שתף קטע נבחר

תאונת אימונים באיראן: 19 נהרגו מטיל ששוגר בטעות

בתרגיל ימי במפרץ עומאן ירתה בטעות ספינת קרב איראנית טיל על ספינת סיוע שהשתתפה בתרגיל והתקרבה יתר על המידה לאחת המטרות. טהרן מודה שלפחות 19 נהרגו, לפי דיווחים שנפוצו מספר ההרוגים גדול יותר

צבא איראן הודיע הבוקר (יום ב') כי 19 בני אדם נהרגו מטיל ששיגרה בטעות ספינת קרב איראנית לעבר ספינה איראנית אחרת בתרגיל שבו השתתפו השתיים במפרץ עומאן. בטלוויזיה האיראנית דווח כי ספינת הסיוע שנפגע, הספינה קונראק, נפגעה בטעות מהטיל לאחר שהתקרבה יתר על המידה לאחת המטרות, וכי מעבר להרוגים גם נפצעו 15 בני אדם.

 

קודם לכן נפוצו דיווחים שלפיהם מספר ההרוגים גבוה יותר, אולי אפילו 40, אך אמינותם אינה ברורה. דווח גם כי הספינה שנפגעה מהטיל טבעה, אך לאחר זמן מה הכחישה טהרן את הדיווח ומסרה שהספינה נגררה אל החוף.

ספינה  ()
הספינה קונראק שנפגעה מהטיל

  ()

הספינה שממנה נורה הטיל היא ספינת המלחמה ג'מראן. ספינת הסיוע שנפגעה, הספינה קונראק, מתוצרת הולנדית, נרכשה לפני המהפכה האיסלאמית באיראן ב-1979, ובשנת 2018 היא עברה שיפוצים וצוידה בארבעה טילי שיוט. בתרגיל שבו נפגעה הבוקר היה תפקידה להציב מטרות לאוניות אחרות.

 

בחיל הים האיראני אמרו הבוקר כי התרגיל שבו אירעה התקרית הוא תרגיל שגרתי. מפרץ עומאן, שבו נערך התרגיל, הוא מפרץ השוכן בין הים הערבי למפרץ הפרסי.

 

המחדל הקודם: הפלת המטוס

התאונה הבוקר באה ארבעה חודשים אחרי הפלת מטוס הנוסעים האוקראיני באזור טהרן, ומזכירה במידת מה את המחדל שאירע בה. בימים הראשונים שלאחר הפלת המטוס הכחישה טהרן נמרצות כי היא זו שהפילה אותו וכי ירתה עליו טילי נ"מ. התרסקות המטוס אירעה שעות ספורות לאחר מתקפת הטילים של איראן על בסיסים אמריקניים בעיראק, מתקפה שבוצעה כנקמה על חיסולו של מפקד כוח "קודס" קאסם סולימאני.

ספינה  ()
הספינה האיראנית שנפגע נגררת לחוף

בחלוף כמה ימים, עם התגברות הלחץ על טהרן – והצטברות הראיות שהמטוס אכן נפגע מטיל או טילים, הודתה איראן שאכן היא הפילה את המטוס, לדבריה בשוגג. בצעד נדיר החליטו משמרות המהפכה להתנצל בפני האומה ולשאת במלוא האחריות. מפקד חיל האוויר של משמרות המהפכה, אמיר עלי חאג'יזאדה, אף הודה שדיווח על שיגור מוטעה כבר בליל האירוע. "הייתי מעדיף למות ולא לחזות בתאונה שכזאת", הוסיף. בכירים באיראן אמרו כי המטוס הופל בשעה שמשמרות המהפכה נערכו לתגובה אמריקנית עקב מתקפת הטילים על הבסיסים בעיראק.

ספינה  ()

בשבועות האחרונים מורגשת שוב מתיחות צבאית במפרץ הפרסי. בחודש שעבר התקרבו כלי שיט איראניים לעבר ספינות של חיל הים האמריקני במפרץ. לטענת ארה"ב, בשלב מסוים הגיעו הספינות האיראניות למרחק של תשעה מטרים בלבד מכלי השיט האמריקניים – והן התרחקו רק לאחר כשעה של אזהרות שהועברו באמצעים שונים. "הפעולות המסוכנות והפרובוקטיביות של משמרות המהפכה העלו את הסיכון לחישוב שגוי ולהתנגשות", מסר אז צבא ארה"ב. "הפעולות הללו לא בוצעו בהתאם לאמנה הבינלאומית והתקנות הבינלאומיות למניעת התנגשויות בים".

 

אחרי התקרית ההיא האשימה איראן את ארה"ב באחריות לכך. כשבוע לאחר התקרית אמר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי הורה לצי האמריקני לפתוח באש על סירות תותחים איראניות ו"להשמיד אותן" אם אלה "יטרידו" ספינות אמריקניות בלב ים. 


פורסם לראשונה 11/05/2020 03:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים