שתף קטע נבחר

טראמפ תועד עם מסכה: "נראה טוב עליי"

הנשיא ביקר במפעל פורד שמייצר מכונות הנשמה ונמנע מלעטות מסכה מול המצלמות – בניגוד להנחיות: "לא אתן לתקשורת את התענוג". הדמוקרטים במישיגן זעמו: "ילד חסר אחריות". בהמשך הופצה תמונה שלו עם מסכה שלא בנוכחות הכתבים. הנגיף מתפשט בברזיל: כבר יותר מ-20,000 מתו

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ביקר הלילה (ו') במפעל של חברת פורד במישיגן, והרגיז שוב את מבקריו כאשר נמנע מלעטות מסכה בחלקים הפומביים של הסיור, למרות ההנחיות במקום שדורשות לעשות זאת, ואזהרות שהשמיעו מראש הרשויות המקומיות. הנשיא כן עטה מסכה בחלק מהסיור, שלא מול מצלמות כלי התקשורת, אך בהמשך הופץ תיעוד שלו עוטה אותה. ברשת NBC ציטטו גורם שאימת את האותנטיות של התמונה שהופצה.

 

משבר הקורונה – עוד מהעולם:

הקונגרס הסיני חוגג ניצחון, ווהאן אוסרת אכילת חיות בר

בתחפושת היפופוטם: חיבוק לאמא בבית האבות

"הדרך עוד ארוכה": יותר מ-5 מיליון נדבקו בעולם

המגפה תחסל את הכסף המזומן?

 

 

טראמפ ניסה להימנע מצילום כזה, אך תועד עוטה מסכה בביקור במפעל במישיגן ()
טראמפ ניסה להימנע מצילום כזה, אך תועד עוטה מסכה בביקור במפעל במישיגן

  (צילום: רויטרס)
"בכנות, אני נראה טוב במסכה". הנשיא מציג משקף מגן(צילום: רויטרס)

  (צילום: AP)
"חבשתי אותה מאחורה". הנשיא מציג בפני הכתבים את המסכה שלו(צילום: AP)
 

המפעל של פורד שבו ביקר טראמפ, בעיר איפסילנטי במישיגן, הוסב לייצור מכונות הנשמה וציוד מגן עבור צוותי הרפואה במהלך משבר הקורונה בארה"ב, מוקד ההתפרצות החמור ביותר בעולם – עם יותר מ-90 אלף מתים ויותר מ-1.5 מיליון נדבקים. טראמפ היה היחיד שלא עטה מסכה בסיור, וכל שאר המנהלים במפעל שליוו אותו כיסו את פניהם.

 

בפני הכתבים שסיקרו את הביקור הוציא טראמפ מסכה ואמר שעטה אותה בשלב מסוים בסיור, אך הדגיש שאינו מוכן לעשות זאת אל מול המצלמות. "הייתה לי אחת מקודם. חבשתי אותה מאחורה. לא רציתי לתת לתקשורת את התענוג של לראות את זה", אמר הנשיא.

 

אחד המנהלים שליוו את טראמפ במפעל הוא ביל פורד, היו"ר של החברה. הכתבים שאלו אותו אם העובדה שטראמפ אינו עוטה מסכה מקובלת עליו, והוא ענה: "זו החלטה שלו". למרות שלפי גורמים בממשלו הנשיא אמר למקורביו שהוא חושש כי ייראה מגוחך במסכה, טראמפ התלוצץ והוסיף: "בכנות, אני חושב שאני נראה טוב יותר עם מסכה".

  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

  (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

לאחר הביקור מסרו בפורד כי החברה "עודדה" את טראמפ לעטות מסכה כאשר הגיע למפעל. בחברה ציינו כי טראמפ נענה לבקשתם כשבחן כמה מכוניות ספורט של פורד במקום, אך הסיר אותה לאורך שאר הסיור.

 

טראמפ, נזכיר, מסרב בקביעות להיראות בפומבי עם מסכה, ונמנע מכך גם בביקורים קודמים שערך בשבועות האחרונים. למעשה, הוא הכריז שיימנע ממסכות כבר בתדרוך בבית הלבן לפני קרוב לחודשיים שבו הודיעו אנשיו שההמלצה שלהם לציבור היא לעטות מסכה, על מנת לצמצם את האפשרות שנשאים שלא פיתחו תסמיני מחלה ידביקו אחרים.

 

התעקשותו להימנע ממסכה נמשכה גם לאחר ששני אנשי צוות בבית הלבן נדבקו בקורונה, דבר שעורר שם בהלה והוביל להחלטה לחייב את כל מי ששוהה באגף המערבי בבית הלבן לעטות מסכה. יצוין כי טראמפ עובר כל יום בדיקה לאבחון הנגיף, ולפני שיצא אמש לביקור אמר כי התוצאה של הבדיקה האחרונה שלו הייתה שלילית.

