שתף קטע נבחר

צילום:  AFP, EPA

החל מהערב: ישראל תמנע כניסת תיירים מדרום קוריאה

פרסום ראשון: טיסת קוריאן אייר צפויה לנחות בנתב"ג ב-19:30, אך התיירים לא יוכלו להיכנס לישראל בשל הדיווחים על קוריאנים שביקרו בארץ ונדבקו בקורונה. בינתיים, 4 עובדים של רשות הטבע והגנים ו-2 עובדי משק במלון בים המלח שהיו במגע עם התיירים הוכנסו לבידוד

 

 

 

רשות האוכלוסין בנתב"ג תמנע הערב (שבת) כניסת תיירים שיגיעו מדרום קוריאה, זאת בעקבות הדיווחים על אודות תשעת הצליינים שנדבקו בנגיף הקורונה והמריאו חזרה למדינתם לאחר שביקרו בישראל. ב-19:30 צפויה לנחות טיסה קוריאן אייר בנתב"ג. ישראלים שיגיעו בטיסה יוכלו להכנס לישראל, ויונחו כי אם ירגישו שלא בטוב עליהם לדווח למשרד הבריאות. 

 

גורם ברשות האוכלוסין אמר ל-ynet כי מאז הודעת משרד הבריאות על כך שתיירים מקוריאה שנשאו את נגיף הקורונה המריאו וטסו מישראל, יחד עם ישראלים ותיירים, ברשות מנסים לאתר את זהות הנוסעים שהיו איתם במטוס כדי לגבש רשימה סופית. הרשימה תועבר לגורמים הרלוונטים. בהמשך יוחלט האם למנוע כניסת קבועה של תיירים לישראל ששהו ב- 14 יום האחרונים בדרום קוריאה, בדומה להנחייה הקיימת לגבי סין ומדינות נוספות במזרח.

 

נגיף קורונה מטוס קוריאן אייר (צילום: The TLV Spotters)
(צילום: The TLV Spotters)

 

מסלול הטיסה של מטוס קוריאן אייר לישראל ()
מסלול הטיסה של מטוס קוריאן אייר לישראל

במשרד הבריאות איתרו את מסלולי הטיול שבהם שהו תשעה התיירים והודיעו על נקיטת שורת צעדי זהירות. כך למשל, ברשות הטבע והגנים ציינו כי התיירים ביקרו בשלושה אתרי טבע: באר שבע, מצדה וקיסריה, כמו גם בכנסיות בירושלים. דובר הכנסייה הקתולית בישראל אמר כי נבדק אם אנשיה באו במגע עם חברי הקבוצה. בינתיים, עשרים עובדים של רשות הטבע והגנים שככל הנראה באו במגע עם חברי הקבוצה בקיסריה ובגן הלאומי תל באר שבע הוכנסו לבידוד, כמו גם שני עובדי  משק במלון דיוויד ים המלח שניקו את החדרים שבהם שהו התיירים הקוריאנים. מהמלון נמסר כי הם פועלים על פי ההנחיות של משרד הבריאות.

 

להלן המקומות וזמני החשיפה הידועים לפי שעה:

8.2 - לאחר השעה 20:00 מלון מגדל דוד בנתניה ומלון גלרי

9.2 - קיסריה, מלון גבריאל בנצרת, כנסיית הבשורה, כנסיית המשפחה הקדושה, מלון עין גב

10.2 - מלון עין גב, מסעדת טנורין, כנסיית הבכורה של פטרוס הקדוש, כנסיית הלחם והדגים

11.2 - מלון דיוויד ים המלח

12.2 - מצדה, פארק תמנע, מלון לאונרדו נגב בבאר שבע

13.2 - גן לאומי תל באר שבע, מערת המכפלה בחברון, מלון גרנד קורט בירושלים

14.2 - הר הזיתים בירושלים - בית פגי, כנסיית העלייה, כנסיית פאטר נוסטר, כנסיית דומינוס פלוויט, כנסיית גת שמנים; הר ציון - חדר הסעודה האחרונה, קבר מרים, כנסיית gallicantu

15.2 - מסעדת ג'רוזלם גולד; עין כרם ירושלים - כנסיית ג'ון הקדוש, כנסיית הביקור, כנסיית אן הקדושה, ברכת הצאן (בתסדה), כנסיית הקבר הקדוש, כנסיית anastasis

