שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג

יו"ר הכנסת: "פתיחת משפט נתניהו - מנקודות השפל של מערכת המשפט"

יושב ראש הכנסת הטרי יריב לוין כינה את ההליכים המשפטיים נגד ראש הממשלה לא ראויים - וטען כי מדובר בהעמדה לדין של עתיד הדמוקרטיה הישראלית. "נגרם לו עוול נורא", כתב

יריב לוין ראיון אולפן (צילום: אבי מועלם)
יריב לוין (צילום: אבי מועלם)
 

יו"ר הכנסת יריב לוין תקף הבוקר (ראשון) את הגשת כתב האישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, שעות ספורות לפני פתיחת משפטו בירושלים.

 

"יום פתיחת משפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ייזכר כאחת מנקודות השפל של מערכת המשפט הישראלית", כתב לוין. "האישומים כנגד ראש הממשלה הם חסרי תקדים בדמוקרטיות המערביות. מקומם היה, אם בכלל, במישור האתי ולא הפלילי, ולא בכדי משפטנים בכירים בעולם מותחים עליהם ביקורת קשה".

 

משפט נתניהו - כתבות נוספות

לצד נתניהו: שרים ופעילים שיגיעו בעשרות אוטובוסים

הגבלת משתתפים ושידור במעגל סגור: סדרי הדיון

מיהם השופטים, מה הלו"ז הצפוי - ועוד שאלות ותשובות

עיקרי האישומים נגד נתניהו

לקריאת כתב האישום המלא - לחצו כאן


ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהרה לאחר פרסום החלטות היועמ
(צילום: רויטרס, שלו שלום)

לוין הוסיף כי "מדינת ישראל זקוקה למערכת אכיפת חוק הוגנת, שיוויונית ולא בררנית. לכן המשפט שנפתח היום הוא לא רק משפטו של בנימין נתניהו, הוא משפט על עתידה של הדמוקרטיה הישראלית ועל עתיד מערכת אכיפת החוק שלה.

 

"בנימין נתניהו קיבל בבחירות האחרונות אמון חסר תקדים, זו הייתה הבעת אמון אישית בראש הממשלה ובמנהיגותו, וגם הבעת מחאה נוכח ההליך הלא ראוי המתנהל כנגדו", כתב יו"ר הכנסת.

 
"כמי שמכיר את ראש הממשלה נתניהו מקרוב, את פועלו ואת המחוייבות המוחלטת שלו למדינת ישראל ולאזרחי ישראל, אני יודע שנגרם לו עוול נורא. אני מאמין שכל אדם הגון שיבחן את התיקים ואת ההליכים שקדמו להגשתם, יסיק מיד שתיקים אלה דינם אחד - קריסה.  אני, כמו מליונים מאזרחי ישראל, עומד היום לצד ראש הממשלה. לצד האמת ולצד הצדק".

 

בית משפט מחוזי בירושלים (צילום: אלי מנדלבאום )
בית המשפט, היום(צילום: אלי מנדלבאום )

 

שר האנרגיה יובל שטייניץ הצטרף גם הוא לגיבוי של ראש הממשלה, ומסר כי "זהו יום לא קל לראש הממשלה נתניהו, מנהיג בעל שיעור קומה עולמי ועתיר בהישגים היסטוריים, ויום קשה ועצוב למיליוני אוהדיו ותומכיו ואני ביניהם. ב-20 שנות היכרותיי עם נתניהו פגשתי מנהיג ישר ואמיץ, שכל כולו קודש להבטחת עתידו ובטחונו של עם ישראל".

 

בסיעת דרך ארץ, לעומת זאת, אמרו כי "איש לא ייחל להגיע ליום הזה. כמו כל אזרחי ישראל אנו מקווים שראש הממשלה יזוכה בבית המשפט, שהוא המקום היחיד לבירור העובדות והאמת. לא הרחוב ולא התקשורת. היום במיוחד חשוב לזכור - לא מחנה הימין עומד למשפט, אלא עניינו של אדם. מחנה הימין בישראל נשפט אך ורק על מעשיו למען עם ישראל וארץ ישראל".

הדיון היום באולם הנשיא צפוי להיות קצר. השופטים יבדקו רק אם כל נאשם מבין את תוכן כתב האישום, ולאחר מכן ייקבעו תאריכים להצגת טענות מקדמיות ולהגשת מענה לכתב האישום. לבקשת סנגורי נתניהו, חומרי החקירה לא הועברו לידי ההגנה עד לאחר הבחירות במארס 2020. 

 

נתניהו יצא לכיוון בית המשפט לאחר שינעל את ישיבתה הרשמית הראשונה של הממשלה שהקים בשבוע שעבר יחד עם בני גנץ. עם הגעתו לשם, הוא צפוי להתקבל בהפגנת תמיכה של פעילי ליכוד, שבה ישתתפו גם השרים רגב, אוחנה והנגבי.

 

בכתב האישום שנושא את המספר הסידורי 67104-01-20 מופיעים ארבעה נאשמים, שיישבו היום יחד בבית המשפט. נאשם מס' 1 הוא נתניהו. בפרשות 1000 ו-2000 הוא מואשם במרמה והפרת אמונים ובפרשה 4000 בלקיחת שוחד.

 

נאשמים מס' 2 ו-3 הם בעל השליטה לשעבר בקבוצת בזק ואתר "וואלה", שאול אלוביץ' ורעייתו איריס. הם מואשמים, בין היתר, בפרשה 4000 במתן שוחד לראש הממשלה, שיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה. נאשם מס' 4 הוא מו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס, שמואשם במסגרת פרשה 2000 בהצעת שוחד ובהבטחת שוחד לראש הממשלה.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
יו"ר הכנסת יריב לוין
צילום: אבי מועלם
מומלצים