  (צילום: רויטרס)
היועץ והחתן כן עטה מסכה. ג'ארד קושנר במפעל של פורד(צילום: רויטרס)

הנשיא, נזכיר עוד, חשף בשבוע שעבר כי הוא לוקח הידרוקסיכלורוקווין – תרופה למלריה שאין שום ראיות כי היא יעילה נגד נגיף הקורונה (למעשה, מחקרים מראים כי ייתכן שיש לה תופעות לוואי מסוכנות). טראמפ אמר שהוא נוטל את התרופה כדי להפחית את התסמינים שמהם יסבול אם יידבק בנגיף.

 

לעומת מקרים קודמים, הפעם התעקשותו של טראמפ להימנע ממסכה עמדה בניגוד מפורש לכללים של מישיגן, שם הרשויות הפכו את ההמלצה לעטות מסכה לחובה במקרים מסוימים. "זה לא רק המדיניות של פורד, זה החוק במדינה", אמרה טרם הביקור התובעת הכללית של מישיגן, דנה נסל. היא אמרה כי אם טראמפ יימנע ממסכה בביקורו במפעל, הרשויות יבקשו ממנו שלא להיכנס יותר למתחמים סגורים במישיגן. לאחר הביקור נסל תקפה את טראמפ, ואמרה כי התעקשותו הייתה צפויה, אך מאכזבת מאוד. "הנשיא הוא כמו ילד חסר סבלנות שמסרב לשמור על הכללים, ואני חייבת לומר – זו לא בדיחה".

 

 

הביקור של טראמפ נערך בצל הבחירות המתקרבות לנשיאות ארה"ב. מישיגן היא אחת מהמדינות המתנדנדות שניצחונו של טראמפ בהן ב-2016 סייע לו להביס אז את יריבתו הדמוקרטית הילרי קלינטון, אך כעת יועציו חוששים שיהיה לו קשה יותר לנצח בה בבחירות בנובמבר. יועצים בקמפיין שלו סבורים כי העימות שלו עם המושלת הדמוקרטית של מישיגן, גרצ'ן וויטמר – בשלל סוגיות ובהן ההגבלות הקשוחות שהטילה במסגרת המאבק בקורונה – פגעו בתמיכה בו שם.

 

מישיגן היא אחד המוקדים הקשים של התפרצות הנגיף בארה"ב, עם יותר מ-52,000 נדבקים ו-5,000 חולים שמתו. הנגיף גבה מחיר כבד בעיר דטרויט, ובמיוחד בקהילה האפרו-אמריקנית. בביקור הלילה במפעל של פורד, קיים טראמפ מפגש עם תומכים מקהילה זו, אל מול שלט עם הסיסמה החדשה של הנשיא, שמדגישה את קריאתו לפתיחתה מחדש של הכלכלה האמריקנית: "מעבר לגדולה". הנשיא ציין במפגש הזה כי שיעור האבטלה בקרב האפרו-אמריקנים היה נמוך לפני תחילת המשבר, והזכיר גם את מאמצי ממשלו לערוך רפורמה במערכת המשפט, שהשחורים בארה"ב חשים כי היא מוטית נגדם.

 

לאחר הביקור טראמפ הודיע בציוץ חשבון הטוויטר שלו כי יורה להוריד את דגל המדינה לחצי התורן למשך שלושת הימים הקרובים, כדי לכבד את זכר קורבנות הקורונה. טראמפ הוסיף שהדגל יישאר מונף בחצי התורן גם ביום הזיכרון לכוחות הצבא שיחול ב-25 במאי, כדי לכבד את זכר הנופלים.

  (צילום: רויטרס)
עדיין "שפעת קטנה"? בולסונרו עם מסכה(צילום: רויטרס)

נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו ב הפגנה נגד ה סגר ברזיליה ()

בתוך כך, גם בברזיל הדף הלילה הנשיא את הביקורת שהוטחה בו בשל אופן ניהול המשבר. ז'איר בולסונרו, שכמו טראמפ מעודד שימוש בתרופה למלריה כדי לטפל בחולי קורונה, הודה בדברים שנשא הלילה כי אין הוכחות שיש לה יש יעילות נגד נגיף הקורונה, אך אמר כי ישנם מקרים שבהם נראה שהיא כן מסייעת לחולים.

 

כמו טראמפ, גם בולסונרו מתנגד להגבלות שהטילו מדינות המחוז בברזיל על התושבים, והתעמת עם מושליהן. הוא זלזל בחומרתו של הנגיף, כינה אותו "שפעת קטנה" ואף השתתף בהפגנות נגד צעדי הסגר שהטילו המושלים. בחודש שעבר פיטר את שר הבריאות שלו אחרי שזה חלק עליו בפומבי, והשר שאותו מינה למחליף התפטר תוך שבועות ספורים בשל חילוקי דעות דומים.

 

ובינתיים, הנגיף ממשיך להתפשט במהירות מדאיגה בברזיל. מספר המתים היומי במדינה שוב שבר שיא, כשלפי משרד הבריאות הברזילאי, מתו מסיבוכי הנגיף עוד 1,188 חולים. מספר המתים הכולל עומד כעת על 20,047. ביממה האחרונה אובחנו במדינה יותר מ-18,500 נדבקים חדשים, ובכך עלה מספר הנדבקים הכולל ל-310,087. מבחינת מספר הנדבקים, ברזיל מדורגת במקום השלישי בעולם, אחרי ארה"ב ורוסיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים