שתף קטע נבחר

הקלפיות נפתחו: ישראל יוצאת לבחור בפעם השלישית | עדכונים שוטפים

בפעם השלישית תוך פחות מ-11 חודשים יוצאים 6,453,255 בעלי זכות הצבעה לבחור ב-10,631 קלפיות. ברוב היישובים ייסגרו הקלפיות ב-22:00. 16 הקלפיות המיועדות לשוהים בבידוד ביתי בשל נגיף הקורונה יפעלו מ-10:00 ועד 17:00

10,631 הקלפיות הפרוסות ברחבי הארץ נפתחו ב-07:00 (יום ב') ו-6,453,255 בעלי זכות הצבעה יוכלו לממש את זכותם בבחירות השלישיות בתוך פחות מ-11 חודשים. ברוב היישובים ייסגרו הקלפיות ב-22:00. ביישובים הקטנים, שבהם פחות מ-350 בעלי זכות בחירה, ההצבעה תתקיים בשעות 20:00-08:00. כך גם בבתי החולים ובבתי הסוהר והמעצר. 16 הקלפיות המיועדות לשוהים בבידוד ביתי בשל נגיף הקורונה יפעלו בשעות 17:00-10:00.

בחירות 2020 רגע ההכרעה בנימין נתניהו בני גנץ ()


 

כל מה שצריך לדעת על בחירות 2020 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

ynet העביר הבוקר משדר מיוחד ממוקדי ההצבעה ברחבי הארץ. ב-19:00 בערב הצטרפו למשדר המרכזי ברגעי ההכרעה עם כל המדגמים, הפרשנויות, ועד לתוצאות האמת ותגובות המנצחים והמפסידים.

 

הרשימות והפוליטיקאים שמחכים לקול שלכם

מה להביא לקלפי ואיפה מצביעים מבודדי הקורונה? המדריך לבוחר

לא יודעים איפה אתם מצביעים? לחצו כאן ובררו היכן תוכלו להצביע

 

מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, עו"ד אורלי עדס, אמרה: "בחירות שלישיות תוך שנה זה מאורע חריג והיסטורי, וכולנו מקווים שגם חד-פעמי. מהדיווחים שהתקבלו מהשטח עולה כי רוב הקלפיות נפתחו כמתוכנן. בחלק קטן חל עיכוב בפתיחה. 274 קלפיות ביישובים קטנים נפתחו ב-8:00 והן ייסגרו ב-20:00".

 

בוועדה התריעו מפני מכתב מזויף החתום בשמה של מנכ"לית הוועדה, עו"ד אורלי עדס, שלכאורה ממוען לוועדות הקלפי, ובו נכתב שאיתמר בן גביר הסיר את מועמדותו ולכן יש להסיר את הפתק של עוצמה יהודית מכוורת הפתקים בקלפיות. כזכור, בן גביר לא הסיר את מועמדותו, ואמש הודיע סופית כי יתמודד בבחירות.

 

לטובת המצביעים, הנסיעה ברכבת ובאוטובוסים בינעירוניים תינתן ללא תשלום. בניגוד לימי בחירות בשנים קודמות, שבהן הופעלו קווי הרכבת במתכונת מצומצמת - במשרד התחבורה וברכבת ישראל החליטו להפעיל את הקווים בתדירות מלאה וללא עלות.

תור מחוץ לקלפי בראש העין ()
ממתינים להצביע בבית הספר נופים בראש העין

תור מחוץ לקלפי בראש העין ()

תור מחוץ לקלפי בראש העין ()

במד"א ובוועדת הבחירות המרכזית נערכו לאפשר ליותר מ-5,000 אזרחים שנתונים בבידוד ביתי בעקבות נגיף הקורונה לממש את זכותם ולהצביע ב-16 קלפיות ייעודיות. אתמול קיים מד"א תדרוך שבו הציג את אופן הפעלת הקלפיות הללו: תחילה פרמדיק ממוגן, גם בכיסוי עיניים, יפגוש את המצביעים. כל בוחר יתבקש לחטא את ידיו ואז יקבל ערכה ובה כפפות ומעטפה. לאחר מכן יבקש הפרמדיק מהמצביע תעודת זהות והוא עשוי לבקש להסיר את מסכת המגן לזמן קצר כדי לאמת את זהות הבוחרים.

 

פרופסור ארנון אפק, סגן מנהל בית החולים שיבא תל השומר, אמר הבוקר כי "נקטנו בכל אמצעי כדי להבטיח את בריאות הציבור. לראשונה בעולם נפתחו קלפיות ייעודיות עבור האנשים ששוהים בבידוד בית".

 

ראשון המצביעים מבין הפוליטיקאים היה יו"ר ש"ס ושר הפנים אריה דרעי, שהצביע סמוך לביתו בירושלים. "אני משוכנע שזו הפעם האחרונה ומקווה מאוד שגוש הימין יקבל היום 61 מנדטים", אמר דרעי בפתח דבריו. "אם חלילה לא נקבל 61 והגוש השני יקבל 61 - אין לי ספק שתקום ממשלה בראשותו של גנץ עם מרצ, העבודה ובתמיכת המשותפת וליברמן. ההכרעה חייבת להיות היום ואנחנו נעשה הכול. עם קצת מאמץ אנחנו בעזרת ה' נעבור ונצליח היום".

אריה דרעי בקלפי (צילום: יואב דודקביץ')
"משוכנע שזו הפעם האחרונה". דרעי(צילום: יואב דודקביץ')

 

לאחר מכן הצביע גם יו"ר מפלגת ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ביישוב נוקדים שבו הוא מתגורר. "אני קורא לרוב הדומם לצאת ולהצביע. הערב תהיה הכרעה חשובה. הכל תלוי בכם", אמר ליברמן.

 

642 קלפיות צבאיות, עוד 55 בבתי הכלא

כ-7,900 אסירים וכ-1,550 אנשי סגל שב"ס יוכלו להצביע ב-55 הקלפיות שהוצבו בבתי הכלא השונים. הקלפיות במתקני שב"ס יפעלו בשעות 20:00-08:00, ולאחר מכן ייאספו מבתי הכלא על ידי ועדת הבחירות. לאחר שהאסירים יוצאו מהאגפים ויקבלו אמצעי זיהוי, הם יגיעו אל הקלפיות בליווי הסוהרים. הקלפיות, חלקן ניידות וחלקן נייחות, מוקמו בתיאום עם נציגי ועדת הקלפי בתוך שטח בית הכלא - במקום שמבטיח את חשאיות ההצבעה.

 

בבסיסים הצבאיים ברחבי הארץ הוצבו כ-642 קלפיות, מתוכן כ-140 קלפיות ניידות. כ-300 קצינים ישמשו קציני בחירות אזוריים ויחידתיים, וכ-2,500 חיילים בשירות חובה ישמשו חברי ועדת קלפי בכלל היחידות. אנשי הצבא יכולים להצביע במשך 48 שעות.

 

בחירות 2020 מצביעים מספרים אינפו אינפוגרפיקה ()

בחירות 2020 לוז לוח זמנים קלפיות ספירת קולות אינפו אינפוגרפיקה ()

 


מתחם הקלפיות המבודד לחולי הקורונה בת
מתחם הקלפיות למבודדי הקורונה בת"א(צילום: מוטי קמחי )

מתחם הקלפיות המבודד לחולי הקורונה בת
(צילום: מוטי קמחי )

מתחם הקלפיות המבודד לחולי הקורונה בת
(צילום: מוטי קמחי )

עם נעילת הקלפיות ובמקביל לפרסום המדגמים בכלי התקשורת השונים, חברי הוועדה באלפי הקלפיות הרגילות יחלו בספירת קולות האמת, שנמשכת בדרך כלל בין שעתיים לשלוש. במהלך הלילה התוצאות בקלפיות שנספרו יתעדכנו באופן הדרגתי באתר של ועדת הבחירות המרכזית.

 

עד מחר בערב צפויות להתפרסם התוצאות המלאות בקלפיות הרגילות, שמהוות כ-94% מהקולות. עד ליום רביעי בערב, או בשעות הלילה, אמורות להתפרסם התוצאות הסופיות, כולל הקלפיות שבהן הצביעו במעטפות כפולות - בין היתר הקלפיות הנגישות, קלפיות בצה"ל, בבתי החולים, בתי הסוהר והמעצר, נציגויות ישראל בחו"ל - ואלו המיועדות עבור השוהים בבידוד ביתי.

בחירות 2020 קלפי קלפיות מבודדים מבודדי בית קורונה אינפו אינפוגרפיקה ()

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט ניל הנדל, החליט להפעיל גם בבחירות הללו את מערך מפקחי טוהר הבחירות ואף להגדיל את מספר המפקחים מ-3,000 ל-5,000. המפקחים יסיירו לאורך היום בכלל הקלפיות ויישאו מצלמות על גופם, שאותן יפעילו בזמן ההצבעה בכל מקרה של "חשש סביר לפגיעה מהותית בטוהר הבחירות". בשונה מהבחירות הקודמות, הם לא יידרשו לאישור מראש על מנת לצלם.

 

ב-21:30, כחצי שעה לפני סגירת הקלפיות ותחילת ספירת הקולות, הפקחים ייפרסו בקלפיות שייקבעו מראש, יישארו שם עד תום הספירה - ויתעדו אותה.


פורסם לראשונה 02/03/2020 06:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראל אפרים
קלפי בתל אביב
צילום: בראל אפרים
מומלצים