שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

  פושעים בתוכנו: אנחנו כועסים עליהם יותר מהחילונים

  רוב המגזר החרדי יריע למשטרת ישראל אם זו תתחיל להכניס לכלא את פורעי החוק שבתוכנו. אנחנו ממש מחכים לזה. הראשונים להיפגע מהאספסוף הזה הם אנחנו. מדובר ברוצחים. במדינת הלכה היפותטית, הם היו זוכים לעונש החמור ביותר. אז אל תכלילו אותנו, מרבית החרדים שומרי החוק, עם הקיצונים הללו

  בתקשורת אמרו עכשיו ש"עדיין מנסים להבין איך לגשת לאוכלוסייה החרדית", ועוד קווץ' גדול נהיה לי בבטן, מהסוג שמכווץ ומקפל אותך, לוקח ממך את כל האוויר. חרדים רבים - רוב המגזר, בעצם - הם ממש לא "האוכלוסייה החרדית" הזו שמדברים עליה עכשיו במדיות, זו שצריכה טיפול מיוחד בהתגוננות מפני נגיף קורונה.

   

  << הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>      

   

  אנחנו כן מחוברים ומעודכנים – איש-איש בדרכו. אכפת לנו מעניינים של חיים ומוות, אנו שומרים על הכללים, לא יוצאים מהבית ככה סתם, לא מתקהלים, שוטפים ידיים והכול. אני כועסת על המצב הזה שמביא אותי לערוך הסברה ולומר: "היי, תשמעו, אנחנו לא כאלה פסיכים ומטומטמים כמו שראיתם בחדשות. אנחנו נורמליים".

   

  קראו עוד בערוץ היהדות:

 1. בלי חיטוי, בלי בגדים: חרדים טובלים במקוואות כלים

   

  אבל אני ממש מפחדת מהיום שאחרי: איך ייראה הקיטוב המגזרי? איך יסתכלו עלינו, האם גלי השנאה יתעצמו? כמי שמהווה לפעמים סוג של גשר בין חרדים לחילונים, אני מקבלת בימים האחרונים הודעות בסגנון, "למה את לא כותבת כלום? תכתבי עכשיו. את חייבת". 

   

  ומה אני אכתוב?

  שאני כועסת פי-כמה מהחילוני הממוצע על ההפקרות שמגלים פלגים קיצוניים ברחובות בני ברק? על הלוויה שנערכה אתמול, בניגוד לכל ההוראות? על חיידרים מעטים שפתוחים הרבה אחרי שהתקבלה ההוראה לסגור? קשה לי לכתוב על זה בלי להשתמש בכל הקללות שיש לי בלקסיקון. פשעים שנעשים בשם התורה והמצוות, הם הדבר הכי מכעיס בעולם.

   

   

  אותם אלה שאחראיים בשגרה על פשקווילים בסגנון "חרד"קים החוצה" או "צאו טמאים ממחננו" - הם הראויים כעת לקריאות בסגנון הזה בדיוק, אם לא חריפות יותר. הם רוצחים. הם רודפים. במדינת הלכה היפותטית, לפי חוקי התורה, הם היו זוכים לעונש החמור ביותר. אז האמינו לי - אנחנו החרדים כועסים וזועמים פי-כמה מהציבור הכללי על הפושעים שבתוכנו.

   

  רוב המגזר החרדי יעמוד מאחורי משטרת ישראל אם זו תתחיל להכניס לכלא את פורעי החוק הללו. אנחנו ממש מחכים לזה. אנא, קחו אותם לכלא. קדימה. הראשונים להיפגע מהאספסוף הזה הן החברות שלי בבני ברק או במודיעין-עילית שנמצאות בקבוצת סיכון, הראשונים להיפגע הם קרובי המשפחה שלי.

   

  אני כועסת. בטירוף. כולם סביבי כועסים. זועמים. אנו חווים כעס שלא ניתן להכיל, שאנחנו חסרי אונים מולו. אני עצמי כבר לא פותחת סרטונים ותיעודים של התקהלויות בריכוזים חרדיים. לא מסוגלת לשאת את זה.

   

  ובתוך כל הכאוס – מסתמן מרד חברתי

  עכשיו יגידו לי, "אבל זה לא אספסוף, זה המיינסטרים. זה רבנים גדולים אצלכם". ובכן, גם רב גדול יכול להיחשב מיעוט. גם לרב גדול רוב המגזר לא מציית בהכרח. כך קרה עכשיו, כך גם יקרה כנראה בעתיד. גם כשיצאה הוראה שיש להמשיך וללמוד בחיידר, למרות ההנחיות - הורים רבים בחרו שלא לשלוח את ילדיהם. לא כולם מצייתים לכל דבר בעיוורון. 

   

   

  יש משהו היסטורי שקרה וקורה בימים אלה, וחשוב שתדעו: רבנים "פחות גדולים" התחילו לדבר בקול נגד הציות העיוור. נגד הבדיחה העצובה שמתרחשת כבר כמה שנים בחצר ההנהגה הליטאית. אחד מהם פרסם מאמר באתר "כיכר השבת" שבו דיבר על לא פחות מ"נביא שקר", בלי שמות. כמובן, בלי שמות. אבל כולם מבינים למה התכוון.

   

  וזה מטורף, כי יש פחד לא נורמלי במגזר החרדי-ליטאי לדבר נגד הממסד. ועכשיו לראשונה התחילו לדבר, טיפין-טיפין. וזה לא קרה מעולם. לכן דווקא בזמן שבו המגזר החרדי מגביר את האמון שלו ברשויות המדינה, ומוריד קצת את האמון שלו במערכות פנים-מגזריות רקובות - דווקא עכשיו הכי חשוב להנכיח את הגיוון ואת המורכבות, לדעת להפריד, לא להכליל. רובנו שומרי חוק ותקנות, וגם אנחנו כועסים.

   

  • אביגיל היילברון היא פעילה חברתית במגזר החרדי

 2.  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים