שתף קטע נבחר

צילום: AFP, MCT

מושל ניו יורק נגד טראמפ: אתה נשיא, לא מלך

נשיא ארה"ב טען שיש לו סמכות מלאה להורות למדינות להסיר את ההגבלות כדי להחזיר את הכלכלה האמריקנית לפעילות, אנדרו קואומו מאיים: "לא אמלא את ההנחיה". עוד 778 מתים בבריטניה, ארגון הבריאות העולמי: "לא לצפות לחיסון בשנה הקרובה"

מושל מדינת ניו יורק אנדרו קואומו דחה אחר הצהריים (יום ג') את טענתו של הנשיא דונלד טראמפ שלפיה לו – לטראמפ – יש "סמכות מוחלטת" להורות למדינות ארה"ב להסיר את הגבלות התנועה שהטילו על תושביהן במסגרת המאבק בנגיף הקורונה.

 

טראמפ, נזכיר, מעוניין לחדש בהקדם את הפעילות הכלכלית, אחרי שההגבלות שעליהן הכריזו מדינות שונות גרמו להקפאה של חלקים נרחבים מהכלכלה האמריקנית. אחר הצהריים, בתוכנית Today של רשת NBC, אמר קואומו שלטראמפ אין סמכות להורות לו ולמושלים אחרים להסיר את ההגבלות, שהם עצמם הטילו, לא הוא: "אין לנו מלך. יש לנו נשיא", אמר מושל ניו יורק.  

 

משבר הקורונה – עוד מהעולם:

 

אנדרו קואומו דונלד טראמפ (צילום: AP, AFP)
קואומו וטראמפ. אל תהיה דיקטטור(צילום: AP, AFP)

"זו החלטה גדולה", אמר קואומו על חידוש הפעילות הכלכלית המלאה בארה"ב והסרת ההגבלות. "נמנענו מלמַנות מלך, ג'ורג' וושינגטון היה נשיא, לא 'המלך וושינגטון'. אז לנשיא אין סמכות מוחלטת".

 

בריאיון אחר, לרשת CNN, הבהיר קואומו כי אם טראמפ יורה לחדש את הפעילות – גם במדינת ניו יורק – באופן שאינו בטוח דיו, הוא לא יכבד את הוראתו של הנשיא: "אם הוא יורה לי לחדש את הפעילות באופן שיסכן את בריאות הציבור במדינה שלי, לא אעשה זאת". קואומו הדגיש כי מנסחי החוקה האמריקנית הבהירו בה שלממשל הפדרלי אין סמכות מוחלטת: "החוקה אומרת בדיוק את ההפך ממה שאמר הנשיא".

 

אף שטראמפ הצהיר אתמול שיש לו "סמכות מלאה" להורות למדינות השונות בארה"ב להסיר את הגבלות-הקורונה שהטילו ולחדש את הפעילות, בפועל טענתו זו אינה נתמכת על-ידי החוקה האמריקנית, ומומחי משפט ומושלי כמה מהמדינות דחו אותה מיד.

נגיף קורונה רכבת ניו יורק ארה
רחוב ריק בניו יורק. "החוקה אומרת ההפך"(צילום: AP)

  (צילום: רויטרס)
התפוח הגדול - והריק. מומחי משפט סותרים את דברי טראמפ(צילום: רויטרס)

אחר הצהריים אמר קואומו כי אם טראמפ ינפק הוראה שכזו, ייווצר מאבק חוקתי בין המדינות לממשל הפדרלי, והמאבק הזה יגיע עד לבית המשפט. "הדבר הגרוע ביותר שהוא יכול לעשות כרגע הוא לפעול באופן דיקטטורי, באופן מפלגתי ומפלג", אמר קואומו. "צריך להשאיר את הפוליטיקה בחוץ". ארה"ב, נזכיר, תקיים בנובמבר הקרוב בחירות, בין השאר לנשיאות. מול טראמפ צפוי להתמודד בהן כמועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן.

 

ניו יורק, נזכיר, היא המדינה שנפגעה קשה מכול מהתפרצות הקורונה בארה"ב. עד כה נמנו בה יותר מ-196 אלף נדבקים ויותר מ-10,000 מתים. במהלך ניהול המשבר מיצב עצמו קואומו בעיני רבים כמנהיג בולט, ומעת לעת התגלעו חיכוכים בינו לבין ממשל טראמפ.

 

בתוך כך, בריטניה ממשיכה להסתמן כמוקד ההתפרצות החמורה ביותר כעת באירופה. הערב דיווחה הממלכה על עוד 778 מתים מקורונה ביממה האחרונה, 744 מהם באנגליה. בכך עלה מספר המתים מהנגיף בבריטניה ליותר מ-12 אלף.

 

קודם לכן היום, בצהריים, הזהירה דוברת ארגון הבריאות העולמי, מרגרט האריס, כי חיסון לנגיף אינו צפוי בשנה הקרובה. "אין לנו מה לצפות באמת לראות חיסון ב-12 החודשים הקרובים, אולי גם יותר מזה", אמרה האריס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מושל ניו יורק קואומו. לא יקשיב
צילום: AP
מומלצים