריאות בעקבות דיווחים שנפוצו על כך. התשעה שנדבקו היו חלק מקבוצת צליינים שהגיעה לארץ, לביקור שאותו ארגנה הכנסייה שלהם. גורמים ישראלים ציינו כי בקבוצה היו 39 תיירים. הם שהו בישראל בין ה-8 ל-15 בפברואר.

 

התפרצות הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet:

טס עם נשאי הקורונה לסיאול: "שמתי מסכה"

נדבק בקורונה - ופיתח תסמינים אחרי כחודש

הנוסעים ירדו, הצוות בחרדה: על ספינת הקורונה

אוקראינה: תוקפים אוטובוסים עם מפונים מסין

 

במשרד הבריאות אמרו כי בעקבות עדכון שהתקבל על כך מהרשויות בדרום קוריאה, מבוצעת כעת חקירה לאיתור המגעים של קבוצה זו בישראל. המשרד הודיע כי כל מי שהיה במגע הדוק (במרחק של פחות משני מטר ולמשך 15 דקות לפחות) עם חברי הקבוצה - מתבקש להיכנס לבידוד בית למשך 14 ימים מאז המגע האחרון עם הקבוצה, ולדווח על כך באתר משרד הבריאות.

דרום קוריאה נגיף קורונה וירוס חיטוי בעיר דגו  (צילום: AFP)
צוות חיטוי בעיר דגו בדרום קוריאה, שהפכה ל"עיר רפאים"(צילום: AFP)

נגיף קורונה סיאול דרום קוריאה (צילום: EPA)
חשש מהתפרצות בדרום קוריאה. עם מסכות בסיאול(צילום: EPA)

נוסע ישראלי בנמל התעופה בסיאול דרום קוריאה (צילום: מור עידן)
הביאו עמם את הנגיף ארצה? במטוס "קוריאן אייר"(צילום: מור עידן)

נוסע ישראלי בנמל התעופה בסיאול דרום קוריאה (צילום: מור עידן)
(צילום: מור עידן)

להלן המקומות וזמני החשיפה הידועים לפי שעה:

 8.2 - לאחר השעה 20:00 מלון מגדל דוד בנתניה ומלון גלרי

 9.2 - קיסריה, מלון גבריאל בנצרת, כנסיית הבשורה, כנסיית המשפחה הקדושה, מלון עין גב

 10.2 - מלון עין גב, מסעדת טנורין, כנסיית הבכורה של פטרוס הקדוש, כנסיית הלחם והדגים

 11.2 - מלון דיוויד ים המלח

 12.2 - מצדה, פארק תמנע, מלון לאונרדו נגב בבאר שבע

 13.2 - גן לאומי תל באר שבע, מערת המכפלה בחברון, מלון גרנד קורט בירושלים

 14.2 - הר הזיתים בירושלים - בית פגי, כנסיית העלייה, כנסיית פאטר נוסטר, כנסיית דומינוס פלוויט, כנסיית גת שמנים; הר ציון - חדר הסעודה האחרונה, קבר מרים, כנסיית gallicantu

 15.2 - מסעדת ג'רוזלם גולד; עין כרם ירושלים - כנסיית ג'ון הקדוש, כנסיית הביקור, כנסיית אן הקדושה, ברכת הצאן (בתסדה), כנסיית הקבר הקדוש, כנסיית anastasis 

 

עוד נמסר כי אם מתפתחים סימני מחלה (חום מעל 38 מעלות, שיעול או תסמינים נשימתיים אחרים), יש לפנות לעזרה רפואית בהתאם להנחיות משרד הבריאות באתר האינטרנט שלו, תוך הודעה מראש. כל מי שהיה במקומות ובזמנים הרלוונטיים אך ללא מגע הדוק - לא נדרש להיכנס לבידוד. עם זאת, הוא מתבקש להיות ערני לגבי פיתוח סימני מחלה.  

 

ברשות האוכלוסין וההגירה החלו לגבש את רשימת התיירים המלאה שהגיעו לישראל במסגרת קבוצת הצליינים מדרום קוריאה, במטרה להכין רשימת נוסעים סופית. יחד עם המל"ל ומשרד הבריאות תימסר בהמשך לציבור רשימת מקומות מפורטת יותר שבה ביקרה המשלחת הקוריאנית.

