שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

מאה שערים: קללות לשוטרים ואבנים לעבר חובש מד"א שאבחן קורונה

קבלת פנים אלימה בשכונה החרדית בירושלים: חובש מתנדב נפגע קלות בכתפו מאבנים שיודו לעברו. במקביל התעמתו כמה תושבים עם שוטרים וקראו לעברם "נאצים". השוטרים השתמשו ברימוני הלם ועצרו ארבעה מתפרעים

  

 

גם הבוקר (יום ב') הגיעו כוחות משטרה לשכונת מאה שערים כדי לאכוף את צווי משרד הבריאות שנועדו להתמודד עם התפשטות נגיף הקורונה, ופשטו על עשרות בתי כנסת, בהם גם בית הכנסת המרכזי של חסידות סאטמר. ארבעה תושבים נעצרו ועוכבו לחקירה בעקבות תקיפת שוטרים וצוות מד"א.

 

השוטרים פיזרו את המתפללים וחילקו 25 דו"חות בסך 5,000 שקלים בגין התקהלות אסורה, וחמישה דו"חות על סך 500 ש"ח בגין שהייה מעל 100 מטר ממקום המגורים. במהלך הפעילות היו עימותים ברחבי השכונה בין צעירים לשוטרים, שהשתמשו גם ברימוני הלם כדי לפזר התקהלויות. מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון ידיד הגיע לשכונה בעצמו כדי לסייע, והוא ושוטריו זכו לקריאות "נאצים" מהתושבים, שחלקם אף יידו אבנים.

 

במשטרה אומרים כי הפעילות הביאה בשבוע האחרון לצמצום ניכר של הציבור ברחובות השכונה, והנוכחות נמשכת על מנת לוודא שכלל התושבים נשמעים להנחיות. במקביל החלה המשטרה לרתך את הכניסות לבית הכנסת המרכזי ("שטיבלך") בשכונה.

 

 

שוטרת מדברת עם חרדי ב מאה שערים ירושלים  (צילום: MCT)
שוטרת מדברת עם חרדי במאה שערים (צילום: MCT)

במד"א ציינו בנוגע לתקיפה במאה שערים כי "צוות שלנו שהגיע לקחת דגימת קורונה ברחוב עונג שבת נרגם באבנים. חובש רפואת חירום מתנדב במד"א עטה את הערכה למניעת הידבקות סמוך לבניין בו מתגורר הנבדק, כשלפתע נפגע מכמה אבנים. בדרך נס, הוא רק נפגע קלות בכתפו, ובנוסף נופצה השמשה הקדמית של רכב עיריית ירושלים, אשר נמצא בשירות מגן דוד אדום לביצוע דגימות קורונה. תלונה תוגש במשטרה".

 

שר הבריאות יעקב ליצמן אמר בעקבות התקרית: "אני מגנה בחריפות תקיפת אנשי מד”א הבוקר בידי קומץ תושבים בירושלים. מדובר בהתנהגות חמורה, הנוגדת דעת ההלכה, ופוגעת באלו העושים עבודת קודש למען בריאות הציבור וביטחונו, תוך סיכון עצמי בפרט בשעת חירום זו נוכח התפשטות נגיף קורונה. ברור שקומץ זה אינו מייצג את כלל הציבור שנשמע להוראות ומכבד את הצוותים הרפואיים".

 

צוות מד
צוות מד"א הותקף בירושלים באבנים(צילום: תיעוד מבצעי מד"א )

 

אחרי המראות של ציבור גדול בשכונות החרדיות בירושלים מפר את תקנות הקורונה ויוצא לרחובות, המשטרה החמירה ביום חמישי האחרון את האכיפה בהן, וחרדים רבים התחילו להקפיד על קיום ההנחיות, אך כאמור היום הפעילות נמשכה.

 

ואולם, בסוף השבוע נאלצה המשטרה לספוג המון ביקורת בעקבות הלוויה בבני ברק שבה השתתפו מאות בני אדם. אור ליום ראשון הובא למנוחות הרב צבי שינקר, אך שוטרים שהיו במקום לא מנעו את ההתקהלות הרבה בשטח.

 

כעבור כמה שעות הודתה המשטרה כי לא אכפה את התקנות לשעת חירום בעת הלוויה ההמונית בבני ברק. במשטרה אמרו כי "העיקרון המוביל במקרה זה היה סיום מהיר של הלוויה ומניעת עימותים והתקהלויות גדולות בהרבה שהיו מסלימים את המצב". בעקבות התקרית זימן השר לביטחון הפנים גלעד ארדן דיון דחוף עם פיקוד המשטרה בנושא האכיפה במגזר החרדי.

 

 

בשכונת מאה שערים בירושלים וסביבותיה הציבה המשטרה מחסומים בשבוע שעבר והשוטרים החלו לבדוק אם העובדים והשבים הם תושבי המקום. מי שהסתובב באזור ללא סיבה - נקנס ב-500 שקל. "ביום האחרון יש מגמה אמתית של שינוי, המגזר החרדי נשמע יותר להוראות", אמר מפקד תחנת הבירה, ניצב משנה נתי גור ביום חמישי.

 

Police force in Mea Shearim ()
פשיטה בשכונה בשבוע שעבר

יומיים לפני כן שוטרים שהגיעו לשכונה כדי לאכוף את הצווים ספגו אבנים וקריאות "נאצים" מצד קומץ חרדים קיצוניים המכונים "סיקריקים".

  

אדם אחד יידה אבנים לעבר השוטרים, נוספים צעקו "נאצים", ורק אחרי שהגיעו כוחות יס"מ – האירוע הסתיים. במהלך פעילות המשטרה באותו יום חמישה עסקים קיבלו קנס על פתיחת עסק שלא לפי התקנות ואדם נוסף קיבל קנס על התקהלות, ולאחר מכן נעצר ונלקח לחקירה.

 

ההנחיות האחרונות שהתקבלו בשבוע שעבר אוסרות באופן גורף קיום תפילה ציבורית במבנים סגורים וקובעים כי ניתן לכנס מניינים רק בשטח פתוח.

 

לפי נתונים שפורסמו בשבוע שעבר על ידי מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בנגיף הקורונה - שהוא גוף נפרד ממשרד הבריאות, 29% מהחולים בקורונה שנדבקו בישראל נדבקו בבתי כנסת או בישיבות. מפילוח הנתונים עלה כי מספר ההדבקות בבתי הכנסת הוא 3.11 בממוצע.


פורסם לראשונה 30/03/2020 11:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
השוטרים במאה שערים
צילום: MCT
מומלצים