צפו: ראיון עם יו"ר נשיאות המגזר העסקי באולפן ynet
(צילום: רן דיקשטיין)

הממשלה אישרה אתמול (ו') לפתוח את כל החנויות במרכזי הקניות הפתוחים וברחובות - מהלך שעורר סערה: חלק מהרשתות הודיעו כי אכן יפתחו את החנויות ביום ראשון, ואילו אחרות הודיעו כי יישארו סגורות. לדברי הרשתות שאין בכוונתן לפתוח את החנויות בשבוע הבא, העובדים ישארו בחל"ת ובנוסף הן נערכות לפיטורים של כ-70 אלף עובדים מתוך 350 אלף העובדים שמועסקים על ידי 400 רשתות אופנה וקמעונאות המאוגדות.
בכירי רשתות הקמעונאות הסבירו היום לכלכליסט כי לא יחזרו להפעיל חנויות עד שלא יקבלו פיצוי כספי מהמדינה. ההערכות ברשתות האופנה והמסחר היא כי בכל מקרה, 15%-20% מהעובדים לא יוחזרו לעבודה, מאחר שהן צופות ירידה משמעותית בפדיונות לצד סגירה של חלק מהחנויות.
בעלי רשת סטימצקי: "פתיחת חנות כרוכה בהתארגנות וזה עולה לנו הון, כי לתנועת הלקוחות ברחוב אין הצדקה כלכלית ורווחי זה לא. למרות זאת, נרחיב את פריסת החנויות הפתוחות"
"המסחר הושבת חודש וחצי. הנזקים שנגרמו לנו אדירים. הצגנו תוכנית לממשלה, לא קיבלו אותה. אז תציעו תוכנית משלכם", זעם בכיר בהתאגדות רשתות האופנה והמסחר. לדבריו, "עד 4 במאי אנחנו עוד נחזיק את כל העובדים, ואז יקרו שני דברים - או שנפטר עובדים או שנאריך חל"ת, אבל עובדים מתחת לגיל 25 לא יקבלו על החל"ת הנוסף כסף כי זה החוק במדינה, והממשלה לא מוכנה לשנות אותו".
מי שבכל זאת יפתח את החנויות ביום ראשון זו יפית גרינברג, הבעלים של רשת סטימצקי. לדבריה, "בשבוע האחרון פתחתי 11 מ-150 החנויות שלנו ומיום ראשון נרחיב את מספר החנויות שיפעלו". לסטימצקי 150 חנויות, 10 מהן בשדות התעופה בן גוריון ורמון סגורות מתחילת במשבר. כ-100 חנויות נוספות בקניונים סגורים ו-40 הנותרות ברחובות.
"פתיחת חנות כרוכה בהתארגנות וזה עולה לנו הון, כי לתנועת הלקוחות ברחוב אין הצדקה כלכלית ורווחי זה לא. למרות זאת, נרחיב את פריסת החנויות הפתוחות ואנחנו בוחנים איזה מהן לפתוח", הסבירה גרינברג. לדבריה, החברה הגדילה את מערך האונליין כדי לתת מענה לביקוש שצפוי להישאר. "יש ביקוש אדיר להזמנות אונליין שמאפשרות מגוון מוצרים רחב יותר מהמוצרים שבחנויות. גייסנו עובדים וצמצמנו את ימי ההמתנה למשלוח שעמדו בשיא על 10 ימים, לכיומיים".
4 צפייה בגלריה
צפויה לפתוח חנויות ביום ראשון. רשת סטימצקי
צפויה לפתוח חנויות ביום ראשון. רשת סטימצקי
צפויה לפתוח חנויות ביום ראשון. רשת סטימצקי
גרינברג, שלא חברה לעסקים המסרבים לשוב לפתוח חנויות, הביעה אכזבה מהתנהלות הממשלה במשבר: "אם ביטוח לאומי היה חברה פרטית, היה צריך לסגור אותו. כל השנים אנחנו משלמים מיסים, כדי שברגע של משבר כזה יהיה מי שיסייע - ואנחנו מוצאים את עצמנו נושאים לבד בנטל. עד היום לא קיבלנו אגורה וגם לא התייחסות למה נקבל בעתיד. מדובר בעסק שמגלגל מאות מיליוני שקלים וממתין לשמוע מה צריך לעשות כדי לקבל פיצוי, על אבדן 90% מהפעילות".
ביחס להתאגדות בעלי העסקים שמסרבים לפתוח את החנויות, אמרה גרינברג: "החזרנו השבוע עובדים מחל"ת ואין לי כוונה לפטר או להחזיר אותם שוב לחל"ת. נעשה כל מה שאפשר כדי לפתוח חנויות בהתאם לכל הדרישות".

גם טויס אר אס בדרך לפתוח חנויות

בתוך כך, לכלכליסט נודע כי 13 מחנויות רשת הצעצועים טויס אר אס, המונה 27 סניפים וממוקמות מחוץ לקניונים, צפויות להיפתח מיום ראשון במשמרת אחת ממושכת בכל יום. בממשלה בחרו בתחילת השבוע להימנע מפתיחת חנויות צעצועים, בטענה שהן מהוות מוקד להתקהלות ילדים ומשפחות - והדבר עלול להגביר את קצב ההידבקות בנגיף הקורונה. החנויות ייפתחו, למרות ביקורת חריפה של אייל פישמן, מנכ״ל ומבעלי הרשת, על התנהלות הממשלה.
מנכ"ל ובעלי טויס אר אס: " "כמו הום סנטר שבבעלותנו, שכבר פתחה, גם טויס אר אס תפתח במקומות שבהם מותר לה. זאת, למרות הפשע הכלכלי המיותר שנעשה כלפינו וכלפי העסקים האחרים, קטנים כגדולים"
"כמו הום סנטר שבבעלותנו, שכבר פתחה, גם טויס אר אס תפתח במקומות שבהם מותר לה. זאת, למרות הפשע הכלכלי המיותר שנעשה כלפינו וכלפי העסקים האחרים, קטנים כגדולים, למרות איכות הפתרונות העלובה וחוסר ההבנה של האוצר לגבי המצב והעתיד לבוא, ולמרות שהפתרונות שמוצעים הם לא שוויוניים לנזק ואינם נגזרים מאופי ההגבלות והם בעיקר פופוליסטיים", אמר פישמן לכלכליסט.
הוא הוסיף: "אנו מחויבים למזער נזקים, לא נחזיק עובדים כבני ערובה. נעבוד במשמרת אחת ארוכה, שזה אומר שנחזיר רק חלק מהעובדים עד שנבין באיזה עולם כלכלי חדש אנו פועלים. אנו לא מבינים מי באוצר חושב שאנחנו צעצוע שמכבים ומדליקים בלחיצת כפתור. שתהיה לכולם בריאות ופחות התלהמות".
בתחילת השבוע פתח פישמן כ-40 חנויות הום סנטר ברחבי הארץ במשמרת אחת, על רקע הקושי באיוש החנויות כשחלק ניכר מהעובדים הוצאו בחודש שעבר לחל"ת. גם רשת ACE פתחה את מרבית סניפיה, ובתחילת השבוע תפתח את החנות האחרונה שנותרה סגורה.

הרשתות שלא יפתחו: "נערכים לקיצוץ של 20%"

בחזרה לרשתות שהודיעו כי לא יפתחו את החנויות בתחילת השבוע הבא. "אני לא מבין מה מצפים? שנחזיר את כל העובדים למרות שכמות הקונים תרד משמעותית? גם ככה יש לנו בור של חודשיים בהכנסות אז מצפים מאיתנו להעמיק את הבור?", אמר בכיר בענף, "המדינה לא מטפלת בהלוואות ובמענקי חילוץ, ומאלצת אותנו להתכנס ולהערך לפיטורים המוניים".
על פי ההערכות, מחצית מהעובדים ברשתות הקמעונאות שהוצאו לחל"ת הם בגילאים הנמוכים מ-25, שזכאים, כאמור, לתשלום עבור 50 ימי חל"ת בלבד - ובימים הקרובים עומדת להסתיים תקופת החל"ת שלהם. גם פיטורים וגם הארכת חל"ת ללא תשלום, שניהם פתרונות גרועים עבור העובדים, ומשמעותם מבחינת העובדים היא איבוד פרנסתם, מסבירים בענף. יתר העובדים לא יוחזרו מכיוון שברשתות מצפים מהמדינה לפיצויים ומענקים שטרם התקבלו.
"כל אחת מהרשתות עושה הערכות", אמר גורם נוסף בענף האופנה. "המינימום יהיה פיטורים של 10% אם חברה רוצה לשרוד. אנחנו נערכים לקיצוצים של 20%. הנחת העבודה היא שבמאי יהיה לנו בין 40%-50% מהפדיון, ביוני יהיה 60% מהפדיון וביולי אוגוסט 70%. אנחנו לא יודעים מה יהיה בחורף, כי המדינה כבר מדברת על סגירה מחודשת של החנויות בחורף כדי לבצע מהלכי מניעה של התפרצות הנגיף. אז אם היינו צריכים ארבעה עובדים בחנות, מעכשיו נצטרך שניים בלבד. לכן לא תהיה לנו ברירה אלא לפטר עובדים".
4 צפייה בגלריה
אופטיקה הלפרין
אופטיקה הלפרין
הרשת תישאר סגורה. אופטיקה הלפרין
(צילום: דנה קופל)
בשורה התחתונה, עשרות רשתות החברות בהתאגדות רשתות האופנה והמסחר הודיעו כי לא יפתחו את החנויות ביום ראשון. בין הרשתות קבוצות האופנה הגדולות פוקס, קסטרו, גולף, ולצידן עשרות רשתות מכל התחומים: אופטיקה הלפרין, המשביר לצרכן, בריל, נעלי עמנואל, s wear, גאנט, ארקוסטיל, למטייל, תיק ותק, אופטיק סנטר, אופטיקנה, הוניגמן, קיווי, רעומה, תכשיטי צבאן, אנטר, ביתילי, איל מקיאג', לנדוור, ביגה, ג'פניקה, סוסו אנד סן, ציפורה אקספרס, רונן חן, פנדורה, סליו, זיפ, נעלי נמרוד, נעלי פפאיה, לורד קיטש ועוד.
בינתיים הפיצה התאגדות רשתות האופנה והמסחר קמפיין נגד מדיניות ראש הממשלה, המורכב מפסיפס של בעלי עסקים המדברים על המצוקה שלהם ועל החשש מפני ירידה מתחת לקו העוני בשל המצב הקשה אליו הידרדרו מיליון מובטלים, והודיעו כי הם דורשים חמצן מראש הממשלה.

"באוצר גוררים רגליים"

"יש לי 80 סניפים ומצפים ממני לפתוח עכשיו 25 סניפים רק בפאוור סנטרים וברחובות", אמר אלרועי תורג'מן, מנכ"ל אופטיקנה. "אני לא אפתח ואין לי עניין לפתוח שום חנות מעבר לאלו שפתחנו עד כה. גם בחנויות רחוב שפתחנו בתחילת המשבר, כי לא הייתה לנו ברירה, הפסדנו הרבה כסף. פתחנו מוקד אס או אס שבו יושבים שני אופטומטריסטים ואנשי הדרכה, שנותנים מענה ומטפלים באוכלוסיות מבוגרות. כל הדבר הזה עלה הון תועפות. יש לנו הפסדים של מיליוני שקלים. לא מיליון או שניים, ועוד הרע לפנינו.
מנכ"ל אופטיקנה: "לא חלמתי בחלומות הכי שחורים שלי שדבר כזה יקרה. 180 אופטומטריסטים ברשת, רובם בחל"ת. איך אנחנו יכולים להתקיים עם עלויות שכר העבודה הכבדות בלי שאומרים לנו מה קורה?"
"אז עכשיו רוצים להעביר את התוכי לכתף שלי", מוסיף תורג'מן. "יש 300 אלף עובדים ברשתות הקמעונאות, מתוך מיליון עובדים בחל"ת, שעולים כרגע קרוב ל-3 מיליארד שקל - שכרגע המדינה משלמת עליהם. אז הם רוצים עכשיו להעביר את זה על הגב שלנו עם פדיון של 40% במקרה הטוב. אם הייתי יודע שיש לי רשת הגנה מהמדינה, לא הייתה לי שום בעיה לפתוח את החנויות. אני לא מצפה שיממנו 100% מהפגיעה, אבל אני מצפה שהממשלה תגיד - 'בואו יחד כל אחד יתרום קצת'. אבל מה הם אומרים? כלום".
"נפגשתי עם בכיר בבנק גדול, שאמר לי שעד היום חילקו 500 מיליון שקל מתוך 20 מיליארד שקל שהובטח", הוא ממשיך. "על איזה חמצן מדובר פה? פקידי האוצר גוררים רגליים ומטילים רפש בבעלי עסקים, וטוענים כאילו אנחנו לא רוצים לפתוח. אין לי ספק שאגרור הפסדים מהתקופה הזו, אבל אם רוצים שאחזור לעבודה במתכונת מלאה, הממשלה צריכה להסביר לי איך הם עוזרים לי".
אופטיקנה הוציאה 470 עובדים מתוך 600 העובדים לחל"ת. "להכשיר אופטומטריסט זה הדבר הכי קשה עבורנו", טען תורג'מן. "לא חלמתי בחלומות השחורים שלי שדבר כזה יקרה. יש לנו 180 אופטומטריסטים שרובם בחל"ת. איך אנחנו יכולים להתקיים עם עלויות שכר העבודה הכבדות, בלי שאף אחד אומר לנו מה קורה ומה התוכנית? אני לא מחזיק עובדים שלי כבני ערובה. עם פדיון של 40% ושכר עבודה מלא נקרוס. העסק זה העובדים והעובדים זה העסק. אם העסק יתמוטט גם לעובדים לא יהיה לאן להגיע".

"גם כשיפתחו חנויות - הציבור לא יגיע"

בתוך כך, מנכ"ל טבע נאות, ירון בוגנים, שיגר מכתב לעובדים לגבי הקשה של הרשת ועל הפיטורים הצפויים. "עקב המצב סגרנו את כל הרשת וגם כמעט את כל המפעל. מאות עובדים נמצאים בחל"ת. למעט אתר האינטרנט, אין מכירות ופספסנו את תחילת עונת הקיץ כאשר הסחורה מוכנה במחסנים כבר. אותו דבר קורה לנו בנאות ארה"ב קנדה ואוסטרליה. הכול סגור", כתב.
מנכ"ל טבע נאות במכתב לעובדים: "לא יותר מ-2 לקוחות בחנות זה אומר ירידה בחצי מהצפוי למכירות. איזה לקוחה תחכה בתור מחוץ לחנות כדי לקנות נעליים?"
הוא הוסיף: "רשתות המסחר פנו לממשלה בבקשת סיוע לנוכח ההפסדים העצומים שאליהם נקלענו. הממשלה הבטיחה הבטחות ותכלס כסף לא הועבר לרשתות. דיבורים יש, הסברים יש - ובפועל אנחנו ללא מענה. חלק מהקניונים ומתחמי הקניות הסכימו לוותר או להוזיל או לחלק לתשלומים את שכר הדירה ודמי ניהול על חצי מרץ ואפריל. לטבע נאות זה סכומי עתק, מיליונים שאין בתזרים לשלם. הפסד מכירה שאנחנו חווים כרגע זה מכה אנושה לחברה".
עוד כתב בוגנים: "גם כאשר ייפתחו החנויות - הציבור לא יעוט. גם הנחיות הבריאות יהיו לנו מכה למכירות. לא יותר מ-2 לקוחות בחנות זה אומר ירידה בחצי מהצפוי למכירות. איזה לקוחה תחכה בתור מחוץ לחנות כדי לקנות נעליים? מה גם שההגבלות 500 מטר לא הוסרו, כלומר לא יהיה רצף לקוחות ועדיין יהיה ריק במתחמים. אז מה ההגיון לפתוח ולשלם שכר דירה אם יש הגבלות תנועה ללקוחות?".
4 צפייה בגלריה
.
.
.
("גם כשנחזור, נהיה בהפסדים גדולים". רשת טבע נאות (צילום: אביהו שפירא)
"בקיצור, גם כשנחזור נהיה בהפסדים גדולים", המשיך. "פנינו לסיוע ולא קיבלנו, לכן התאגדו כל רשתות האופנה והנעלה באיגוד מקצועי אחד שמנהל את השיחות מול האוצר. אם דרישותינו לא יענו ולא נקבל סיוע - נאלץ להשבית את המסחר במשק כולו ואף רשת לא תפתח את החנויות בקניונים והמתחמים. מאבק זה נועד כדי שנקבל סיוע ונגשר על ההפסד הגדול וכך נוכל להציל את החברה שלנו ואת כולנו בתוכה. אחרת נאלץ לצמצם ולסגור לא מעט חנויות מפסידות".
"אנחנו נזדקק לתמיכה שלכם, לגיבוי שלכם, להבנה שלכם, לסבלנות שלכם, מאבק זה נועד לכולנו", הוא סיכם. "אני משתף אתכם מדם ליבי על המצב בשקיפות מלאה. הקורונה הזו לא פסחה על אף תחום בעולם והנה כולנו בסירה אחת. טבע נאות היא חברה חזקה, מותג חזק, חברה שעברה לא מעט מצבי חרום ושרדה ואף התחזקה אחרי מלחמת לבנון השנייה והמשבר הכלכלי ב-2008. אנחנו תמיד עם הפנים קדימה ליעד הבא, לא נשברים, אלא חושבים איך מכל משבר יש בו הזדמנות לנצל ולנצח. אז בראשון נעדכן מה הולך לקרות אחרי יום העצמאות".
פורסם לראשונה: 20:50, 24.04.20