חולה ב נגיף קורונה סיאול דרום קוריאה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

נגיף קורונה סיאול דרום קוריאה (צילום: AP)
(צילום: AP)

נגיף קורונה סיאול דרום קוריאה (צילום: AP)
(צילום: AP)

נגיף קורונה סיאול דרום קוריאה (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

נגיף קורונה סיאול דרום קוריאה (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

בין נתב"ג לסיאול מתקיימות טיסות ישירות ארבע פעמים בשבוע, של חברת התעופה "קוריאן אייר". כיום אין שום הגבלה על כניסת תיירים ששהו בדרום קוריאה, והיא לא נכללה בצו שפרסם השבוע שר הפנים אריה דרעי. בעקבות המלצת משרד הבריאות, הורה השר למנוע כניסה לישראל של מי ששהה בתאילנד, מקאו, סינגפור והונג קונג בשבועיים האחרונים - ואינו בעל אזרחות ישראלית. זאת, בנוסף לאיסור שכבר הוטל על כניסה לבאים מסין. בדומה להנחייה הנוגעת לסין - ההנחייה אינה חלה על השוהים בנמלי תעופה במסגרת טיסות המשך.

 

מור עידן (39), שעובד בתעשיית היהלומים בישראל, היה אמור להמריא בשבוע שעבר לטיסת עבודה בתאילנד, אך בגלל אזהרות משרד הבריאות החליט לשנות את יעדו לדרום קוריאה. במוצאי שבת בשבוע שעבר הוא המריא עם חברת התעופה "קוריאן אייר" בטיסה ישירה מנתב"ג לסיאול - ככל הנראה באותה טיסה שבה שבו הצליינים לדרום קוריאה. עידן שב לישראל ביום חמישי.

 

"המטוס היה מלא בצליינים קוריאנים. כששמעתי על התפשטות הנגיף בקוריאה שכוללת גם כאלה שביקרו בישראל במספר כנסיות - זה היה מאוד מטריד", אמר ל-ynet. "השתדלתי להיום עם מסכה על הפנים, אבל כרגע אני מחכה לעדכונים ולא ממש יודע מה לעשות. בכל מקרה מאז שנתתי בארץ החלטתי להכניס את עצמי לבידוד עצמי מרצון. אני חושב שמשרד הבריאות חייב לעדכן את ההנחיות שלו".

 

מלון שבו ביקרו הצליינים: "מקפידים על ניקיון"

בכמה מהאתרים שהוזכרו ברשימת משרד הבריאות, שבהם כאמור ביקרו הצליינים מדרום קוריאה, אמרו כי איש מהעובדים לא פיתח עד כה תסמינים של המחלה. במלון לאונרדו בבאר שבע אמרו כי הקבוצה הדרום קוריאנית הייתה גדולה והתפצלה לכמה מלונות. במלון ציינו כי לא נמסר להם על צעדים מיוחדים שעליהם לנקוט, ושהם לא הונחו לבודד עובדים שעבדו בתאריך המדובר.

 

 

ברשות הטבע והגנים ציינו כי מסלול הביקור של התיירים נוטר, ונמצא שהם ביקרו בשלושה אתרי טבע: תל באר שבע, מצדה וקיסריה. לעובדי האתרים הללו שהיו איתם במגע ניתנו הנחיות בהתאם להמלצות משרד הבריאות. הקבוצה ביקרה גם בכנסיות רבות בירושלים. ודיע אבו נאסר, דובר הכנסייה הקתולית בישראל, אמר כי היא בודקת אם אנשיה היו במגע עם חברי הקבוצה. "צר לי לשמוע שהם חלו באופן מיידי אחרי ביקורם בארץ, ואני מקווה שלא נדבקו כאן. אני מאחל להם החלמה שלמה ומהירה. אני מייחל ומתפלל שאף אחד מהחבר'ה שלנו לא נדבק בווירוס הבעייתי הזה".

 

במלון עין גב שבכינרת מסרו כי הקבוצה שהתה שם שני לילות בלבד, לפני כשבועיים. "חדרי הנופש תמיד מנוקים בקפידה יתרה מאוד. איננו מקלים ראש, ועורכים ליתר ביטחון בדיקה עם סוכני הנסיעות בקוריאה ובישראל לגבי המקרה. כמו כן העברנו הנחיות לצוות ויידענו את גורמי הבריאות בקיבוץ ובאזור. מבדיקה שערכנו כעת, אין מי מהצוות שגילה תסמינים מדאיגים", נמסר.

 

בהלה בדרום קוריאה, סמסונג סגרה מפעל

דרום קוריאה הפכה בימים האחרונים לחזית חדשה ומדאיגה במאבק העולמי בהתפשטות הנגיף. הבוקר דיווחו הרשויות בה על עוד 87 נדבקים, אחרי שבלילה כבר דווח על 143. בכך למעשה, בתוך 24 שעות, הוכפל מספר הנדבקים שם ועומד כעת על 433.

 

רוב מקרי ההדבקה אירעו בעיר דגו, הרביעית בגודלה במדינה. בתי ספר בעיר נסגרו, והכנסיות הודיעו למתפללים לא להגיע ונאסרו התכנסויות המוניות. הרשויות הכריזו על העיר שבה מתגוררים 2.5 מיליון בני אדם כ"אזור טיפול מיוחד". הרחובות בעיר התרוקנו מאדם, ותושבים תיארו אותה כ"עיר רפאים". "זה כאילו שמישהו הטיל פצצה במרכז העיר. זה נראה כמו אפוקליפסה זומבית", העיד אחד מהם. גם מחוז צ'אונגדו הסמוך לדגו הוכרז כ"אזור טיפול מיוחד".

  (צילום: EPA)
שני מקרי מוות, 30 נדבקים. הקורונה הגיעה גם לאיטליה(צילום: EPA)

  (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

עלון משרד הבריאות האיטלקי על נגיף קורונה ב פיאצ'נזה צפון איטליה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

הרשויות בדרום קוריאה חושדות שמאמינה שהשתתפה בטקסים של קהילה נוצרית מקומית גדולה בכנסייה הדביקה מאמינים אחרים. משם המשיך הנגיף להתפשט. ברשת BBC דיווחו כי לכ-9,000 חברי הקהילה הזו נאמר שעליהם להתבודד בבתיהם. הבהלה הגיעה גם לאזורים נוספים בדרום קוריאה, כאשר בבירה סיאול הוחלט לאסור הפגנות באזורים מרכזיים וסגר הוטל על בסיסיים צבאיים - סגר שלפי ה"גרדיאן" משפיע גם על הכוחות האמריקניים המוצבים במדינה.

 

בצהריים מסרה חברת סמסונג כי במפעל סמרטפונים שלה בעיר גומי בדרום המדינה זוהה מקרה אחד של הידבקות בנגיף. עקב כך, המפעל נסגר עד ליום שני הקרוב. הקומה שבה עבד האיש שנדבק תישאר סגורה עד ל-25 בפברואר. "החברה תנקוט במהירות את כל צעדי החיטוי והמניעה הנדרשים", נמסר. עובדים שהיו עמו במגע הועברו לבידוד ונלקחו מהם בדיקות כדי לקבוע אם גם הם נדבקו.

 

מקרה מוות שני באיטליה, 5 מתו באיראן

מוקד הדבקה מדאיג נוסף הוא באיטליה, שבה לפני הצהריים עדכנו הרשויות על מקרה מוות שני של חולה בקורונה. לפי סוכנות הידיעות ANSA, מדובר באישה ממילאנו שבמחוז לומברדיה בצפון המדינה - שם נמצאים רוב הנדבקים, 30 בסך הכול ברחבי איטליה.

אנשים ב טהרן איראן עם מסכות נגיף קורונה (צילום: EPA)
עם מסכות בטהרן(צילום: EPA)

אנשים נכנסים ל עיראק חוזרים מ איראן נעם מסכות נגיף קורונה (צילום: AFP)
השבים מאיראן נבדקים בעיראק(צילום: AFP)

בדיקת חום בכניסה ל עיראק לאנשים שחוזרים מ איראן נגיף קורונה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הלילה דווח על מקרה מוות ראשון באיטליה, של גבר בן 78 ממחוז ונטו שבצפון-מזרח המדינה. שר הבריאות רוברטו ספרנזה הודיע על ביטולן של כל ההתקהלויות האפשריות באזורים שבהם פרץ הנגיף, דוגמת לימודים, עבודה במשרדים משותפים ואירועי ספורט. כ-150 בני אדם נמצאים כעת בבידוד בהוראת הרשויות - ומשרד הבריאות המליץ לציבור להישאר בבתים.

 

בהלת הקורונה הגיעה גם לאיראן, שבה עדכנו היום רשויות הבריאות את מספר הנדבקים ל-28. חמישה לפחות מתו מהנגיף. במשרד הבריאות האיראני אמרו שהנגיף התפרץ בעיר קום אחרי שעובדים סינים חזרו מביקור במולדתם. החשש מהתפשטות הנגיף גרם לרשויות לסגור את כל בתי הספר והמוסדות הדתיים השיעים בקום. בשידורי הטלוויזיה מהעיר (140 ק"מ מדרום לטהרן) נראו גברים ונשים, חלקם עם מסכות על הפנים, עומדים בתור מחוץ לקלפי בבחירות לפרלמנט האיראני, שנערכו אתמול בצל החשש מהנגיף.

 

בעקבות גילוי המקרים החדשים ברחבי העולם, גם בלבנון, ארגון הבריאות העולמי הזהיר כי חלון ההזדמנויות להכלת התפשטות הנגיף ממשיך להיסגר. יו"ר הארגון, טדרוס אדהנום גברהיסוס, אמר אתמול כי "אם נצליח, נוכל למנוע משבר רציני, אך אם נפספס את ההזדמנות נוכל למצוא את עצמנו בבעיה אמיתית".


פורסם לראשונה 22/02/2020 11:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
בהלת קורונה. בסיאול
צילום: EPA
מומלצים