שתף קטע נבחר

במועד א': "ניצחון אדיר". במועד ג': "ניצחון ענק"

באפריל 2019 הבטיח נתניהו: "אהיה ראש הממשלה של כולם". הלילה אמר: "אהיה ראש הממשלה של כל האזרחים, ללא יוצא מן הכלל". במועד א' נישק את רעייתו על הבמה ואמר על משפחתו: "אתם משענת חיי". הלילה נישק והתרגש: "אתם משענתי האיתנה". הפעם הוא ירכיב ממשלה?

 

 

בבחירות מועד א' זה היה "לילה של ניצחון אדיר". בבחירות מועד ג' זהו לדבריו "לילה של ניצחון ענק". במועד א', באפריל 2019, הוא הבטיח: "אהיה ראש הממשלה של כולם". במועד ג', הלילה, אמר: "אהיה ראש הממשלה של כל אזרחי ישראל בלי יוצא מהכלל". לפי עדכוני המדגמים, לגוש הימין אין 61 מנדטים - אבל זה לא הפריע לראש הממשלה בנימין נתניהו לשאת נאום דומה מאוד לזה שנשא לפני שנה, נאום שלאחריו לא הצליח להקים ממשלה.

 

אז, לאחר מערכת בחירות שבסיומה הליכוד וכחול לבן השיגו 35 מנדטים כל אחת, אמר נתניהו: "שהחיינו וקיימנו והגענו לזמן הזה. הבאתם הישג דמיוני, הישג כביר, בלתי נתפס. אני מאוד נרגש שעם ישראל שוב נתן בי אמון בפעם החמישית ועוד אמון גדול יותר. מתי קיבלנו כל כך הרבה מנדטים? אני לא זוכר".

 

 
בנימין נתניהו ורעייתו שרה (צילום: AFP)
הנשיקה הלילה(צילום: AFP)

בנימין נתניהו (צילום: AP)
נתניהו ורעייתו, הלילה(צילום: AP)

הפעם הוא נשמע דומה מאוד: "איזו שמחה יש לנו הלילה. זה לילה של ניצחון ענק, אני מבקש בשמי ושם שרה להודות לכל אחד ואחד מכם. זהו ניצחון נגד כל הסיכויים. יריבינו אמרו 'תם עידן נתניהו', אבל בכוחות משותפים הפכנו את הקערה על פיה". בדיוק כמו לפני 11 חודשים, גם הפעם נתניהו נישק את רעייתו על הבמה, ואף הודה בשמם לשורה ארוכה של אנשי מטה ופעילים, בזה אחר זה.

 

באפריל 2019 אמר נתניהו בנאומו כי החל בשיחות עם ראשי מפלגות הימין, "השותפות הטבעיות שלנו, וכבר הלילה כמעט כולן כבר הצהירו בפומבי שהם ימליצו עליי להרכיב את הממשלה, ימליצו עליי בפני נשיא המדינה שלנו. אני מתכוון לסיים את המלאכה במהרה ולהקים ממשלה ימנית יציבה. זאת תהיה ממשלת ימין, אבל אני מתכוון להיות ראש הממשלה של כל אזרחי ישראל, ימין ושמאל, יהודים ולא יהודים. אני דואג לכולם, ככה זה היה וככה זה יהיה".

רה
הנשיקה באפריל(צילום: AFP)

רה
נתניהו ורעייתו, לאחר בחירות מועד א'(צילום: רויטרס)

 

אבל ממשלה נתניהו לא הקים. ישראל ביתנו לא הצטרפה לקואליציה שלו, והוא נותר ראש ממשלת מעבר. נאומו הפעם היה דומה מאוד, אף ש-61 המדגמים - לפחות כרגע - אין לגוש הימין-חרדים בראשותו. "שוחחתי עם כל ראשי הסיעות במחנה הימין, השותפות הטבעיות, ואחרי שקצת נישן נתכנס מחר כדי להרכיב בהקדם ממשלה יציבה. אני מתכוון להיות ראש הממשלה של כל אזרחי ישראל, של מצביעי הימין ומצביעי השמאל, יהודים ולא יהודים. עברנו כמה מערכות בחירות קשות והגיע הזמן להקים ממשלה בישראל. הגיע הזמן לאחות את הקרעים, הגיעה עת פיוס".

 

אחרי בחירות 2019 מועד ב', אז כחול לבן הייתה למפלגה הגדולה ביותר, נשמע נתניהו אחרת לגמרי. יו"ר הליכוד היה צרוד באותו לילה ואחד הפעילים קרא לעברו "תשתה אבא, תשתה", ונתניהו השיב בבדיחות: "חשבתי שנשתה יותר", כשהוא מתכוון לשתיית הקולות מהמפלגות האחרות.  

 

 
בנימין נתניהו (צילום: MCT)
אחרי מועד ב'. אז הוא נשמע אחרת(צילום: MCT)

נאום רה
(צילום: AFP )

אבל גם אז, בספטמבר 2019, הוא הבהיר כי המשא ומתן להקמת ממשלה יחל בקרוב. "בימים הקרובים ניכנס למו"מ כדי להקים ממשלה ציונית חזקה וכדי למנוע ממשלה אנטי ציונית מסוכנת. זהו צו השעה. ממשלה שמאגדת רבים בעם ולא מדירה אף אחד שמאמין בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי", אמר. כמו באפריל, גם לאחר הבחירות בספטמבר הדבר לא הוביל להקמת ממשלה.

 

דבר אחר היה דומה גם בנאום זה, וגם בנאומים באפריל והלילה. בסיום הנאומים הוא הודה לרעייתו ולבניו. "אני מבקש לומר למשפחתי - כמה סבל עברתם, כמה חצי רשע ורוע ספגתם רק בגלל שאתם המשפחה האוהבת והתומכת שלי. אתם המשענת של חיי", אמר באפריל 2019. בספטמבר ביקש "להודות מעומק לבי למשפחתי האהובה, לרעייתי שרה ולבניי יאיר ואבנר. אתם משענת חיי". הלילה נאם: "משפחתי היקרה, אתם המשענת האיתנה שלי. אני יודע איזה מחירים אתם משלמים יום יום, אני יודע את הקרבה העצומה שלכם ואני רוצה להודות לכם, אני אוהב אתכם מאוד מאוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
באפריל 2019 והלילה. נתניהו ורעייתו
צילום: AFP
מומלצים