מאז פרוץ משבר הקורונה בישראל, הוטחה ביקורת חריפה כנגד משרד הבריאות שהתנגד לשימוש במסכות פנים. בריאיון ל-ynet מוקדם יותר השבוע אף אמר הד"ר אשר שמחון, מנהל המחלקה ליחסים בינלאומיים של משרד הבריאות, כי אין כוונה לדרוש מהציבור לעטות מסכות פנים.
עם זאת, נראה שההוכחות בשטח בדבר יעילותן האפשרית של מסכות בבלימת הדבקה המונית הגיעו גם לצמרת משרד הבריאות, שנכנע ללחצים והורה על שימוש במסכה בציבור. חשוב לזכור שלמרות שעוד לא קיימת הוכחה כי מסכות מונעות כניסה של נגיפים דרכן, מטרתן העיקרית של המסכות היא למנוע מאדם חולה להעביר את המחלה החוצה לאנשים נוספים. אז איך תשתמשו בהן נכון?

1. מה קובעות הנחיות משרד הבריאות?

על פי הנחיות משרד הבריאות, כולם מחויבים לעטות מסכות פנים במרחב הציבורי, ובמיוחד באזורים בהם קיימת תנועה הומה של בני אדם - בכלל זה רשתות שיווק ופארמים, תחבורה ציבורית ובסביבת העבודה.

2. היכן אין צורך בעטיית המסכה?

באזורים בהם אתם לבד במרחב כמו בבית, במשרד בעבודה, ברכב פרטי או ברחוב כשאין סביבכם אנשים אחרים ברדיוס של כ-8 מטרים.

3. אם אני לבד בחנות עליי לעטות מסכה?

כן.

4. אילו סוגי מסכות קיימים יש לרכישה?

קיימים מספר סוגי מסכות בשוק שניתן להשתמש בהם.
א. מסכות כירורגיות, המתאפיינות בארבעה שרוכים לצידי גבולות המסכה, אותם יש לקשור על גב הראש ולהדק את המסכה היטב לפנים. מעל האף קיים פס אלומיניום ואותו יש להדק על האף.
5 צפייה בגלריה
מסכה כירורגית
מסכה כירורגית
מסכה כירורגית
(ynet)
ב. מסכות כירורגיות בעלות גומיות לצידן, כאשר את הגומיות יש "להלביש" מאחורי האוזניים, להצמיד היטב את המסכה לאף ולפנים, ואת פס האלומיניום להצמיד לקצה האף.
5 צפייה בגלריה
מסכה כירורגית עם גומיות
מסכה כירורגית עם גומיות
מסכה כירורגית עם גומיות
(ynet)
ג. מסכות N95 קשיחות יותר, ובעלות מבנה קבוע. אותן ניתן לעטות כשרצועת הגומי עוטפת את העורף. מסכות אלו מבטיחות לחסות עד 95% מהחלקיקים בגודל 0.3 מיקון ומעלה (אף שרסיסי רוק ונגיף הקורונה עם בקוטר של 0.1 מיקרון). עם זאת, וירוס הקורונה נישא על גבי טיפות שגודלן 0.3 מיקרון, מה שעשוי לחסום מהטיפה לחדור למערכת הנשימה.

ד. מסכות עם שסתום קיימות גם הן בשוק, אך אסורות בשימוש כדי להתמודד עם נגיף הקורונה. המסכות אינן מונעות הדבקה בקורונה, כיוון שעל השסתום מופעל לחץ כבד שיכול להפיץ את הנגיפים מהמסכה שעליכם הלאה אל אחרים בסביבה.
5 צפייה בגלריה
מסכה בעלת שסתום - אינה יעילה
מסכה בעלת שסתום - אינה יעילה
מסכה בעלת שסתום - אינה יעילה
(ynet)
ה. מסכת בד תוצרת בית מותרת לשימוש גם היא. בהתאם להנחיות משרד הבריאות באתר הקורונה, ניתן להכינן בבית על פי סרטון באתר משרד הבריאות בו מצויין ההרכב הרצוי. את המסכה הביתית יש להכין משתיים או שלוש שכבות ע"פ עובי ואיכות הבד.
כך תכינו מסכה בבית: צפו

לצורך הכנת מסכת בד מומלץ לבחור בד כותנה ארוג (לא מתיח) צפוף ככל האפשר (בצפיפות מעל 200 חוטים לאינץ', כגון סדין חדש פרקל או סאטן, ב-3 שכבות ובעדיפות 500 חוטים ב-2 שכבות). יש לבחור בבד המתאים לכביסה בטמפרטורה של 70 מעלות, כך שניתן יהיה לכבסו לשימוש חוזר.
המסכה נדרשת לכסות היטב את הפה והאף (מימדים אפשריים - מסכה מלבנית בגודל 14X18 ס"מ), ואת המסכה לתפור בכל צדדיה. בחלק העליון ניתן לבנות שרוול לתוכו משחילים חוט ברזל (למשל מהדק פתוח), כדי להדק סביב האף. למסכה שרוכים מכל פינה על מנת לקשור ולהדק סביב הראש. ניתן להשתמש בגומיות במקום שרוכים שישמשו להידוק המסכה מאחורי האוזניים או על העורף.
רצוי להכין מספר מסכות לכל אדם, כך שניתן יהיה להחליף בכל פעם שהמסכה רטובה, מלוכלכת, או בסיום יום. את המסכה המשומשת יש לשמור בשקית ניילון נקיה. את המסכות יש לכבס בטמפרטורה של מעל ל-70 מעלות במשך 30 דקות ויותר. ניתן לייבש בשמש או במייבש כביסה.

5. על מה צריך להקפיד כשהמסכה עליי?

שהיא מתאימה לגודל הפנים (מסכה לפעוט, למשל, אינה מתאימה למסכה למבוגר).

6. האם צבע המסכה משנה?

לא.

7. האם משנה באיזה צד מצמידים את המסכה לפנים?

כן, הצד החיצוני של המסכה צריך להיות הצד המחוספס יותר שאמור לחסום כניסת חלקיקים. הצד הפנימי הוא מאוורר יותר.

8. למה זמן מחזיקה מסכה?

את המסכה יש להחליף עד מקסימום 12 שעות שימוש, ובכל פעם שהיא מתלכלכת, נקרעת, או נרטבת.

9. האם אפשר לחטא מסכה?

אם המסכה יבשה, ניתן לרסס אותה באמצעות תרסיס חיטוי הקיים לרכישה ברשתות הפארם ולאפשר לה להתייבש קליל לפחות 5 דקות. אם ברשותכם מכשיר עיקור אולטרסגול, ניתן לעשות זאת גם באמצעותו על פי ההנחיות.

10. האם מותר לחטא מסכות באמצעות חימום?

אחת השיטות מציעה להניח מסיכת N95 במיכל ובו מים, להכניסו לתנור ולחמם עד לטמפרטורה של 65 מעלות עד 70 מעלות צליוזיס למשך 3 שעות, מה שאמור לנטרל את הווירוס. אין מחקרים שבדקו את היעילות של השיטה הזו, אך יש להניח שאם המסכה לאחר הייבוש חזרה לעצמה ולא ניזוקה - היא שמישה.
המכשיר המשמש לחיטוי ציוד רפואי בעולם נקרא "אוטוקלאב" והוא היחיד המורשה רשמית לחטא מיכשור וביגוד רפואי. מדובר במכשיר בו מונח האובייקט, עליו עובר זרם אוויר בטמפרטורה של 121 מעלות צלזיוס למשך כ-20 דקות.

5 צפייה בגלריה
חשוב לוודא שהמסכות מתאימות למימדי הפנים
חשוב לוודא שהמסכות מתאימות למימדי הפנים
חשוב לוודא שהמסכות מתאימות למימדי הפנים
(צילום: shutterstock)

11. ראיתי אנשים מסתובבים עם פיסות פלסטיק שקופות מהמצח עד הסנטר - האם זה יעיל במקום מסכה?

לא. מדובר ברצועת פלסטיק, שאינן מיועדות לציבור, אלא משמשת לרוב צוות רפואי בעת פעולות כירורגיות במהלכן ניתזים רסיסים מהחולה אל המטפל (פעולות שמתבצעות בחלל הפה אצל רופא שיניים או אף אוזן גרון, או בעת הנשמה).

12. מי לא יכול ללבוש מסכה?

אנשים הסובלים ממחלות נשימתיות קשות כמו COPD, להם יש מסכות אינהלציה אליה הם מחוברים. בנוסף, בקרב בעלי זקנים - רצוי לקצץ את הזקן למינימום כדי לאפשר איטום יעיל של חלל הפה והאף.

13. איפה קונים את המסכות?

ראשית אפשר כאמור לייצר מסכות לבד בבית. כעת אין מחסור בישראל במסכות, תוכלו לרכוש אותן ברשתות הפארם. מסכה כירורגית פשוטה, למשל, מספיקה לחלוטין ועולה בין 2 ל-3 שקלים.

14. אם אני חולק מיטה עם בן/בת זוג - צריך לעטות מסכה?

אם האדם איתו אתם חולקים מיטה אינו חולה וללא תסמינים - אין סיבה שתצטרכו.

15. אם יש לי זקן - אוכל ללבוש מסכה?

המרכז לבקרת מחלות האמריקני פרסם כי זקנים ״בטוחים״ הם כאלה שאינם מפריעים לגבולות המסכה ואינם יוצרים מרווחים דרכם עלול הווירוס לחדור או לצאת. כך למשל, מותר זקן צרפתי הדוק, או שפם קצר, אך לא זקן ארוך.
פורסם לראשונה: 17:33, 02.04.20