שתף קטע נבחר

שריון בליכוד לאורלי לוי-אבקסיס? השר אמסלם: "קשקוש"

השר דודי אמסלם אמר לאולפן ynet שלא הובטח ליו"ר גשר שריון בליכוד בתמורה להתנגדותה לממשלה בהמלצת הרשימה המשותפת. ח"כ אבי ניסנקורן: "יש לנו את כל הממליצים שהיו לנו עד היום, לא השתנה שום דבר"

 

 

שר התקשורת דודי אמסלם אמר הבוקר (יום ד') כי לא הובטח לח"כ אורלי לוי-אבקסיס שריון בליכוד בתמורה להתנגדותה לממשלה בהמלצת הרשימה המשותפת. "זה קשקוש", אמר אמסלם בריאיון לאולפן ynet.

 

אמסלם תקף את ראשי כחול לבן בשל כוונתם להקים ממשלת מיעוט שתיעזר בקולותיהם של חברי הרשימה המשותפת. "זה דבר חמור מאוד. אנשים יהודים עם קצת כבוד עצמי וקצת כבוד לאומי בוודאי לא נתמכים על ידי אנשים שתומכים בטרור ומעודדים טרור", הוא אמר. "היום זה בלי הליכוד אבל עם בל"ד, אחמד טיבי, איימן עודה, היבא יזבק ועזמי בשארה, תבינו לאן הידרדרנו".

ח
שריון בליכוד? ח"כ לוי-אבקסיס(צילום: אבי מועלם)

על טענת כחול לבן כי מדובר בתמיכת הרשימה המשותפת באופן חד פעמי ולהצבעה אחת רק בנושאים חברתיים, אמר אמסלם: "השמאל זה מכונת השקרים הכי גדולה שיש במדינת ישראל, הרי מה זה הצבעה אחת? הם בעצם תומכים בך להקים את הממשלה ואתה לאחר מכן בוודאי ובוודאי מתחשב בעמדתם בכל דבר ועניין, ואני אומר לך, כולל נושאים ביטחוניים".

 

זה לא שאתם לא פעלתם יחד עם הח"כים הערבים בכנסת, זה לא שלא היו לכם הצעות חוק שהם תמכו בהן, פיזרתם ביחד איתם את הכנסת, מה השוק הגדול?

"הייתי יו"ר הקואליציה וקידמתי כמה חוקים ביחד עם הערבים, בוודאי, קידמתי, ניסיתי לקדם עם אחמד טיבי חוק מתן טיפול בחינם לילדים עם פגיעה מוחית, טיפול שיניים. אנחנו לא מדברים על הסוגיות האזרחיות".

"קידמתי חוקים ביחד עם הערבים, בוודאי". אמסלם (צילום: יואב דודקביץ') (צילום: יואב דודקביץ')
"קידמתי חוקים ביחד עם הערבים, בוודאי". אמסלם(צילום: יואב דודקביץ')

זה לא הזמן להניח את הדברים בצד, גם בעקבות זה שאנחנו נמצאים באמצע מגיפה, וללכת לממשלת אחדות כמו שהנשיא הציע כבר בפעם הקודמת?

"אני לא מנהל את המשא ומתן, אני חושב מאז הבחירות הקודמות שהצענו להם, הצענו להם אחדות, הצענו להם אפילו הצעות מרחיקות לכת והם לא רצו כי הם התנהלו בחוסר אחראיות עצום. אני אומר לך בגדול, הם לא רוצים אחדות. גם עכשיו אגב הם בכלל לא מתכוונים לזה אבל הם חוברים לאויבי ישראל".

 

גם ח"כ אבי ניסנקורן (כחול לבן) התייחס להצהרה המפתיעה של לוי-אבקסיס, ואמר שלא צפה את המהלך. "הבנתי ששבועיים-שלושה לפני זה היא אמרה שאין לה שום בעיה שהרשימה תתמוך בנושאים החברתיים", אמר ניסנקורן.

 

 

אתה מבין מה המניע שלה? אמרת שלא הייתה לה בעיה, יכול להיות שהיא סגרה בליכוד?

"אני לא רוצה לתת לה ציונים כי כרגע אנחנו בשלב ההמלצות, עד הרכבת הממשלה בטח היו עוד עשרה סיבובים אז לכן אני מעדיף להוריד פרופיל בקטע הזה ולתת לזמן שיעבור. אני גם לא הבנתי מההודעה, כי מההודעה רב הנסתר על הגלוי, היא באה ואומרת 'אני לא אתמוך בממשלת מיעוט עם הרשימה המשותפת', היא לא אומרת שהיא לא תתמוך בהמלצה לבני גנץ. לכן יש פה הודעה שקשה להבין אותה".

 

דיברתם עם עמיר פרץ? בסוף מה שחשוב זה מספר הממליצים, לפחות בתור התחלה. השאלה אם לבני גנץ יש עדיין את מספר הממליצים הגבוה ביותר.

"לפי הבנתי יש לנו את כל הממליצים שהיו לנו עד היום, לא השתנה שום דבר בנושא הזה. בשלב הראשון זה יום ראשון אצל הנשיא להבין מה מספר הממליצים שיש לכל מועמד לראשות הממשלה, אין פה שינוי. יש היום את מירב התומכים לראשות הממשלה לבני גנץ, יש מחלוקת, אנחנו לא קובעים לרשימה המשותפת מי ימליץ ומי לא ימליץ".

 

במשותפת אמרו לכם שכולם מצביעים?

"אנחנו לא קובעים להם".

 

אז למה אתם נפגשים איתם?

"כי הם ביקשו להיפגש בנושאים האזרחיים, אני חושב שזה דבר ראוי, אני חשוב שגם התרבות הזאת של נתניהו שהוא מדיר 20 אחוז מהאוכלוסייה זה תרבות גזענית".

אבי ניסנקורן ריאיון אולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
"לגנץ יש את מירב הממליצים". ניסנקורן(צילום: אבי מועלם)

ניסנקורן התייחס גם להתנגדותם של הח"כים הימניים של כחול לבן, יועז הנדל וצבי האוזר (מפלגת תל"ם), להקמת ממשלת מיעוט זמנית. "אני חושבת שצביקה ויועז טעו בימים האחרונים, אני מכבד אותם במישור האישי ואני מבין גם את פרפורי הבטן שלהם, לכל אחד יש כאבי בטן, אני לא הוקעתי אותם, בסוף אנשים נבחנים במעשים ולא בדיבורים, הם צריכים בסופו של דבר ללכת עם עמדת כחול לבן, זו דרך המלך", הוא אמר.

 

דיברת איתם ביממה האחרונה? אתה יודע לאן הרוח נושבת? יכול להיות שהם יצביעו בעד?

"אני מדבר איתם במובן שהם חלק מכחול לבן והם חלק מההמלצה על בני גנץ. הם רואים את בני גנץ כמועמד הנכון לראשות ממשלה והפעולות בכנסת בהקמת ועדות ופעולות אחרות בכנסת הם חלק בלתי נפרד מכחול לבן, אי אפשר להסתיר את זה, נוצרה מחלוקת לגבי הקמת ממשלה צרה, זאת מחלוקת שצריך ללבן בפנים בתוך הבית וצריך לראות איך פותרים אותה.

 

"בסופו של דבר צריך להבין את האפשרויות, ללכת להליך בחירות רביעי זה דבר לא נכון למדינת ישראל, אין היום כמעט ישראלי שלא חושב שזו הבעיה ושלא צריך ללכת להליך בחירות רביעי. לכן צריך לחפש פתרונות והפתרונות זה או ממשלת אחדות, וביבי מתעקש להיות ראשון, או לחפש אלטרנטיבה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
אורלי לוי-אבקסיס
צילום: אבי מועלם
מומלצים