שתף קטע נבחר

עיתון חירום לציבור החרדי: "קורונה דוחה שבת"

תחת הכותרת "נשארים בבית - נשארים בחיים" הפיקו במשרד הבריאות עיתון מיוחד שיחולק עד שבת בריכוזים החרדיים. המטרה: לחדד את עוצמת הסכנה בקרב קוראים שאין להם אינטרנט או טלפונים חכמים, כדי לצמצם את פערי היידע. "זו חזית שנמשיך להילחם בה"

משרד הבריאות מגביר את ההסברה במגזר: 200 אלף עותקים מעיתון שעל עמוד השער שלו נכתב בגדול "מי במגיפה", מופצים בריכוזים החרדיים מהיום (ה') ועד לכניסת השבת. העיתון המיוחד העוסק כולו במגיפה מעוצב בהתאמה לכללי המגזר הן בנראות והן בתכניו. לחצו כאן כדי לקרוא את העיתון .

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>     

 

השבוע פורסם כי בתי הכנסת היוו כרבע ממקומות ההדבקה, ותמונות שהגיעו מהרחוב החרדי לא שימחו את ראשי מערכת הבריאות, בלשון המעטה. ההסברה הייעודית למגזר החלה כבר בשבוע שעבר, כאשר בסוף השבוע נתלו פשקעווילים תחת הסלוגן "נשארים בבית בחיים - ולא בבית החיים", ורכבי זק"א הסתובבו ב-30 ריכוזים חרדיים בכל הארץ, בקריאה לשמור על הנהלים.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

אלא שכבר בתחילת השבוע התברר למשרד הבריאות כי כל אלה אינם מספיקים, ומספר הדתיים והחרדים שנדבקים בקורונה ממשיך לזנק. במגזר שאין בו אינטרנט וגישה לסרטונים מכל העולם, טלפונים חכמים ופושים שמעדכנים בהתקדמות המגיפה, יש צורך בשפה מותאמת. כך הוחלט במשרד הבריאות על הקמת מטה הסברה מיוחד למגזר החרדי.

 

מתוך עיתון ההסברה ()
מתוך עיתון ההסברה

 

המטה כולל שלושה בכירים בלשכתו של ליצמן: יעקב איזק, היועץ האסטרטגי של שר הבריאות ומומחה לפרסום במגזר; אבי דזדק, שאף הוא מייעץ לליצמן ומוטי בבצ'יק מנהל לשכת השר. אל הצוות הצטרף יועץ המשברים חיים גריידינגר, שנועד לתכלל את ההסברה למגזר. המטה פועל תחת הנחייתה של עינב שימרון, סמנכ"ל ההסברה במשרד הבריאות.

 

 

פסיקה של רב חרדי בכיר: טלפונים זמינים בשבת

העיתון, תחת הכותרת "נשארים בבית - נשארים בחיים" (סלוגן שיככב גם על פשקעווילים שיופצו בריכוזים חרדיים), הופק במטרה לחדד בקרב הקוראים את עוצמת הסכנה. לשם כך גויסו מספר אנשי מקצוע מהמגזר, אולם במטה ההסברה החרדי העדיפו שלא לציין מי כתבו את הטקסטים בפועל, ולכן הידיעות אינן חתומות.

 

מתוך עיתון ההסברה ()
הידיעות אינן חתומות

 

לצד מידע על תסמיני המחלה, ישנן הוראות למי מותר לצאת מהבית ובאלו תנאים, ואפילו כללים לשמירה על היגיינה. כך לדוגמה: "להקפיד על רחיצת ידיים עם מים וסבון או בחומר חיטוי, לשמור ככל האפשר על מרחק של שני מטרים מכל אדם אחר, להימנע משימוש בכלי אוכל משותפים באותה ארוחה". העיתון כולל אף פסק הלכה מיוחד של הרב יצחק זילברשטיין, מבכירי הרבנים החרדיים, שפסק: "חייב להיות זמין בשבת קודש, ולענות לטלפון המתקשר בשבת, בשינוי".

 

ממטה ההסברה החרדי נמסר: "'נשארים בבית - נשארים בחיים' זהו צו השעה! הציבור החרדי בחלקו הגדול לא חשוף לכלל המדיות התקשורתיות, ולכן הוחלט על הפקת מדריך התגוננות מפורט ומודפס, שיגיע עד סוף השבוע לכל בית חרדי בישראל".

 

"מדובר במבצע מורכב שבו בתוך 48 שעות הוכן העיתון, עבר את שלבי ההפקה השונים - וכבר כעת עושה את דרכו במבצע חלוקה לוגיסטי של עשרות עובדים לכל רחבי ישראל. כפי שאמרנו אנו אומרים גם כעת, צעדי ההסברה ילכו ויוחרפו מיום ליום".

 

מתוך עיתון ההסברה ()
העמוד הראשון

 

על השאלה מדוע בכלל יש צורך בעיתון מיוחד למגזר החרדי, השיב שר הבריאות, יעקב ליצמן, ל-ynet: "אנו במלחמה שבה להסברה חלק משמעותי מאוד ביכולת לניהול האירוע מול האוכלוסייה כדי להוריד את קצב ההידבקות. אגף ההסברה במשרד הבריאות ימשיך להילחם גם בחזית זו באופן שמותאם לכלל המגזרים בישראל, ואני מעריך ומחזק את ידי כל העוסקים במלאכה זו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים