שתף קטע נבחר

צילום: שאול גולן

מסעדות וחנויות נעליים וחשמל: המקומות שבהם ביקר חולה הקורונה

לאחר שדווח על שני ישראלים נוספים שחזרו מאיטליה והתגלו כחולים בנגיף הקורונה, פרסם משרד הבריאות את רשימת המקומות שבהם שהה אחד מהם, תושב קיבוץ כברי. על פי הודעת המשרד, כל מי שהיה במקומות הללו בזמנים הרלוונטיים נדרש להיכנס לבידוד בית למשך 14 יום

 

 

משרד הבריאות פרסם אמש (שישי) את רשימת המקומות שבהם שהה תושב קיבוץ כברי שחזר מאיטליה והתגלה מוקדם יותר כחולה בנגיף הקורונה. למרות שנאמר שנכנס לבידוד בביתו והיה בקשר רק עם אשתו וילדיו, על פי תחקיר משרד הבריאות הוא ביקר במקומות נוספים בימים הראשונים לחזרתו.

החולה מנס ציונה נכנסת לבית החולים שיבא (צילום: שאול גולן )
שבעה חולים בארץ. אמבולנס מד"א מביא את החולה מאירוס לשיבא(צילום: שאול גולן )

 

אלו המקומות שפרסם משרד הבריאות:  

 

טיסת "אליטליה" מספר AZ810, שהמריאה מאיטליה ב-21 בפברואר ונחתה בישראל בשבת, 22 בפברואר, בשעה 3:00.

 

סניף "ארומה ישראל" וסניף "בית הפנקייק" בתחנת דלק פז על כביש החוף, סמוך למחלף ינאי, בשעה 6:30 בשבת ולמשך 30 דקות.

 

בשבת בבוקר, בין השעות 11:00 ל-13:00, ביקר בחנות מוצרי חשמל בשייח דנון ובחנות הנעליים "מחסני זול ספורט" בקריית אתא.

 

ביום ראשון, 23 בפברואר, בשעות 12:00-11:30, ביקר במסעדת "הפרלמנט" ובתחנת הדלק פז ברחוב גדוד 21 בנהריה.

 

מהמשרד נמסר כי כל מי שהיה בטיסה שצוינה וכן בזמן ובמקומות שצויינו למשך 15 דקות או יותר, נדרש להיכנס באופן מיידי לבידוד בית למשך 14 יום ולדווח על כך באתר משרד הבריאות או במוקד משרד הבריאות בטלפון *5400. עוד נמסר כי אם במהלך הבידוד מופיעים סימפוטמים של חום, שיעול או קושי בנשימה יש להתקשר באופן מיידי למוקד 101 של מד"א כדי לברר צורך בבדיקת הנגיף.

 

מניין מקרי ההידבקות בקורונה בישראל עלה אתמול לשבעה, לאחר שדווח על שני ישראלים שחזרו מאיטליה בשבוע האחרון והתגלו היום כחולים בנגיף. מלבד החולה, תושב קיבוץ כברי שבגליל המערבי, דווח על חולה נוסף, תושב העמקים, שחזר לארץ ביום שני, 24 בפברואר. ממשרד הבריאות נמסר כי השניים יאושפזו בבידוד בבית החולים שיבא בתל השומר. עוד נמסר כי פרטים מלאים על החולה השני ועל החקירה האפידימיולוגית שמתנהלת בעניין מסלולי נסיעתו יפורסמו בהמשך.

 

הקורונה בישראל - תמונת מצב:

3 ישראלים שחזרו מיפן אובחנו בארץ כנשאים, אחד החלים ושוחרר.

3 ישראלים שחזרו מאיטליה אובחנו כחולים.

אשתו של ישראלי שחזר מאיטליה נדבקה ממנו.

כ-1,300 ישראלים שוהים בבידוד ביתי.

 

החולה מכברי, בשנות ה-40 לחייו, עובד בתחום ההייטק וחזר בשבת שעברה ממילאנו. עם רדתו מהמטוס הוא נבדק ונמצא בריא. שלשום הוא חש ברע ונבדק פעם נוספת, ואתמול הגיעו התוצאות ולפיהן חלה בנגיף. האישה והילדים נמצאים גם הם בבידוד.

 

ראש המועצה האזורית מטה אשר, משה דוידוביץ', אמר כי אתמול עם קבלת ההודעה, התכנס צוות החירום היישובי (צח"י) בכברי לדון בהיערכות הקיבוץ. "אני נמצא בקשר הן עם משרד הבריאות והן עם ראשי הקהילה בקיבוץ, ובעיקר מאחלים בריאות לחולה ומשפחתו".

 

 

ישוב אירוס נגיף קורונה הקורונה  (צילום: שמוליק דודפור)
היישוב אירוס, שבו מתגוררים בני זוג שחלו בקורונה(צילום: שמוליק דודפור)
  

שני החולים הראשונים שאובחנו בארץ הגיעו מיפן והיו על האונייה "דיימונד פרינסס". הם אושפזו בבידוד בבית החולים שיבא בתל השומר. אחד מהם החלים ושוחרר לביתו.

 

החולה השלישי, תושב היישוב אירוס שבשפלה, חזר מאיטליה ביום ראשון ונמצא כעת בבידוד בשיבא. אשתו היא החולה הרביעית, וגם היא תאושפז בבידוד בשיבא.

 

החולה החמישי הוא שמעון דהאן, שאושפז ביפן לאחר שנדבק בנגיף הקורונה על האונייה, שוחרר אתמול ושב הבוקר לארץ - ואתמול נמצא שוב חיובי לנגיף. הוא אושפז אמש בבידוד בבית החולים שיבא בתל השומר.

נתב
הנוסע השישי שנדבק שב מאיטליה. ישראלים נוחתים בנתב"ג(צילום: עידו ארז )
  

מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בשיבא, פרופ' גליה רהב, דיווחה כי כרגע מאושפזים במתחם בשיבא ארבעה אנשים. "היה חולה נוסף, למעשה נשא ללא שום סימפטומים, ששוחרר שלשום, וכרגע ישנם שני זוגות שהם חיוביים לנגיף. ארבעתם במצב מצוין, שלושה מהם ללא כל סימפטומים". לדבריה, היום השתפר מצבו של החולה ששב מאיטליה והוא חש בטוב.

 

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר כי "נכון לכרגע אין לנו הדבקה מקומית שלא משורשרת למקרים שהיו בחו"ל, ולכן אנחנו עדיין יודעים לזהות את המקור של כל הדבקה". לדבריו, "מערכת האשפוז ערוכה, גם בית החולים שיבא ערוך ונותן את הטיפול, גם בתי החולים האחרים נערכים וגם מד"א עושים עבודה מצוינת ביחד עם קופות החולים ואיתנו כדי להגיע לאנשים הביתה ולחסוך להם את הצורך לבוא לבית חולים כדי לבצע את הבדיקה. אנחנו חוזרים ואומרים, אתם צריכים להישמע באופן מדויק להוראות שלנו, גם אם הן נראות לכם מחמירות, על מנת שנוכל להשתלט על התחלואה".

 

ממד"א נמסר אמש על עלייה חסרת תקדים בפניות למוקד 101 ביממה האחרונה. מחצות ועד לשעה 20:00 התקבלו כ-10,500 פניות במוקד, לעומת 6,500 פניות בשגרה.

 

גם בעניין דהאן נמסר כי נפתחה חקירה אפידימיולוגית לבדיקת מגעים נוספים. דהאן טס בטיסה מסחרית של חברת "טורקיש איירליינס" מטוקיו דרך איסטנבול (טיסה TK53), ומאיסנטבול לארץ בטיסה TK784 שנחתה בישראל בשעה 08:55. משרד הבריאות הודיע כי על כל נוסעי הטיסה שנחתה אתמול בבוקר ושהיו עימו על המטוס להיכנס לבידוד בית באופן מידי ל-14 יום ולדווח על כך באתר משרד הבריאות או במוקד הטלפוני 5400*.

  (צילום: AFP)
מתחם הבידוד לחולי הקורונה בשיבא(צילום: AFP)
 

דהאן, כאמור, הוא אחד משלושה ישראלים שנדבקו בקורונה ושוחררו עד כה מבית חולים צבאי ליד טוקיו. אחרי שובה של רחל ביטון לישראל ביום רביעי, גם דהאן ורוחל'ה עופרים שוחררו מבתי החולים בטוקיו לאחר שנמצא שאינם נושאים את הנגיף. עודד, בעלה של רוחל'ה, עדיין מאושפז.

 

מתחילת התפרצות הנגיף בספינת ה"דיימונד פרינסס" ביפן נדבקו שישה ישראלים ששהו בספינה, ארבעה אובחנו בתחילה ביפן טרם עזיבת הספינה ושניים אובחנו לראשונה כשהגיעו ארצה במרכז הרפואי שיבא.

 

שלשום דיווח משרד הבריאות כי ישראלי ששב מחופשה באיטליה אובחן בישראל כחולה בנגיף. הוא פונה לאשפוז בבידוד במתחם שהוקם בבית החולים שיבא בתל השומר. אתמול בבוקר נמסר כי גם אשתו נדבקה בנגיף, וכי מצבה מוגדר קל. השניים הם תושבי אירוס שליד נס ציונה.

 

החולה הראשון חזר ארצה בטיסת אל על LY381 שהמריאה מישראל לאיטליה ב-21 בפברואר בשעה 06:00. הוא שב לשגרת חייו לצד אשתו ושלושת ילדיו ולעבודתו בחנות הצעצועים "הפיראט האדום" באור יהודה. שלשום הוא החל לפתח תסמיני מחלה, וכשנבדק על-ידי חובשים ממגן דוד אדום נלקחו ממנו בדיקות, שמהן עלה כי הוא חולה בנגיף.

 

החולה היה בחנות הצעצועים שבה הוא עובד שלושה ימים - מיום ראשון ועד יום חמישי. בתקופה זו שלפני חג פורים החנות עמוסה מאוד בהורים וילדים שמגיעים לקנות תחפושות. משרד הבריאות הודיע כי כל מי שבא במגע קרוב עם האיש צריך להיכנס לבידוד בית. עוד ציינו כי אם במהלך הבידוד מופיעים סימפוטמים של חום או שיעול או קושי בנשימה יש להתקשר באופן מיידי למוקד 101 של מגן דוד אדום על מנת לברר צורך בבדיקת הנגיף.

אינפו קורונה תסמינים בידוד  ()
 

אשתו של החולה שנדבקה אף היא פנתה במכתב לשכניה ביישוב אירוס. היא השיבה להאשמות כי המשפחה הסתירה מידע, ולכן משרד הבריאות הודיע תחילה כי הגבר שהה בחנות הצעצועים רק שעה אחת. "כשבעלי העלה חום, למרות שהסימפטומים היו של בכלל של סינוזיטיס, לא לקחנו צ'אנס ודיווחנו מיידית למשרד הבריאות", אמרה האישה.

 

"בעקבות האשמות למיניהן, גם כלפי הילדים, אני רוצה להזכיר שאף אחד מאיתנו לא הזמין פיצה עם קורונה באיטליה", כתבה החולה. "בעלי היה באיטליה יומיים. כשחזר בדקנו את הוראות משרד הבריאות ונהגנו בדיוק על פיהן. לא מכירה אנשים שהיו מרגישים מצוין והיו מכניסים את עצמם לבידוד בלי הוראה מפורשת. סמכנו על ההנחיות של משרד הבריאות והתנהגנו כרגיל.

 

"מהרגע שנודע שהוא חולה לצערנו אנחנו נמצאים בבידוד. שוב, בדיוק כמו שהנחו אותנו ממשרד הבריאות. מסרנו את כל הפרטים, וכל מי שצריך ייבדק, אנחנו מתפללים כולנו כל הזמן שכולם יהיו בריאים", כתבה.


פורסם לראשונה 28/02/2020 21:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
בדרך לבידוד בתל השומר
צילום: שאול גולן
מומלצים