שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי, ראובן כהן/דוברות עיריית חיפה

הניסוי של דנמרק: שבועיים להקלת הסגר, אין התפרצות

נתונים מעודדים מהמדינה שהייתה אחת הראשונות להסיר הגבלות קורונה: אחרי שבועיים, אין סימנים להתפשטות מחודשת. צ'כיה: בתי הקולנוע ייפתחו, אבל בלי פופקורן. מזכ"ל האו"ם: 16 ארגונים חמושים הסכימו להפסקת אש עולמית. ובינתיים: באפריקה מתנחמים בתסרוקות-קורונה ומאלפי אריות

מדינות באירופה עורכות בסוף השבוע הכנות לקראת ההסרה של עוד הגבלות במסגרת הניסיון לחזור לשגרה בצל התפשטות נגיף הקורונה. צ'כיה הציגה היום (ו') את התוכנית שלה להפעלה מחדש של בתי הקולנוע, סלוני היופי ובתי עסק נוספים החל מ-11 במאי, והודיעה שהפתיחה תכלול איסור על מכירת אוכל ומשקאות בבתי הקולנוע. פירוש הדבר שמי שירהיב עוז וייגש לראות סרט באולם מקומי לא יוכל לקנות פופקורן, למשל. מנהלי האולמות יידרשו להשאיר שורה ריקה בין כל שורת צופים אחת לאחרת. לזוגות יותר לשבת יחד – אבל תהיה חובה להשאיר כיסא ריק בינם לבין אחרים.

 

משבר הקורונה – עוד בעולם:

 

  (צילום: רויטרס)
בבית ספר בדנמרק, עם החזרה ללימודים(צילום: רויטרס)
נגיף קורונה טייוואן תלמידים אוכלים ארוחת צהריים (צילום: AFP)
תלמידים אוכלים ארוחת צהריים מוגנים זה מזה בטייוואן(צילום: AFP)

נגיף קורונה טייוואן תלמידים אוכלים ארוחת צהריים (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בדנמרק, שהייתה מהמדינות הראשונות מחוץ לאסיה להסיר הגבלות, הודיעו אתמול הרשויות שמאז התחלת ההסרה ההדרגתית של האיסורים באמצע אפריל לא נרשמה האצה של התפשטות הנגיף. מעונות יום ובתי ספר מכיתה א' עד כיתה ה' החלו להיפתח מחדש לפני שבועיים, וימים אחדים אחר כך הותרה גם פתיחתם של מספרות ובתי עסק קטנים. דנמרק מתכוונת להסיר עוד הגבלות ב-10 במאי.

 

בשבדיה השכנה, שהתנהלותה המתירנית יחסית מול הקורונה עוררה ביקורת בבית ובעולם, הסכנה עדיין מוחשית מאוד, ובעיר לונד פיזרו זבל עופות בפארק המרכזי כדי למנוע מחוגגים להתאסף לרגל החגיגה השנתית של ליל ולפורגה, המצוינת מדי שנה ב-30 באפריל. בדרך כלל נהוג לציין את היום בפיקניקים, מסיבות ומדורות ברחבי המדינה, ובפארק שבו פוזר החומר מתאספים בדרך כלל לרגל האירוע כ-30 אלף איש. "אנחנו לא רוצים שלונד תהפוך למוקד של התפרצות המחלה", הסביר ראש העיר, פיליפ סנדברג.

נגיף קורונה שבדיה מפזרים זבל עופות כדי למנוע התקהלויות לונד (צילום: רויטרס)
מפזרים זבל עופות בפארק בלינד, שבדיה(צילום: רויטרס)

נגיף קורונה שבדיה מפזרים זבל עופות כדי למנוע התקהלויות לונד (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

נגיף קורונה מקסיקו ליצנים מפגינים בדרישה ל סיוע מהממשלה (צילום: AFP)
הפגנת ליצנים ואומני רחוב במקסיקו בדרישה לסיוע מהממשלה בצל משבר הקורונה(צילום: AFP)

נגיף קורונה מקסיקו ליצנים מפגינים בדרישה ל סיוע מהממשלה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

ובינתיים, מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש טוען כי 16 ארגונים חמושים כבר השיבו בחיוב על הצעתו להכריז על הפסקת אש עולמית כדי למקד את מאמציהן של הממשלות בעולם במלחמה בנגיף הקורונה. לפי האו"ם, 16 הארגונים שהשיבו בחיוב פועלים בתימן, מיאנמר, אוקראינה, הפיליפינים, קולומביה, אנגולה, לוב, סנגל, סודן, סוריה, אינדונזיה ונגורנו-קרבאך.

 

תסרוקת-נגיף בפחות מדולר

באפריקה, שם יש דאגה מהתפרצות הולכת וגוברת של הנגיף, מוצאים דרכים מקוריות להתמודד עם המתח והדאגה. בשכונת קיברה שבניירובי, שכונת העוני הגדולה ביותר בקניה, מעצבות שיער החלו להציע ללקוחות "תסרוקות קורונה". "זו תסרוקת פשוטה וזולה שכל לקוח יכול להרשות לעצמו", מסבירה הסטייליסטית דיאנה אנדאיי. התסרוקת עולה פחות מדולר. בקניה, שבה זוהו עד כה 384 נדבקים בקורונה ו-15 בני אדם מתו מהנגיף, מותרת בימים אלה פתיחתן של מספרות, אבל רק תחת הגבלות.

נגיף קורונה קניה ניירובי תסרוקת קורונה (צילום: רויטרס)
כל אחד יכול להרשות לעצמו. תסרוקת קורונה בקניה(צילום: רויטרס)

נגיף קורונה קניה ניירובי תסרוקת קורונה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

במצרים אחד המנסים להעלות חיוך על פני התושבים הוא אשרף אל-חלווה, מאלף אריות מקהיר שבמקום בקרקס מופיע כעת עם האריות שלו בסלון ביתו. אחרי שפרסם ברשתות החברתיות סרטון שבו הוא נראה מבצע פעלולים יחד עם האריות שלו, עכשיו הוא עומד לצלם סרטונים נוספים כדי לעודד אנשים להישאר בבית.

נגיף קורונה מצרים אשרף אל חלווה מאלף אריות (צילום: AP)
אשרף בפעולה(צילום: AP)

נגיף קורונה מצרים אשרף אל חלווה מאלף אריות (צילום: AP)
(צילום: AP)

נגיף קורונה מצרים אשרף אל חלווה מאלף אריות (צילום: AP)
(צילום: AP)

נגיף קורונה מצרים אשרף אל חלווה מאלף אריות (צילום: AP)
(צילום: AP)

הסרטון הראשון שפרסם אשרף עורר תגובות נלהבות ממצרים ברשתות החברתיות, אבל גם שאלות בנוגע לאופן שבו נוהגת משפחתו באריות שלה. האריות מוחזקים בחווה של המשפחה מחוץ לקהיר, ואל-חלווה מביא אותם לעיר לצורך הצילומים ואחר כך מחזיר אותם לחווה.

 

משפחת אל-חלווה היא משפחת מאלפי האריות המפורסמת ביותר במצרים, ועוסקת בתחום כבר יותר ממאה שנה. סבתו של אשרף הייתה מאלפת האריות הראשונה בעולם הערבי. סביו, מוחמד, נטרף ב-1972 על-ידי אחד האריות שלו, סולטן שמו. האריה קרע אותו לגזרים מול הקהל המבועת. גם שלוש אחיותיו הגדולות של אשרף הן מאלפות אריות, בקרקס הלאומי של מצרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
תלמידים, אחרי החזרה ללימודים בדנמרק
צילום: רויטרס
מומלצים