 

 

כמו כן, במלון עין גב שבכינרת מסרו כי הקבוצה שהתה שם שני לילות בלבד, לפני כשבועיים. "חדרי הנופש תמיד מנוקים בקפידה יתרה מאוד. איננו מקלים ראש, ועורכים ליתר ביטחון בדיקה עם סוכני הנסיעות בקוריאה ובישראל לגבי המקרה. כמו כן העברנו הנחיות לצוות ויידענו את גורמי הבריאות בקיבוץ ובאזור. מבדיקה שערכנו כעת, אין מי מהצוות שגילה תסמינים מדאיגים", נמסר.

 

התפרצות הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet:

טס עם נשאי הקורונה לסיאול: "שמתי מסכה"

נדבק בקורונה - ופיתח תסמינים אחרי כחודש

הנוסעים ירדו, הצוות בחרדה: על ספינת הקורונה

אוקראינה: תוקפים אוטובוסים עם מפונים מסין

 

במהלך הטיול נודע כי הקבוצה ביקרה גם בבאר שבע ושהתה, בין היתר, במלון "לאונרדו" שבעיר. במלון מסרו כי הקבוצה הדרום קוריאנית הייתה גדולה והתפצלה לכמה מלונות. עוד אמרו כי לא נמסר להם על צעדים מיוחדים שעליהם לנקוט, וכי הם לא הונחו לבודד עובדים שעבדו בתאריך המדובר.

 

מעיריית באר שבע נמסר כי "ראש העיר רוביק דנילוביץ' ומנכ"לית העירייה אבישג אבטובי שוחחו עם מנכ"ל משרד הבריאות וגורמי המקצוע במשרד ועודכנו בנושא. הנושא בטיפול מלא של משרד הבריאות, כמו בשאר המקרים ברחבי הארץ. עיריית באר שבע קוראת לציבור לנהוג בעירנות ובאחריות ולפעול בהתאם להנחיות משרד הבריאות המפורסמות באתר המשרד ובאמצעי התקשורת השונים.

 

ממלון לאונרדו באר שבע, נמסר: "צוות המלון פועל עפ"י הנחיות משרד הבריאות ולבקשתו בשלב זה, הועברה אליו רשימת העובדים ששהו במלון באותה העת. אנו נצמדים להוראותיו ופועלים בהתאם. במקביל, מבדיקה שנסתיימה זה עתה, מתברר כי אין תסמינים מדאיגים בקרב צוות העובדים. עוד יצויין כי עברו כמעט שבועיים מיום האירוע".

 

מעיריית נתניה נמסר כי "העירייה בקשר עם משרד הבריאות בנושא ואנו נפעל על פי הנחייתם כפי שנעשה במקרים הנוספים ברחבי הארץ. אנו מבקשים מכם לפעול בהתאם להנחיות משרד הבריאות המפורסמות באתר המשרד ובאמצעי התקשורת השונים".

 

מהנהלת מלון המלך דוד בנתניה נמסר כי "התיירים מקוריאה הגיעו למלון לפני 14 יום ב-20:00 ועזבו אותו בשעות הבוקר המוקדמות למחרת. מלבד ארוחת הבוקר אשר הכילה את התיירים המדוברים ומספר מצומצם של אורחים לא ביצעו הקוריאנים שימוש במתקני המלון והיו באינטראקציה מינימלית עם שאר עובדי המלון ואורחיו. במלון מקפידים על שגרת ניקיון יסודי בחדרי המלון ומתקניו. נציין כי כלל צוות המלון מרגיש טוב".

 

בהלת הקורונה בסיאול הריקה מאדם (צילום: יונתן ברקאי)
סיאול ריקה מאדם(צילום: יונתן ברקאי)

חולה ב נגיף קורונה סיאול דרום קוריאה (צילום: AFP)
מתמודדים עם הנגיף בדרום קוריאה(צילום: AFP)

 

נוסע ישראלי בנמל התעופה בסיאול דרום קוריאה (צילום: מור עידן)
הביאו עמם את הנגיף ארצה? במטוס "קוריאן אייר"(צילום: מור עידן)

 

יונתן ברקאי, ישראלי שחי בדרום קוריאה, סיפר ל-ynet: "עד עתה חשבנו שהנגיף תחת שליטה. השבוע התברר כי מספר הנדבקים עולה. אנשים כאן מתחילים להילחץ. שבת בערב נחשב לאחד הימים העמוסים ואין אף אחד ברחוב. אנשים חוששים. הסיפור של קבוצת הצליינים שחזרו מישראל מלחיץ מאוד. בתקשורת המקומית לא אומרים איפה הם נדבקו, אבל רוב הסיכויים שהם נדבקו בדרום קוריאה ונסעו לארץ. כשהם חזרו - המחלה התפרצה".

 

בין נתב"ג לסיאול מתקיימות טיסות ישירות ארבע פעמים בשבוע, של חברת התעופה "קוריאן אייר". כיום אין שום הגבלה על כניסת תיירים ששהו בדרום קוריאה, והיא לא נכללה בצו שפרסם השבוע שר הפנים אריה דרעי. בעקבות המלצת משרד הבריאות, הורה השר למנוע כניסה לישראל של מי ששהה בתאילנד, מקאו, סינגפור והונג קונג בשבועיים האחרונים - ואינו בעל אזרחות ישראלית. זאת, בנוסף לאיסור שכבר הוטל על כניסה לבאים מסין. בדומה להנחייה הנוגעת לסין - ההנחייה אינה חלה על השוהים בנמלי תעופה במסגרת טיסות המשך.

  

מור עידן (39), שעובד בתעשיית היהלומים בישראל, היה אמור להמריא בשבוע שעבר לטיסת עבודה בתאילנד, אך בגלל אזהרות משרד הבריאות החליט לשנות את יעדו לדרום קוריאה. במוצאי שבת בשבוע שעבר הוא המריא עם חברת התעופה "קוריאן אייר" בטיסה ישירה מנתב"ג לסיאול - ככל הנראה באותה טיסה שבה שבו הצליינים לדרום קוריאה. עידן שב לישראל ביום חמישי.

 

"המטוס היה מלא בצליינים קוריאנים. כששמעתי על התפשטות הנגיף בקוריאה שכוללת גם כאלה שביקרו בישראל במספר כנסיות - זה היה מאוד מטריד", אמר ל-ynet. "השתדלתי להיום עם מסכה על הפנים, אבל כרגע אני מחכה לעדכונים ולא ממש יודע מה לעשות. בכל מקרה מאז שנתתי בארץ החלטתי להכניס את עצמי לבידוד עצמי מרצון. אני חושב שמשרד הבריאות חייב לעדכן את ההנחיות שלו".

 

בתוך כך, פרופ' רן ניר פז, שנמצא עם הישראלים מ"ספינת הקורונה" המאושפזים ביפן, ביקר אותם הבוקר ועידכן על מצב שניים מהם" "שני החולים שמאושפזים פה בבית החולים בטוקיו במצב מצוין, לשניהם יש דלקת ריאות קלה והם חיוביים עם הוירוס. אנחנו מקווים שבמהלך השבוע הקרוב יחזרו על הבדיקות ואם ימצאו שליליים יוכלו לחזור לארץ. כרגע הם לא נזקקים לטיפול מיוחד למעט העובדה שהם נמצאים בהשגחה פה בבית החולים".

 

פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות שנמצא גם הוא בטוקיו כתב כי מצב החולים האמיתי גדול בהרבה מזה שמדווח, משום שיש רבים עם מחלה קלה, שכלל לא חשודים ולא נבדקים לנוכחות הנגיף. עוד הוסיף, כי המוקדים המרכזיים בעולם בהם הנגיף ממשיך להתפשט במהירות הם: סין, דרום קוריאה, אזורים מסוימים ביפן, איראן, ארה"ב ואיטליה.

 

 

 


פורסם לראשונה 22/02/2020 15:47

 

השתתפו בהכנת הידיעה: איתמר אייכנר, סיון חילאי, אילנה קוריאל, גלעד כרמלי, אחיה ראב"ד ורענן בן צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: The TLV Spotters
מטוב קוריאן אייר
צילום: The TLV Spotters
מומלצים