שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

מלחמת גדרות: רמת גן הציבה, בני ברק מורידה

על דעת עצמה, עיריית רמת גן הציבה גדרות למניעת מעבר הולכי רגל מבני ברק - שהורידה אותן. "נסגור כל פרצה עד תום ההסגר", אמרו בר"ג. זעם בבני ברק: "שמו אותנו כמו בגטו. ראש עיר מחליט לכלוא אנשים מעיר סמוכה - באיזו סמכות?". שאמה הכהן: "מצער שעסקנים שהביאו אסון על ב"ב מלבים את האש"

  

לאחר ההכרזה על בני ברק כעל "אזור מוגבל", הציבו הבוקר (יום ב') צוותים מעיריית רמת גן גדרות לאורך הגבול עם העיר השכנה כדי למנוע מעבר של הולכי רגל. הדבר נעשה על דעתה של העירייה. בהמשך הגיעו צוותים מעיריית בני ברק - והסירו את הגדרות.

 

גדרות למניעת מעבר של הולכי רגל בבני ברק (צילום: יוסי רוזנבוים)
הגדר למניעת מעבר הולכי רגל(צילום: יוסי רוזנבוים)

 

נגיף הקורונה - עדכונים אחרונים:

מניין החולים בישראל עלה ל-8,649

מספר החולים המאומתים במוקדים החרדיים ממשיך לטפס

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון פונה לבית החולים

עובד בבית אבות בבני ברק נדבק בקורונה, כל הצוות נשלח לבידוד

הממשלה תכריז על "סגר נושם" בשמונה ערים ו-15 שכונות בירושלים

מטוס אל על נחת בנתב"ג עם כ-20 טונות ציוד רפואי

 

תושבים בבני ברק זעמו למראה גדרות התיל, וטענו: "שמו אותנו כמו בגטו". ראש העיר כרמל שאמה הכהן הגיב לסערה: "מצער שעסקנים שהביאו אסון על העיר בני ברק ותושביה, בכך שהמשיכו להנחות את הציבור להמשיך את החיים כרגיל בזמן שכל המדינה עצרה אותם, והוסיפו חטא על פשע שהתנגדו להסגר משיקולים אישיים - מנסים בכל דרך ללבות אש בכדי להסית את האש מהם".

 

שאמה הכהן ציין כי הנחה להסיר את הגדרות: "סיימתי שיחת ועידה עם מפקד המחוז של משטרת ישראל, דוד ביתן, וראש העיר בפועל האלוף במיל' רוני נומה. הסברתי להם שפרצות שמנוצלות להפרת ההסגר הן קו אדום מבחינתנו. קיבלתי את הבטחת שניהם שהנושא יטופל מיידית, ולכן הנחתי את אגף הביטחון להסיר את הגדרות".

לאחר שעיריית רמת גן הציבה גדרות סמוך לבני ברק- עיריית בני ברק מורידים אותן (צילום: רועי רובישנטיין)
צוותים מבני ברק מסירים את הגדרות(צילום: רועי רובישנטיין)

לאחר שעיריית רמת גן הציבה גדרות סמוך לבני ברק- עיריית בני ברק מורידים אותן (צילום: רועי רובישנטיין)
(צילום: רועי רובישנטיין)

לאחר שעיריית רמת גן הציבה גדרות סמוך לבני ברק- עיריית בני ברק מורידים אותן (צילום: רועי רובישנטיין)
(צילום: רועי רובישנטיין)

לאחר שעיריית רמת גן הציבה גדרות סמוך לבני ברק- עיריית בני ברק מורידים אותן (צילום: רועי רובישנטיין)
(צילום: רועי רובישנטיין)

בעיריית רמת גן מסרו קודם שהמשטרה הודיעה לה כי "בעקבות מצוקת כוח אדם וריבוי משימות, היא נאלצת לעזוב כמה נקודות חסימה מתוך ה-70. הנקודות הלא-מאובטחות משמשות למעבר מפרי ההסגר הקריטי לבריאות הציבור. חסימות רכות על ידי מחסומים ניידים ושילוט הופרו ונרמסו בגסות. כל עוד משטרת ישראל לא תחזור לחסום את הנקודות וכל עוד מעבר בין הערים אסור על פי חוק, האחריות לבריאות הציבור מובילה למסקנה שראוי ונכון לסגור ולתחום כל פרצה עד תום ההסגר".

 

עם זאת, גורם במשטרה אמר כי בארגון דוחים את טענות עיריית רמת גן וציין כי "אין שום בעיה של כוח אדם". הוא הוסיף ש"ההערכות של המשטרה משתנות מעת לעת בהתאם לצורך המבצעי וכדי לקיים את צו בריאות העם". במשטרה מבהירים כי הם אחראים על השטח וכי הגדרות הללו הוצבו שלא בידיעתם או בהסכמתם".

 

שר הבריאות יעקב ליצמן התייחס לאירועים: "האמירות כביכול החרדים מדבקים בנגיף מוטעות ומסוכנות. הציבור החרדי ממושמע להנחיות ושומר על כללי הזהירות בהקפדה. בכל אוכלוסיה יש מיעוט קטן שאינו שומר מספיק, וכלפיו נדרשת אכיפה בידי הגורמים המוסמכים. אך אין להכליל וחלילה מלהפוך את משבר הקורונה לנקודת עימות בין האוכלוסיות והמגזרים בישראל.

 

"תושבי בני ברק ואיתם כלל הערים וריכוזי האוכלוסיה החרדית אינם אמורים לקבל יחס מפלה ומשפיל", הוסיף ליצמן. "אני קורא לראש העיר רמת גן להימנע מצעדים מעוררי מדון וחיכוך בין האוכלוסיות".

 

גדרות למניעת מעבר של הולכי רגל בבני ברק (צילום: רועי רובינשטיין)
מלחמת גדרות בגבול רמת גן-בני ברק(צילום: רועי רובינשטיין)
 

כאמור, תושבי בני ברק זעמו למראה גדרות התיל וחלקם טענו: "הופכים אותנו למצורעים, שמו אותנו כמו בגטו". הכעס התווסף לתחושות הקשות שעלו כלפי שאמה הכהן, שדרש בשבוע שעבר להטיל סגר מלא על העיר השכנה. "במילא אנחנו מרגישים כמו מוקצים, ועכשיו פשוט כולאים אותנו", אמר אחד התושבים.

 

שמעון כהן, שגר ברחוב בעל התניא, אמר: "לא היה לי ספק שמדובר ביוזמה של שאמה הכהן. הוא יעשה הכול כדי לפגוע בתושבי בני ברק. אתמול הוא הציע להעביר צעצועים לעיר - אבל אף אחד לא רוצה או צריך את הטובות שלו". 

 

אליהו טיירי מבני ברק אמר: "ככה מכניסים שנאת אחים, זו רשעות לשמה. אני גר ברחוב ועוברים פה חמישה אנשים ביום, הולכים למכולת ומפרנסים את המכולות ברמת גן. אתמול היו פה שערים והיום בשעה 06:00 בבוקר הגיעו העובדים ועשו את זה. זה מאוד רע שככה עושים לתושבים, זו גדר שהוקמה בשביל לרצות את תושבי רמת גן כי אפשר לעבור דרך הגינה. זו גדר למראית עין".

 

לדברי משה, גם הוא מבני ברק, "זו הקנטה - הרבה ראשים צריכים לעוף על זה. יש כאן אלפי ניצולי שואה שיראו את התמונות האלה". בהתייחסו לטענות כלפי תושבים בעירו שלא נשמעים להנחיות הבריאות, הוא טען: "יש הרבה אשמים בקהילה שלנו שלא העבירו את המידע בזמן. עכשיו שיש מידע, אנשים שומרים על הכללים".

  

 
 

 

מספר הנדבקים בנגיף הקורונה בבני ברק עומד לפי שעה על 1,222 בני אדם. במהלך היום צפויה הממשלה להכריז על "סגר נושם" בעוד שמונה יישובים, בהמשך להחלטת ועדת השרים, בהם ככל הנראה אלעד, מודיעין עילית, אשקלון, בית שמש, טבריה, ביתר עילית, אור יהודה ומגדל העמק.

 

בירושלים יחולקו 15 שכונות בצורה שתמנע מתושבים לבקר רחוק מהבית ולהיחשף לנגיף. מדובר בשכונות הר נוף, בית וגן, גבעת מרדכי, רמות, רמת שלמה, סנהדריה, שמואל הנביא, בית ישראל, הבוכרים, מאה שערים, גאולה, זכרון משה, מקור ברוך, גבעת שאול, וקריית משה בירושלים. בנוסף, הממשלה צפויה להאריך את הסגר על בני ברק בארבעה ימים.

 

ראש העיר אור יהודה: "משפחות שלמות נדבקו פה ולא פונו"

בריאיון לאולפן ynet אמרה ראש העיר, ליאת שוחט, כי הסגר המתוכנן באור יהודה יכלול "הגבלות על כניסה ויציאה מהעיר, ואכיפה משטרתית מוגברת על הנחיות משרד הבריאות". שוחט סיפרה כי כבר אתמול סוכם על "סגר נושם" בעיר, שיחל היום בשעה 08:00, אולם בבוקר התקבלה הודעה על דחיית המהלך.

 

 

 

עוד אמרה ראש העיר כי בעירייה טרם קיבלו את נתוני החולים ביישוב. "עד היום לא הגיעו אלינו נתונים או שמות של חולי קורונה בעיר. ממה שאספנו באופן עצמאי נראה כי רוב החולים נדבקו במהלך אירועי פורים ותפילות בבתי הכנסת. יש פה משפחות שלמות שנדבקו ולא הופרדו, החולים לא נשלחו לבתי חולים או בתי מלון. אז הם בתוך הבית ונדבקים".

 

שוחט הוסיפה כי ראשי רשויות נוספים מבקשים את רשימות החולים מזה שבועיים: "לא כדי להפיץ אלא באמת כדי לבצע מהלכים מצילי חיים, לבודד את המשפחות, לסייע. רוב התושבים שומרים על ההנחיות ונשארים בבתים, אבל כל עוד אנחנו לא יודעים לבודד את החולים - כל אחד מבחינתנו הוא פצצה מתקתקת ברחבי העיר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוסי רוזנבוים
גדר בין בני ברק לרמת גן
צילום: יוסי רוזנבוים
מומלצים