שתף קטע נבחר

יהודים יותר מכם: הממתינים באתיופיה בֹּא יבואו

שר הפנים טוען שהם נוצרים או מיסיונרים אך רבו של שר הפנים - זה שמשתמשים בתמונתו לעודד מצביעים - טוען שיש להעלותם לארץ. אם צודקים חז"ל ובניו של אברהם אבינו הם ביישנים, רחמנים גומלי חסדים, הרי שהיהודים בקהילות בגונדר ואדיס אבבה הם בניו

 

בפעם הראשונה שהגיעו אלי לישיבה תלמידים מן הקהילות באדיס אבבה וגונדר שבאתיופיה, הבנתי מיד מדוע יש בעיה שיעלו אותם לארץ. בשיעור הראשון שנתתי הם שלטו ברוב החומר, היו מדויקים וביקורתיים, ובעיקר הרבו לומר כמה הם מעריכים ואוהבים את השיעור ואותי, שהכירו בערך יממה אחת. שנים לא שמעתי מילות שבח כאלו, לא מתלמידיי ולא מחברי קהילתי.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>    

 

בארוחת הצהריים, לתלמידי הישיבה לא היה ממש נעים לשבת ליד 8 מבני עמם שנותקו מאיתנו לפני 2,000 שנים ויודעים את ברכת המזון טוב יותר מהם. בתפילת מנחה הייתה הפאדיחה הכי גדולה כי ראש הישיבה - אני - סיים את תפילת 18 הרבה לפני השמינייה הזו שהתפללה באמהרית, בדבקות שלא זכיתי לחוות.

 

קראו עוד בערוץ היהדות

 

כשהגעתי למחנות, גיליתי שזה לא רק 8, אלא 2,000 כאלו, שממש עושים לנו בושות. וכל מי שהכרתי אמר "חבל". חבל שיבואו לארץ ויראו כמונו - בנאליים, רגילים, עם לב קהה ונפש נהנתנית. חבל שיבואו ויראו מה מחירו של שיברון החלום

 

  ()
הרב שלמה וילק וד"ר מאסרשה דסה
 

 

הרגעתי אותם והסברתי להם שאני מעדיף יהודים משועממים בארץ מיהודים מתלהבים בגלות. הרי לזה קיווינו אלפי שנים, להיות פשוט "תַּחַת גֶּפֶן וְאֶל תַּחַת תְּאֵנָה". כאלה שגדלו בארץ ישראל. חלמנו שאיזה אחד שקוראים לו בנימין יהיה ראש ממשלה, ולא ממש היה אכפת לנו איזה, בני או ביבי, העיקר שיהיה.

 

כשהעולים מאתיופיה יתחככו בגזענות המקומית

"אבל שלמה", אומרים לי חבריי הטובים, "הם יגיעו לארץ וישמעו שהם 'שחורים' ו'פרימיטיביים'. רוב הישראלים לא ירצו להתחתן  איתם, ואנחנו חברה גזענית שלא תקבל אותם יפה.

  

נחיתת קבוצת עולי הפלאשמורה הראשונה בנתב
להתאחד בישראל אחרי אלפי שנות גלות(צילום: מוטי קמחי )

 

"אתה לא זוכר איך סבלת כי אימא שלך עלתה מאירן, ואיך היא סבלה? קראו לך 'קמצן', אמך הייתה האישה הכי נדיבה בעולם ואתה - התביישת בה". הם מצהירים כי "נולדת בצבע הנכון אז הסתדרת". אבל הם נושאים את אות הקלון שלנו איתם. כן. "שלנו". לא שלהם.

 

כשאני שומע ברחוב שאיזו אימא לא רוצה גננת אתיופית לבתה, או קורא בעיתון שחולה מבקש מהרופאה האתיופית לנקות מסביב למיטה, למרות התג שהיא עונדת - בא לי לעזוב את האנשים הללו. רק שאין לאן. וכל העולם מלא באנשים רעים כאלה.

 

ואז שר הפנים הכריז: "נוצרים"

"נראה לי שעדיף שיקראו לך 'רוסי מלוכלך' בישראל מאשר 'ז'יד' באוקראינה, ולהיות שחור בישראל ממש עדיף מלהיות יהודי באתיופיה", אני משיב לטענות של הנשמות הטובות. "אבל אולי בסוף הם יחנכו אותנו". אני ממשיך לקוות. כי אם צודקים חז"ל ובניו של אברהם אבינו הם ביישנים, רחמנים וגומלי חסדים - אז יותר סיכוי שהם בניו של אברהם אבינו מאשר אנחנו.

  

אז מצהיר שר הפנים ורבנים שונים ש"הם" לא יהודים. לא רק לא יהודים: הם נוצרים! לא רק נוצרים אלא גם מיסיונרים. בעצם, הם לא רק טרמפיסטים שמחפשים עתיד טוב אלא שליחים של מלכת שבא שחוזרת שוב לביקור; אולי גם הפעם תטה את לבבנו לעבודת אלילים...

 

הבעיה היא שכאשר דרעי מדבר ברדיו, אי אפשר להתווכח עם קול דיגיטלי וסמכותי שכזה. לבושתי למדתי שרבו של שר הפנים, זה שמשתמשים בתמונתו כדי לעודד מצביעים, פסק שיש להביאם לארץ ושהם יהודים.

 

למדתי שגם מי שהתנצר וחזר ליהדותו - הרי אף-על-פי שחטא - ישראל הוא. והרי ראיתי בעייני את כל הטוב. האמונה, התפילות, ההשתוקקות ועד כמה הם רחוקים מנצרות ומחילון. ומאות המתנדבים שעברו שם, צעירים ומבוגרים, דתיים וחילונים, ראו ברק בעיניהם ואמונה בלבבותיהם.

 

פתחו את השער לרווחה

אך שר הפנים לא בא לראות את זה, ולגלות שהם יהודים מאם או מאב שהרפו לרגע מהיהדות וחזרו אליה. ועל זה אי אפשר לסלוח ברחוב אליעזר קפלן 2. רק ברחוב הקבלן 45.

 

   (צילום: שמואלי כהן)
החזן טספה הוביל את תפילת יום כיפור בקהילת גונדר(צילום: שמואלי כהן)
 

 

תפתחו את השערים מיד. עכשיו. רק יהודים יגיעו, לא כל אפריקה. רק יהודים יגיעו ולא נוצרים. יגיעו אנשים, נשים וטף שרוצים להתאחד עם משפחתם: לא רק זו הביולוגית, אלא עם ההורים במערת המכפלה ועם אחיהם בצנחנים. יגיעו שומרות הנגיעה ומשתתפי "חידון התנ"ך".

 

פתחו את השערים ליהודים שלא אכלו בשר מימיהם כי אין שחיטה כשרה באתיופיה. לאלה שנביט בהם ונראה את ההורים שלנו שעלו לכאן בתמימות, בבריחה מעבר נורא לעתיד מפואר. יעלו ויבואו כאלה שימלאו את הלב הישראלי המפולג והמיואש בשמחה גדולה של עוד שלב בגאולת ישראל. אם שר הפנים יאשר ואם ראש הממשלה יגיד לא רק בזמן בחירות. ובעצם, גם אם יגזרו שלא - בֹּא יבואו.

 

הרב שלמה וילק, חבר ב"וועד הרבנים והקסים למען שארית יהודי אתיופיה", ראש ישיבת ההסדר "אור תורה מחנים" ורב קהילת יעל בירושלים

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
יעלו ויבואו יהודי אתיופיה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים