שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock, עמית שאבי, ירון ברנר

לפיד במתקפה חריפה: "גנץ זחל לנתניהו - בוחרים נבגדו, הקולות נגנבו"

יו"ר יש עתיד מתח ביקורת קשה על שותפו לשעבר, שמונה לתפקיד יו"ר הכנסת ובכך פירק את רשימת כחול לבן: "בני הסתכל לי בעיניים ואמר שבממשלה הרעה הזאת הוא לא יישב. גנץ נכנע ללא קרב". יעלון: "החלטה בלתי מובנת ומאכזבת"

 

 

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד תקף הערב (חמישי) בחריפות את שותפו הקרוב עד לפני כמה שעות, ואמר כי יו"ר הכנסת הטרי בני גנץ "נכנע ללא קרב" ו"זחל לממשלת נתניהו". ynet העביר את ההצהרה בשידור ישיר.

 

הדרמה הפוליטית - כתבות נוספות:

נתניהו הצביע בעד: בני גנץ נבחר לתפקיד יו"ר הכנסת

כחול לבן מתפרקת

הח"כים תקפו את גנץ: "רימית מיליוני מצביעים"

מסתמן: כך תיראה ממשלת נתניהו-גנץ

3082 ()
יאיר לפיד ובני גנץ

בהצהרה שמסר בתל אביב, שעות לאחר היבחרו של גנץ במקום אדלשטיין בתמיכת הימין, אמר לפיד: "מה שמוקם היום זו לא ממשלת אחדות ולא ממשלת חירום. זו עוד ממשלה של נתניהו. גנץ הצטרף לבלוק הקיצוני-חרדי. רצנו יחד כי בני גנץ הסתכל לי בעיניים ואמר שבממשלה הרעה הזאת הוא לא יישב. האמנתי לו, יחד איתנו צעדו באמונה יותר ממיליון מצביעי כחול לבן. ישראלים טובים, משרתים בצבא, משלמים מסים ושומרי חוק. היום הם מרגישים נבגדים - ובצדק. הקולות שלהם נגנבו וניתנו במתנה לנתניהו".

 

לפיד ציין כי "הקמנו את כחול לבן כדי להציע אלטרנטיבה לישראלים. מפלגת מרכז טובה, הגונה, ערכית. תוצאות הבחירות הוכיחו שמדינת ישראל היתה זקוקה לזה כאוויר לנשימה. רצינו להביא שינוי, להביא תקווה, להתחיל דרך אחרת. בני גנץ החליט היום לפרק את כחול לבן כדי לזחול לממשלה של נתניהו. זו החלטה מאכזבת".

יאיר לפיד הצהרה כחול לבן ()
"גנץ נכנע ללא קרב". לפיד

יו"ר יש עתיד הוסיף כי "למדינת ישראל יש עכשיו משימה לאומית אחת - להילחם יחד בקורונה. אנחנו בעיצומו של אחד המשברים החמורים ביותר בתולדות המדינה. נעבוד ללא לאות לסייע לאזרחי ישראל לעבור את המשבר - גם מהאופוזיציה. אבל משבר הקורונה הוא לא היתר ולא אישור לוותר על ערכים. הבטחנו שלא נשב תחת ראש ממשלה עם שלושה כתבי אישום, הבטחנו שלא נשב בקואליציה של סחטנים וקיצונים ואמרנו שלא ניתן לפגוע בדמוקרטיה הישראלית. דווקא בשבוע שבו ההתקפה על רשויות החוק הגיעה לשיא - נותנים פרס למפירי החוק. פרס לעבריינות. מי שזוחל לממשלה כזו שלא ימכור לנו שהוא עושה את זה לטובת המדינה".

 

לפיד הבטיח: "אנחנו נמשיך, כמו שעשינו בכל השנים האחרונות. נשרת את עם ישראל בנחישות ובאמונה. נשמור על החזון של המרכז הישראלי, יחד עם בוגי, עם כל חברינו, נילחם על הדמוקרטיה ומערכת המשפט. נילחם על הכלכלה. על הבריאות. על פיצוי לכל מי שנפגע מהמשבר. בשביל זה אנחנו פה. זה מה שחשוב עכשיו".

משה יעלון הצהרה כחול לבן ()
"נתניהו מסמל את כל מה שאנחנו מתנגדים לו". יעלון

יו"ר תל"ם משה (בוגי) יעלון נשא דברים לאחר לפיד, ואמר כי "החלטתו של גנץ להיכנס, לזחול לממשלתו של נתניהו, שמסמל את כל מה שאנחנו מתנגדים לו, היא בלתי מובנת ומאכזבת".

 

לדברי יעלון, "ברור שלנוכח המגפה הנוראה כולנו חייבים להתגייס כדי להילחם בה. בין אם בקואליציה או באופוזיציה. אנחנו מחויבים לכך ונעשה את זה".

  ()

 

"יותר קל להיות שוליה של נתניהו"

מי שהיה אמור להיות מועמד בתחילה לתפקיד יו"ר הכנסת מטעם כחול לבן, ח"כ מאיר כהן, שהיה גם יו"ר מטה השטח של המפלגה, כתב הערב לראשי המטות: "היום לצערי הגדול בני גנץ וביבי נתניהו הצליחו לפרק את כחול לבן. עמלתם שנה שלמה, ביום ובלילה, בחורף ובקיץ. רצתם מרחוב לרחוב, מבית לבית, חדורי אמונה שהגיע הזמן לשנות את הפוליטיקה הישראלית. לא עוד פילוג, לא עוד שיסוי ומעל לכל לשמור על פוליטיקה נקייה - בלי בוגדים ובלי מזגזגים".

 

כהן הוסיף: "אנחנו לא התנגדנו לאחדות, בטח לא בשעה שכזאת, אבל חשבנו שיש בראש ובראשונה להתעקש על הדמוקרטיה, על ערבות הדדית ועל ניקיון כפיים. כל אלה נדרסו היום ברגל גסה על ידי מי שאצה להם הדרך. היה אפשר אחרת".

 

ח"כ עפר שלח הוסיף: "לא ממשלת אחדות תקום בקרוב, אלא ממשלת נתניהו עם סרח עודף של בני גנץ, שפשוט קרס ברגע האמת. הטיפול הכושל בקורונה לא ישתפר, כרסום הדמוקרטיה יימשך, אבל בני כבר לא יתייסר בהכרעות קשות. יותר קל להיות שוליה של נתניהו".

 

 

גנץ נבחר לתפקיד יו"ר הכנסת במקום היו"ר הקודם יולי אדלשטיין בתמיכת מחנה הימין. 74 חברי כנסת הצביעו בעד, 18 נגד, והשאר לא השתתפו בהצבעה.

 

גנץ נשא נאום לאחר הבחירה וניסה להסביר את המהלך: "אלו הם אינם ימים רגילים. בשעת החירום הזו נושאים אלינו עיניהם מאות אלפי אזרחים שאיבדו פרנסתם בימים האחרונים. שעת החירום הזו היא גם שיאו של המשבר הממשלתי והפרלמנטרי המורכב והקשה ביותר מאז קום המדינה. בכדי למצות האפשרות להקים ממשלת חירום לאומית ורק בגלל זה החלטתי להעמיד עצמי היום לבחירת יו"ר הכנסת. אני הקמתי את כחול לבן, ואני גאה על כך. התכוונתי ואני עדיין אשמח לעשות הכל בכדי שנמשיך ללכת יחד. אני קורא גם לכל שותפיי הפוליטיים האפשריים לנהוג באותה הדרך".

 

הוא הדגיש: "בל נטעה, לא אתפשר על העקרונות שאכן עבורם הצביעו למעלה ממיליון אזרחים. נתניהו יודע זאת היטב והוכחנו זאת היטב בימים האחרונים. לא נתפשר על הדמוקרטיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חורחה נובמינסקי, gettyimages
לפיד ובני גנץ
צילום: חורחה נובמינסקי, gettyimages
מומלצים