שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

עלה ל-2,495 מספר הנדבקים בקורונה בישראל, מהם 41 במצב קשה

מספר הנדבקים בקורונה שאובחנו בישראל עלה ב-465 ביממה. חמישה נפטרו עד כה. אמש נכנסו לתוקף התקנות החדשות לשעת חירום המגבילות את התנועה. הרכבת הושבתה לחלוטין, יציאה ממקום המגורים מותרת למרחק של 100 מטרים לכל היותר. בארה"ב חצה מניין המתים את האלף

 

 מעבדה לזיהוי נגיף הקורונה בצה
מעבדת הקורונה של צה"ל בצריפין (צילום: דובר צה"ל)

 

מספר הנדבקים בקורונה שאובחנו בישראל עלה ל-2,495 - עלייה של 465 ביממה, מהם 41 מאושפזים באורח קשה. כך עדכן הבוקר (יום ה') משרד הבריאות. נכון לאתמול בבוקר אומתו בישראל 2,030 מקרים, חמישה נפטרו. אמש כבר הגיע המספר ל-2,369 חולים מאובחנים. מ-16 במרץ ועד היום (11 ימים) זינק מספר החולים בישראל פי עשרה - מ-250 ל-2,495.

 

מגפת הקורונה - כתבות נוספות:

תמונת מצב משרד הבריאות ()
 

בית החולים וולפסון דיווח אתמול על הידרדרות במצבו של חולה קורונה בן 45 המאושפז במצב קשה במחלקה לטיפול נמרץ. בשל כך חובר המטופל למכונת "אקמו", המחליפה את תפקוד הלב והריאה באופן זמני, במטרה לייצבו. מבית החולים נמסר כי מדובר במטופל שאינו סובל ממחלות רקע ואינו מעשן. מנהל המחקלה לטיפול נמרץ בוולפסון, ד"ר אריה סורוקסקי, ומנהל המחלקה לניתוחי לב-חזה ויחידת האקמו, ד"ר חגי דקל, מסרו כי "על אף שיפור קל במצבו הבוקר, מאוחר יותר חלה הידרדרות במצבו הקליני של המטופל וכעת הצוותים שלנו נלחמים על חייו".

 

 

 

 

 

 

ראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאות, ד"ר ורד עזרא, אמרה אתמול בשיחת תדרוך עם כתבים כי "כרגע בתי החולים ערוכים לתרחיש של הרבה מאוד חולים במצב בינוני וקשה. אנחנו מדברים על היערכות של מיטות עם מכונות הנשמה.היעד שלנו הוא להיערך לאלפי מיטות כאלה. כרגע אין מצוקה, ולגבי ציוד, יש אנשים שעסוקים יומם ולילה כדי שלא יחסר לנו ציוד ומכונות". ד"ר עזרא לא נקבה במספר היעד המדויק של המיטות ומכשירי ההנשמה.

 

מנתוני משרד הבריאות עולה כי כ-200 חולי קורונה בישראל הם בני 70 ומעלה וכ-250 הם בני 60 עד 69, כלומר כ-450 חולים נמצאים בקבוצת הסיכון. מספר הילדים החולה בקורונה נמוך בצורה משמעותית לגילים אחרים ומהנתונים עולה כי פחות מ-100 ילדים (בני פחות מ-9) בישראל חלו בקורונה. בקרב בני הנוער המספר עדיין נמוך יחסית, אך גבוה בהרבה מזה של הילדים. בישראל קצת פחות מ-200 חולי קורונה בני 10 עד 19.

 

קבוצת הגיל שבה המספר הרב ביותר של החולים היא 29-20, שם יש קרוב ל-600 חולי קורונה. בקבוצה הגיל 39-30 מספר החולים נמוך יותר והוא עומד על כ-400. בקבוצות הגילים 49-40 ו-59-50 מספר החולים עומד על כ-300 בכל אחת מהקבוצות. במשרד הבריאות לא פרסמו נתונים על כל החולים שאובחנו וחלקם מופיע תחת הסטטוס "לא ידוע".

 

התקנות החדשות

אמש נכנסו לתוקף התקנות החדשות לשעת חירום. השינויים בתחבורה הציבורית כוללים קיצוץ משמעותי עד למצב שבו רק 25 אחוז מהשירות פועל. מהבוקר תנועת הרכבות מושבתת לחלוטין. עוד הוחלט כי שירותי מוניות יתאפשרו רק עם נוסע אחד או עם מלווה נוסף לצורך רפואי, כשהנוסעים יישובים במושב האחורי כשחלונות הרכב פתוחים.

 

על פי תקנות החירום החדשות לא ניתן יהיה לצאת ממקום מגורים או ממקום שהייה קבוע למרחב הציבורי אלא לאחת מהפעולות או המטרות הבאות:

 

הגעה של עובד למקום עבודה מותרת על פי התקנות; הצטיידות במזון, תרופות, מוצרים חיוניים וקבלת שירותים חיוניים; קבלת שירות רפואי; תרומת דם; הליך משפטי; הפגנה; הגעה לכנסת; לצורך טיפול במסגרות רווחה; יציאה של יחיד או של אנשים הגרים באותו מקום לזמן קצר ובמרחק של עד 100 מטרים ממקום המגורים; סיוע רפואי לאדם אחר או סיוע לאדם עם קושי או מצוקה הדורש סיוע.  

 

 

אשדוד לאחר פרסום הנחיות חדשות של משרד הבריאות (צילום: גדי קבלו)
אשדוד לאחר פרסום ההנחיות (צילום: גדי קבלו)

רמלה לאחר פרסום הנחיות חדשות של משרד הבריאות (צילום: שמוליק דודפור)
רמלה לאחר פרסום ההנחיות (צילום: שמוליק דודפור)

 

בנוסף מותרת תפילה במקום פתוח, הלוויה, חתונה וברית וכן יציאת אישה לטבילה במקווה נשים ובלבד שתיאמה מראש את מועד הגעתה; העברה של קטין למסגרות חינוך לילדי עובדים חיוניים ומסגרות מיוחדות (בהתאם לפקודת צו בריאות העם); העברה של קטין, שהוריו חיים בנפרד, על ידי אחד מהוריו, לביתו של ההורה השני; העברה של קטין שההורה האחראי עליו נדרש לצאת לצורך חיוני ואין במקום המגורים אחראי שניתן להשאיר את הקטין בהשגחתו. על-פי התקנות, אדם שיתפלל במקום שאינו מקום מגוריו ייענש.

  

התקנות קובעות כי במרחב הציבורי ובמקומות העבודה ישמר מרחק של שני מטרים לפחות בין אדם לאדם. בנסיעה חיונית ברכב פרטי יהיו עד שני נוסעים. כן מותרים שירותי הסעה למקומות עבודה בכפוף למגבלות. נוסף על כך נקבע כי על המעסיק מוטלת החובה למדוד חום בכניסה למקום העבודה. לא תותר כניסת אדם עם חוץ גוף העולה על 38 מעלות צלזיוס. עם זאת, ניכר מחסור במדי חום מתאימים.

 

יותר מאלף מתו בארה"ב 

כשליש מאוכלוסיית העולם - 2.6 מיליארד איש - נדרשים להישאר בבתים במאמץ לבלום את התפשטות הנגיף. אמש התריע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "מספר החולים מכפיל את עצמו כל שלושה ימים. בעוד שבועיים עלולים למצוא עצמנו עם אלפי חולים שרבים יהיו בסכנת מוות. לכן אני כבר אומר לכם שאם לא נראה שיפור במגמה - לא יהיה מנוס מלהטיל הסגר מלא, למעט צרכים חיוניים כמו מזון ותרופות. זה עניין של יממות ספורות ואנו עושים את כל ההכנות הלוגיסטיות והמשפטיות לכך".

 

בארצות הברית הגיע הלילה מספר החולים שמתו ל-1,031. כמעט 68 אלף בני אדם אובחנו כנשאים ברחבי ארצות הברית, מתוכם 30,800 במדינת ניו יורק ויותר מ-17,800 בעיר ניו יורק עצמה. איטליה דיווחה אמש על 683 קורבנות ביממה אחת מנגיף הקורונה. 5,210 נדבקו בנגיף - ירידה קלה בהשוואה למספרים שלשום. לומברדיה, המחוז בצפון איטליה שבו התפרץ הנגיף, דיווח אמש על ירידה חדה במספר המתים: 296 לעומת 402 שלשום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
מעבדת הקורונה של צה"ל בצריפין
צילום: דובר צה"ל
מומלצים