שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

  חובת חבישת מסכת פנים: האם זה עלול דווקא להיות מסוכן?

  הנחיית משרד הבריאות לחייב חבישת מסכות פנים במרחב הציבורי ניתנה למרות שאין תמימות דעים בקרב ארגוני הבריאות העולמיים לגבי היעילות. בתגובה, ועד איגוד רופאי בריאות הציבור בהסתדרות הרפואית, שלח מכתב למשרד הבריאות בבקשה לשקול את המהלך שוב, שכן הוא עלול להזיק למיגור המגפה

   

   

  בעוד שמשרד הבריאות הורה לציבור לחבוש מסכות במרחב הציבורי, ארגון הבריאות העולמי והסוכנות האמריקאית הממשלתית למניעת מחלות (CDC) מצהירים כי חבישת מסכות אינה חיונית למעט בטיפול במקרים של אדם החשוד כנגוע בנגיף הקורונה.

   

  ארגון הבריאות העולמי (WHO) ממליץ על חבישת מסכה לאנשים בריאים רק במקרה של טיפול באדם אחר החשוד כנגוע בנגיף הקורונה. גם כאשר אדם משתעל או מתעטש באופן קבוע, המסכות אפקטיביות רק כאשר הן נמצאות בשימוש במקביל לשטיפת ידיים קבועה.

   

  התפרצות הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

     

  משה בר סימן טוב מציג מסכה מאולתרת (צילום: לע
  משה בר סימן טוב מציג מסכה מאולתרת(צילום: לע"מ)

   

  גם מסמך שהתפרסם על ידי "עמותת מדעת", עמותה ישראלית הפועלת לקידום בריאות הציבור בתחומי הטיפול הרפואי והרפואה המונעת, מזהיר את הציבור מפני ההנחיה החדשה: "לאור הדיון שנערך בישראל ובכל העולם לגבי שימוש במסכות על ידי כל מי שיוצאים מהבית, הוצאנו בעמותה נייר עמדה מפורט המתייחס לנושא. אנו חשים כי זהו צעד שצריך להישקל לעומקו, וכי ישנם מספר קווים מנחים אשר חייבים להוביל את הדיון. חשוב לנו להדגיש כי ללא הקפדה יתרה על אופן הצגת הנושא, ייתכן כי המלצה על שימוש במסכות תהיה מקור לנזק, יותר מאשר לתועלת".

   

  בעמותה מציינים שלוש נקודות חשובות שצריך לזכור בנוגע לשימוש במסכות:

  1. ישנה קדימות חד-משמעית לשימוש במסכות על ידי צוות רפואי בתפקיד, בהתאם להנחיות המיגון של משרד הבריאות והגורמים המקצועיים בבתי החולים ובקופות החולים.

   

   2. הדרך הטובה ביותר לשמור על עצמנו מפני הדבקה במחלה היא שמירה על ריחוק פיזי ועל כללי ההיגיינה. השימוש במסכה אינו פוטר או מפחית מחשיבותם וחשוב למנוע את תחושת הביטחון הכוזב שהשימוש במסכה גורם, העשויה להוביל לכך שאנשים ייזהרו פחות מחשיפה למחלה.

   

  3. שימוש לא נכון במסכה עלול לגרום להגברת הסכנה להידבק במחלה או להדביק אחרים, ולא להפך.

   

  "שימוש לא נכון במסכה עלול לגרום ליותר נזק מתועלת"

  אמש (ה') שיגר ועד איגוד רופאי בריאות הציבור בהסתדרות הרפואית, מכתב לממשלה בבקשה לשקול שוב את חובת חבישת המסכות במרחב הציבורי ואת ההחלטה לאכוף זאת. לטענת הוועד, חובת החבישה עלולה לפגוע במאמץ הלאומי למיגור הקורונה.

   

  "קיימת אי-ודאות מדעית לגבי כדאיות עטיית מסיכות במרחב הציבורי", נכתב בהודעה ששיגרו, "בצד תועלת פוטנציאלית, שימוש לא נכון במסכה, יכול לגרום יותר נזק מאשר תועלת. שימוש חוזר במסכה עלול לסכן את המשתמש בה".

   

  עוד נכתב כי "תחושת ביטחון כוזבת עלולה להזיק. מסכה אינה תחליף לצעדי הריחוק הפיזי ולצורך בשמירה על כללי ההיגיינה האישית. חיוב עטיית מסיכה ואכיפת החיוב עלולה לפגוע במאמץ הלאומי למיגור הקורונה. לאור זאת אנו קוראים למשרד הבריאות לעודד חבישת מסכות בצורה נכונה, אך לשקול אם לחייב ולאכוף עטיית מסיכות במרחב הציבורי".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי
  משרד הבריאות הורה על מסכות, האם זה עוזר?
  צילום: מוטי קמחי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים