שתף קטע נבחר

הרב הראשי בעקבות הקורונה: אין לדחות חתונות; יש לוותר על ביקור חולים

הרב דוד לאו פרסם קובץ הלכות מעודכן בעקבות התפרצות הנגיף, וקבע כי אף אם מסיבת החתונה התבטלה - יש לקיים את טקס הנישואים כמתוכנן עם קהל מצומצם: "הציות להנחיות משרד הבריאות - מצווה מהתורה". וגם: הברכות ופרקי התהילים שיעצרו את המגפה. במועצה הדתית בתל אביב ובארגון "צהר" מוצעות עריכת חתונות וחופות ללא תשלום

התפרצות הקורונה ממשיכה לאתגר את פוסקי ההלכה: הרב הראשי דוד לאו פרסם לקט דינים מעודכן בעקבות ההנחיות החדשות של משרד הבריאות, ובו התייחס, בין היתר, לקיומם של חתונות דתיות ושיעורי תורה ולטבילת נשים.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>    

 

הרב לאו קבע כי אין לדחות טקס חופה וקידושין בשל המצב אלא יש לקיים אותו עם קהל מצומצם – "מה גם שאיננו יודעים מתי יתאפשר לקיים את השמחה ברוב עם". על הטבילה כתב: "יש לקיים אורח חיים ושגרה בנושא טהרת הבית ואין מקום לחשוש". עם זאת הבהיר כי "אשה שעל פי ההנחיות אמורה להיות בבידוד - תפעל כפי המתחייב ממצבה".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

הרב הראשי התייחס ללימודים במוסדות התורניים וציין כי על פי משרד הבריאות קבע שהם מתקיימים כרגיל. "בעולם הישיבות ממשיכים ללמוד תורה ביתר שאת", הוסיף לאו, "כוח התורה וקול התורה יעמוד לכלל ישראל ולעולם כולו לזכות - זאת עד אשר יינתנו הנחיות אחרות". גם לגבי שיעורי תורה כתב: "שגרת החיים חייבת להימשך, לפיכך אין לבטל מניין או שיעורי תורה (אם לא שהדבר נקבע על ידי האחראים על בריאות הציבור)".

 

 

תל אביב (צילום: מוטי קמחי )
(צילום: מוטי קמחי )

 

מצווה שכן מתבטלת היא ביקור חולים או זקנים. לדברי הרב לאו היא חשובה, אך יש להימנע מלקיימה במצב זה מחשש העברת המחלה. עם זאת הוא המליץ "למצוא את הדרך כיצד ניתן לסייע לאותם בודדים שאין מי שרואה את מצוקתם".

 

ונשמרתם מאוד לנפשותיכם

את בתי כנסת הנחה הרב הראשי לחלק את מנייני התפילה כך שכל אחד מהם ימנה עד 100 איש, ובמקומות בהם הצפיפות רבה אף פחות מכך. בנוסף הורה הרב לאוורר את ההיכל ולשמור על היגיינה - כולל בהצבת אמצעי חיטוי. עוד קבע: "אדם שנמצא בבידוד או מי שהוא בסיכון גבוה - יתפלל בביתו וישתדל לכוון את זמן תפילתו לשעה שהציבור מתפלל.

 

Chief Rabbi of Israel David Lau  ()
הרב דוד לאו

 

על הנחיות משרד הבריאות כתב הרב דוד לאו כי הן מחייבות גם על פי ההלכה. "האדם מחויב לשמור על עצמו שלא יזיק את זולתו אף יותר מלשמור עצמו שלא יוזק", הדגיש, "וירוס הקורונה יכול לעבור גם מאדם בריא לגמרי לאדם אחר ולסכן את זולתו. הדבר מחייב הקפדה מוחלטת על הוראות שנתנו גם אם הן קשות ומכבידות". לדבריו, מדובר בחובה מן התורה - "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם".

 

"המצב הנוכחי מחייב להרבות בתפילה", סיכם הרב הראשי, "ועל כן יש להוסיף בסוף התפילה, ערב, בוקר וצהרים, ולומר בציבור את פרקי תהילים י"ג וכ' ואת תפילת 'מי שברך לחולים'. כמו כן, יש להקפיד על אמירת מאה ברכות ביום, כפי שכתבו הגאונים שדוד המלך תיקן להם לישראל לברך מאה ברכות בכל יום כאשר פרצה בזמנו מגפה - והמגפה נעצרה".

 

ארגון רבני צהר: 'נגיע לחתן זוגות גם בבתיהם או בכל מקום שיחפצו'*

ארגון רבני צהר מודיע כי בעקבות הנחיות משרד הבריאות על ביטול אירועים של למעלה מ-100 איש, יאפשר הארגון לכל הזוגות שתכננו להתחתן בזמן הקרוב לעשות זאת בכל מקום שיבחרו כולל בביתם או במשרדי צהר.

 

חתונה יהודית (צילום: shutterstock)
החופות והחתונות - ללא תשלום(צילום: shutterstock)

 

רבנים מתנדבים של הארגון יגיעו לכל מקום שהזוג יקבע ויערכו את הטקס בנוכחות המשפחה והחברים הקרובים. עוד נמסר כי על פי הנחיות משרד הבריאות כל נושא רישום הנישואין יימשך בשלב זה כרגיל ובמידה והוראות המשרד ישתנו הנהלת הארגון תמצא את הדרך להמשיך ברישום בדרכים אחרות. 

 

גם המועצה הדתית בתל אביב מציעה את אולם האירועים שלה לעריכת חופות מצומצמות - ללא תשלום על רקע הנחיות משרד הבריאות ובהם איסור לקיים אירועים והתקהלויות החל גל דחיות וביטולים של חתונות שנקבעו לתקופה זו ע"י הזוגות שנרשמו לנישואין. במועצה מציעים לזוגות לקיים אירוע החתונה במועד שקבעו, עם קהל מצומצם, באולם החתונות בבית המועצה הדתית – בחינם.

 

יו"ר המועצה בת"א אלדד מזרחי, מסר כי יוזמה זו של המועצה הדתית מיועדת לאותם זוגות המעדיפים להינשא בתאריך שקבעו, על פני דחיית חתונתם למועד לא ידוע: "נשמח להעמיד לרשותם חופה, רב ואת אולם האירועים ואת אולם האירועים בהתאם לצורך וללא תשלום כמובן".

   

 


פורסם לראשונה 12/03/2020 14:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים