שתף קטע נבחר

משרד הבריאות מתיר לערוך חופות - הרבנות אוסרת: "למה מבטלים לנו את החתונה?"

הרבנות הראשית מונעת סידור קידושין בטקס מצומצם לזוגות שתכננו להינשא בשבוע הקרוב, אף שהנחיות הממשלה מאפשרות זאת. ארגון צהר: "עשרות חתונות בסכנה. החתנים והכלות סובלים גם כך. למה להקשות עליהם עוד?" גורם במשרד לשירותי דת: "הלוויות ובריתות חייבות להיערך בזמן, חופה אפשר לדחות"

הרבנות הראשית לישראל אוסרת על רבנים בכל הארץ לערוך טקסי חופה וקידושין מצומצמים לזוגות שתכננו להינשא בימים הקרובים, אף שהנחיות הממשלה למניעת התפשטות הקורונה מתירות את קיומם במתכונת מצומצמת. חתנים וכלות רבים שאירוע החתונה שלהם בוטל ממילא, וביקשו לכל הפחות למסד את הקשר ולהפוך לזוג נשוי עוד לפני חג הפסח - מוצאים עצמם כעת מבולבלים אל מול ההוראות הסותרות, וחוששים לקיים אף טקס צנוע, כדי שלא להסתבך עם החוק.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >> 

 

במסמך הנחיות שהפיץ השבוע המשרד לשירותי דת, נכתב כי אין לערוך חופה במרחב הציבורי או להשתתף בטקס נישואים כאורח. מכך הסיק המשרד כי "תקנות אלו אינן מאפשרות מבחינה הלכתית קיום חופה, ועל כן אין לקיים חופות" – אף שבמשרד הבריאות הבהירו כי ניתן לערוך טקס מצומצם בהשתתפות בני המשפחה הגרעינית.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

בעוד שלעניין תפילה בציבור נצמדה הרבנות הראשית לעמדת הממשלה, בנושא החתונות היא התעלמה מההיתר לקיימן תחת הגבלות, והנחתה את כל הרבנים המורשים על ידה לעריכת חופה לחדול לחלוטין מעבודתם זו החל מאתמול (יום ד').  

 

 

ההערכה היא כי הרבנות איננה מוכנה להתפשר על הדרישה כי טקס הקידושין ייעשה לכתחילה בנוכחות מניין של עשרה גברים לפחות, אף שההלכה מאפשרת זאת בשעת הדחק. המשמעות: דחייה של כחודש וחצי לכל הפחות, שכן בחג הפסח ובתקופת ספירת העומר שאחריו, אין מקיימים חתונות.

 

"למה מבטלים לנו את החתונה?"

עשרות זוגות אמורים להינשא בשבוע הקרוב באמצעות ארגון רבני צהר, וההערכה היא כי עוד מאות קבעו את חתונתם עם רבנים אחרים – ורבים חוששים כעת כי הדבר אסור ונאלצים לבטל את הטקס. אחד מהם כתב לרב שאמור היה לחתן אותו: "זה עלול לגרום למצב לא נעים באירוע עצמו, לבני המשפחה וכמובן לך. אם יעצרו אותנו שוטרים זה גם יוסיף לחתונה טעם של 'פורעי חוק'. בתחושה הזו, אנחנו מרגישים שנאלץ בצער רב לדחות".

 

זוג נוסף ביקש לדעת "האם הרבנים מכוסים חוקית" לפני שהוא מקבל החלטה. אחרים האשימו את הרבנות בהתעקשות מיותרת ותהו: "למה מבטלים לנו את החתונה?"

 

הילה ועדיאל (צילום: דובי ריין )
הרבנות אוסרת גם חתונות לפי נהלי הבטיחות שמשרד הבריאות עצמו אישר(צילום: דובי ריין )

 

יו"ר ארגון רבני צהר, הרב דוד סתיו, סיפר כי הנחיות הממשלה מבלבלות, וגם לאחר ניסיון לברר את העניין מול המשרד לשירותי דת וליישב את הסתירה, לא קיבלו הרבנים אישור לערוך את החופות. "העם בישראל עובר ימים קשים", אמר. "חובה עלינו לאפשר לזוגות שביקשו להינשא לעשות זאת בכפוף להוראות משרד הבריאות. הם סובלים דיים מהמצב שאליו נקלענו, ונכון לעשות הכול כדי לאפשר להם להקים בית נאמן בישראל. אסור שאי בהירות ביורוקרטית תעמוד בדרכם".

 

מהמשרד לשירותי דת נמסר כי ההחלטה בעניין התקבלה על ידי הרבנות הראשית, אך גורם במשרד הסביר כי יש קושי לפקח על שמירת ההנחיות ולכן הוחלט לאסור לחלוטין את קיום הטקסים. לדבריו, "לעומת הלוויות ובריתות שחייבות להיערך בזמן, חתונה אפשר לדחות".

 

גורמים ברבנות הראשית אמרו כי לבקשת הרב הראשי יצחק יוסף החריג משרד הבריאות את החתונות ואישר לקיימן יומיים נוספים לאחר שנכנסה לתוקף הפעימה האחרונה של ההנחיות, וזוגות רבים אכן ניצלו זאת כדי לערוך חופות לפני שההגבלות יחולו גם עליהם.

 

בנוסף, הפיץ המנכ"ל, משה דגן, לרבני ישראל החלטה של מועצת הרבנות ולפיה במקרים מיוחדים הם רשאים להפעיל שיקול דעת ולקיים חתונות גם בימי ספירת העומר. לפי הרבנות הראשית, המשמעות היא כי אם הגבלות משרד הבריאות יוסרו לאחר חג הפסח, יוכלו הזוגות להינשא מיד, וממילא הדחייה הנגרמת כעת אינה לתקופה ממושכת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובי ריין
מתחתנים, למרות הכול
צילום: דובי ריין
מומלצים