שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

תיעוד: תגרה המונית בין אריתראים למשטרה - ללא מיגון מקורונה

בניגוד להנחיות הממשלה, בדרום תל-אביב משדרים עסקים כמעט כרגיל. גם כשמגיעה המשטרה לפזר התקהלויות אסורות - השוטרים עובדים ללא שום אמצעי מיגון מפני נגיף הקורונה. התושבים: "אנחנו בסכנה להפוך למוקד התפרצות המחלה"

 

 
כך נראה מקרוב משבר הקורונה בדרום תל-אביב: מוקדם יותר השבוע פרצה תגרה המונית בשכונת נווה שאנן שבדרום תל-אביב, בין התושבים האריתראים לבין כוחות המשטרה שהוזעקו למקום על-ידי תושב שהביע דאגה מפני התפשטות הקורונה. התיעוד מהאירוע שהתרחש ביום רביעי האחרון - בפתח הכתבה.

 

תחנה מרכזית בת
שכונת נווה שאנן, אמש(צילום: אסף קמר)

בניגוד להנחיות החדשות, האוסרות על התקהלויות ומחייבות ריחוק חברתי, בנווה שאנן משדרים עסקים כמעט כרגיל. התקהלות שכזו נצפתה מול אחת המכולות השכונתיות ברחוב פין, וכללה עשרות אריתראים - חלקם עם מסכות פנים זולות, חלקם ממוגנים על-ידי צעיפים בלבד, אך רובם המוחלט ללא שום אמצעי מיגון מפני הנגיף. גם השוטרים שהגיעו למקום לא צוידו במסכות או אמצעי הגנה.

 

זנות, סמים, דרי רחוב - החצר האחורית של תל אביב:

מראה חדש, בעיות ישנות: במקום הכי נמוך בת"א

דווקא בגשם: עיריית ת"א והמשטרה נגד ההומלסים

"זרקו אותי באמצע הכביש": עדויות מהמבצע נגד הזנות בדרום ת"א  

 

בנווה שאנן מתקשים להסתגל להנחיות החדשות. לצד ה"חמארות" - ברים ומועדוני הימורים בלתי חוקיים מאולתרים הממשיכים לפעול בשכונה, גם בתי הבושת נותרו פעילים, נרקומנים ומחוסרי דיור ממשיכים להתרכז באתרי לינה צפופים - כולם יחד מהווים מתכון בטוח להתפשטות מהירה של נגיף הקורונה. כמו בשאר חלקי הארץ, גם תושבי השכונה האריתראים מתמודדים בימים אלה עם מציאות מורכבת במיוחד - בלי עבודה ובלי סיוע כלכלי.

 

תחנה מרכזית בת
עשרות שוטרים לא ממוגנים(צילום: אסף קמר)

"יש לי ילדים בבית ואין לנו כסף לאוכל. אם זה ימשיך - יזרקו אותנו לרחוב", מספר אריתראי תושב השכונה, המתגורר בישראל כבר 8 שנים. "אף אחד לא דואג לנו, בשביל הממשלה אנחנו שקופים. עכשיו אנחנו נהיה חייבים עזרה כלכלית. אין לנו עבודה, ממה נחיה? לוקחים לנו 20% מהשכר עכשיו בגלל הקורנה, הממשלה צריכה להחזיר לנו את הכסף הזה". לעומתו, יש מי שמסתייגים מהמשבר: "הקורונה זה מאלוהים", מספר תושב אחר, "באפריקה אין קורונה ופה יש. שמעת על אדם שחור שחלה בקורונה?".

 

בתגובה להתקהלות הגיעה ניידת משטרה לפזר את האריתראים, תחילה באמצעות כריזה. עם סירובם להתפנות מהמקום פרצה תגרה המונית, שגררה ניידות נוספות ושוטרי יס"מ. עשרות שוטרים ועשרות אריתראים דחפו אלה את אלה, קיימו מגע פיזי - וכל זאת ללא שום אמצעי הגנה מפני נגיף הקורונה - לא כפפות ולא מסכות פנים.

 

"השוטרים הגיעו לפזר את ההתקהלות רק בגלל המצלמה והתקשורת", סיפר מוטי כ"ץ, חבר ועד השכונה ומנהל קבוצת "דרום תל אביב בקריז". "ההתקהלות הזאת מתרחשת כבר שעתיים ועד שלא באתם - לאף אחד לא היה אכפת. בדרום תל-אביב אין אכיפה, יש כאן אנרכיה. בתי הזונות עובדים, סוחרי הסמים ממשיכים למכור סמים והנרקומנים וההמולסים מתרכזים ללא פיקוח באתרים צפופים. אני מאד מודאג - דרום תל-אביב בסכנה להפוך למוקד קורונה. המדינה, העירייה והמשטרה לא ערוכות לטפל במה שקורה כאן. אני לא מבין מדוע השוטרים לא ממוגנים מפני נגיף הקורונה? מי יגן על השוטרים שלנו?".

 

ממשטרת ישראל נמסר: "בניגוד לנטען, משטרת ישראל תגברה לאחרונה את כוחותיה ופועלת גם באזור זה בכוחות מתוגברים למען שלומו, ביטחונו ובריאותו של הציבור. רק בשבוע החולף סגרה המשטרה יחד עם נציגי העירייה והרווחה, מספר "חמארות" ומבנים בנווה שאנן בשל התקהלות ואי יישום ההנחיות. שוטרי ישראל מצויידים בציוד מיגון מלא, וככל שנדרש מתמגנים לצורך שמירת בריאותם, זאת ללא כל קשר למוצאו של חשוד עמו הם באים במגע".

 

עוד נמסר: "גם בשעת חירום לאומית זו, לצד מאמץ האכיפה למניעת התפשטות נגיף הקורונהה במטרה לשמור על שלום הציבור ובריאותו, אנו נמשיך לשמור על הסדר הציבורי ועל שלום הציבור ובטחונו, וכן נפעל לאכוף את החוק ולפעול נגד פשיעה מכל סוג שהיא, בכל זמן ובכל מקום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים