שתף קטע נבחר

נתניהו: "לילה של ניצחון אדיר, הישג בלתי נתפס"

מדגמי הטלוויזיה עודכנו בעקבות תוצאות האמת: מעניקים יתרון הן לגוש הימין - והן לליכוד. "הבאתם הישג כביר, דמיוני, עם ישראל נתן בי אמון בפעם החמישית", אמר נתניהו. "אהיה ראש הממשלה של כולם, יהודים ולא יהודים". הוא ביקש להודות "לאשתי האהובה וילדיי. כמה חצי רשע ורוע ספגתם"

 

 

"ניצחנו, אהיה ראש הממשלה של כולם", אמר בני גנץ וקרא לנשיא להטיל את הרכבת הקואליציה על המפלגה הגדולה - אבל המדגמים המעודכנים הראו כי היתרון הוא הן של גוש הימין-חרדים והן של הליכוד עצמו על כחול לבן. "זה הישג בלתי נתפס", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאום הניצחון שלו, לאחר שכבר החל בשיחות קואליציוניות. ynet העביר בשידור חי את נאומו של ראש הממשלה בהיכל שלמה בתל אביב.

 

בחירות 2019 - כותרות נוספות:

ספירת הקולות החלה: צפו בתוצאות ראשונות

גנץ אחרי המדגמים: "ניצחנו, ביבי הפסיד בגדול"

העבודה קרסה. גבאי: מכה קשה, נסייע לגנץ

בנט לא עובר במדגמים: "החיילים ידאגו לנו"

פייגלין בחוץ לפי כל המדגמים: "מחכה לחיילים"

 

במהלך הלילה החלו ערוצי הטלוויזיה לעדכן את המדגמים. מדגם קשת, שניבא בתחילה יתרון של שלושה מנדטים לכחול לבן, השתנה דרמטית מעט לפני השעה 2 בלילה, עם פרסום חלק מתוצאות האמת - וניבא יתרון של מנדט לליכוד (34:35). לפי מדגם רשת המעודכן, תוצאת הקרב בין המפלגות הגדולות זהה. לפי כל המדגמים המעודכנים, לגוש הימין-חרדים יתרון משמעותי על גוש המרכז-שמאל.

בנימין נתניהו שרה נתניהו (צילום: AFP)
נשיקת הניצחון של הזוג נתניהו(צילום: AFP)

בנימין נתניהו שרה נתניהו (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בנימין נתניהו שרה נתניהו (צילום: תומריקו)
(צילום: תומריקו)

בנימין נתניהו שרה נתניהו (צילום: תומריקו)
(צילום: תומריקו)


 

"הוא קוסם", קראו פעילי הליכוד בהיכל שלמה לנתניהו. "זהו לילה של ניצחון אדיר", הוא ענה להם. "שהחיינו וקיימנו והגענו לזמן הזה. הבאתם הישג דמיוני, הישג כביר, בלתי נתפס. אני מאוד נרגש שעם ישראל שוב נתן בי אמון בפעם החמישית ועוד אמון גדול יותר. מתי קיבלנו כל כך הרבה מנדטים? אני לא זוכר. לפי רוב המדגמים גוש הימין בהנהגת הליכוד ימשיך להוביל את מדינת ישראל בארבע השנים הקרובות ונמשיך להצעיד את מדינת ישראל לפסגות חדשות".

 

"אני מאמין שהקב"ה וההיסטוריה נתנו לעם ישראל הזדמנות נוספת להפוך את מדינתו לאומה חזקה ולשם כך אני פועל", הוסיף נתניהו. "עכשיו השעה קצת אחרי שתיים לפנות בוקר. טוב, אני לא אפריע לצעקות 'היידה שרה, היידה שרה'. אני מבקש להודות לכם, אזרחי ישראל, שתמכתם בנו. לפעילי הליכוד - עברתם עיר עיר, שכונה שכונה, בית בית. למתנדבים, לאנשי המטה. כולכם בלי יוצא מן הכלל הבאתם לב ונשמה למאבק הקשה ולכל אחד מכם יש חלק חשוב בהישג האדיר הזה".

 

נתניהו הוסיף כי "כבר הלילה התחלתי בשיחות עם ראשי מפלגות הימין, השותפות הטבעיות שלנו. כבר הלילה כמעט כולן כבר הצהירו בפומבי שהם ימליצו עליי להרכיב את הממשלה, ימליצו עליי בפני נשיא המדינה שלנו. אני מתכוון לסיים את המלאכה במהרה ולהקים ממשלה ימנית יציבה. זאת תהיה ממשלת ימין, אבל אני מתכוון להיות ראש הממשלה של כל אזרחי ישראל, ימין ושמאל, יהודים ולא יהודים. אני דואג לכולם, ככה זה היה וככה זה יהיה".

מדגם ערוציפ אינפו ()

בנימין נתניהו שרה נתניהו (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בנימין נתניהו שרה נתניהו (צילום: תומריקו)
(צילום: תומריקו)

בנימין נתניהו שרה נתניהו (צילום: תומריקו)
נתניהו ונבחרת הליכוד(צילום: תומריקו)

בנימין נתניהו שרה נתניהו (צילום: תומריקו)
(צילום: תומריקו)

"הישגים כבירים נזקפים לזכותנו. לא תמיד מפרסמים את זה, אבל הציבור חכם, יודע, רואה", הוסיף ראש הממשלה. "אבל גם אתגרים כבירים עומדים בפנינו, בחברה, בכלכלה, אתגרי ביטחון. אני בטוח שבכוחות משותפים נוכל לכל האתגרים הללו ולכן אני מבקש שוב להודות לכם מעומק הלב וגם להודות לעוד שלושה אנשים - לרעייתי האהובה שרה ולבניי האהובים יאיר ואבנר. אני מבקש לומר למשפחתי - כמה סבל עברתם, כמה חצי רשע ורוע ספגתם רק בגלל שאתם המשפחה האוהבת והתומכת שלי. אתם המשענת של חיי".

 

מיד עם פרסום המדגמים הראשוניים אמר נתניהו כי "גוש הימין בהובלת הליכוד ניצח ניצחון מובהק. אני מודה לאזרחי ישראל על האמון. אתחיל בהרכבת ממשלה ימנית עם שותפינו הטבעיים כבר הלילה". אחרי חצות מסרו בליכוד כי נתניהו "במהלכים מתקדמים מאוד להקמת קואליציה". 

בנימין נתניהו (צילום: רויטרס)
שלטי טראמפ בהיכל שלמה(צילום: רויטרס)

בנימין נתניהו שרה נתניהו (צילום: AP)
(צילום: AP)

בנימין נתניהו שרה נתניהו (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בנימין נתניהו (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בנימין נתניהו שרה נתניהו (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

גדעון סער אמר בתגובה למדגמים כי הוא "קורא לאיחוד בין כחלון והליכוד על פי המודל של האיחוד עם ישראל בעליה של 2003". המשמעות של איחוד מסוג זה היא ששתי המפלגות יהפכו לסיעה אחת ומפלגה אחת. גם ח"כ דוד ביטן הביע תמיכה באיחוד שכזה.

 

מיד לאחר המדגמים, ועוד לפני פרסום תוצאות האמת הראשונות, החל נתניהו לשוחח עם ראשי מפלגות הימין והחרדים במטרה לצרפן לקואליציה בראשותו. בהודעה מטעם ש"ס נמסר כי דרעי הודיע לנתניהו כי מפלגתו "תמליץ עליו לנשיא המדינה ותתמוך בהקמת ממשלת ימין כפי שהתחייבה לפני הבחירות". הודעה דומה מסרה יהדות התורה. במקביל, גם במפלגת כחול לבן ניסו לדבר עם דרעי ועם ליצמן - אולם שניהם סירבו לנהל עימם שיחות מו"מ. ליצמן אמר ל-ynet: "לא יודע מי זה גנץ".

 

 
 

 

בהמשך שוחח נתניהו גם עם יו"ר כולנו משה כחלון, אשר סירב להתחייב בפניו וביקש להמתין לתוצאות האמת. עם זאת, לאחר נאומו במטה המפלגה אמר כחלון ל-ynet: "אני איש המחנה הלאומי ואני ממליץ על נתניהו". יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן לא אמר על מי ימליץ לראשות הממשלה: "אנחנו לא נתחיל פה להתדיין ולנהל מו"מ בשידור חי. עד שאני לא רואה את כל החלוקה ואת המפה הסופית של כל המפלגות עם כל המנדטים, אני לא מתחיל לדבר". נתניהו התקשר גם אליו הערב, אולם ליברמן לא ענה לשיחות. 

 

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (איחוד מפלגות הימין) אמר בתגובה לתוצאות המדגמים כי "הקמת ממשלת ימין תלויה בתיקון חוק החסינות שעליו הודעתי לפני כמה שבועות, באופן שיבנה אמון אצל כל השותפים ביכולת לקיים את הממשלה הזו קדנציה שלמה. קורא לכל מפלגות הימין להצטרף לתמיכה".

 

עם סגירת הקלפיות בשעה 22:00 עמד שיעור המצביעים בבחירות על 67.9 אחוזים. מדובר בירידה משמעותית לעומת הנתון המקביל ב-2015 - אז עמד שיעור המצביעים על 71.8% אחוזים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים