שתף קטע נבחר

ביזה וגז מדמיע: מהומות בארה"ב בעקבות הרג העצור השחור

עימותים קשים לאחר מותו המתועד של ג'ורג' פלויד: במיניאפוליס תועדה ביזה של סניף "טארגט", בלוס אנג'לס מפגינים טיפסו על ניידת - והיא האיצה ופגעה באחד מהם. טראמפ התייחס לראשונה להרג השחור, אך לא קרא להעמיד לדין את השוטרים: "אירוע עצוב, ביקשתי לזרז את החקירה"

 

 

 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, התייחס הלילה (בין רביעי לחמישי) לראשונה למותו של ג'ורג' פלויד - אך נמנע מלגנות את התקרית או להאשים את השוטרים שמעורבים בה. פלויד, נזכיר, הוא העצור השחור שתועד שרוע על הקרקע לפני מותו, כששוטר לבן כורע ברך על צווארו במשך כשמונה דקות. גם הלילה התעמתו מאות בני אדם במיניאפוליס עם כוחות המשטרה במחאה על התקרית, וחלקם אף תועדו בוזזים חנויות. עימותים נרשמו גם בלוס אנג'לס, שם תועדו עשרות מפגינים מקיפים ניידת ועולים עליה - עד שהיא נוסעת ומפילה אותם.

 

בהתייחסות הראשונה לתקרית אמר טראמפ כי מדובר ב"אירוע עצוב מאוד", והוסיף כי הוא וסגנו מייק פנס יקבלו ביום חמישי סקירה מלאה על התקרית. כשנשאל אם הוא חושב שיש להעמיד לדין את השוטרים שהיו מעורבים באירוע ופוטרו בעקבותיו, נמנע טראמפ מלנקוט עמדה ורק השיב: "אבחן את זה". את ההצהרה מסר הנשיא האמריקני בפלורידה, שם שוחח עם כלי התקשורת לקראת שיגור של שני אסטרונאוטים לחלל, שנדחה לבסוף.

 

 

שופכים חלב על מפגין שנפגע מגז מדמיע במיניאפוליס, מותו של ג'ורג' פלויד (צילום: EPA)
שופכים חלב על מפגין שנפגע מהגז המדמיע, מיניאפוליס(צילום: EPA)

הפגנות במיניאפוליס בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד (צילום: רויטרס)
מראות קשים במיניאפוליס(צילום: רויטרס)

מפגינים במיניאפוליס בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד (צילום: EPA)
מפגינים במיניאפוליס בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד(צילום: EPA)

הפגנות מיניאפוליס בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד (צילום: רויטרס)
מטפלים באחד הנפגעים בהפגנות במיניאפוליס(צילום: רויטרס)

ביזת חנות טארגט במיניאפוליס בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד (צילום: EPA)
ביזת חנות טארגט במיניאפוליס (צילום: EPA)

ניידת מפילה מפגינים בלוס אנג'לס (צילום: AP)
מהומות גם בלוס אנג'לס, ניידת נסעה בתוך קהל מפגינים(צילום: AP)

לוס אנג'לס מהומות הפגנה לאחר מות ג'ורג' פלויד ארה
המחאה בלוס אנג'לס(צילום: AP)

מאוחר יותר צייץ טראמפ בטוויטר: "לבקשתי, ה-FBI ומשרד המשפטים כבר החלו בחקירה בנוגע למוות העצוב והטרגי של ג'ורג' פלויד במינסוטה. ביקשתי שהחקירה תהיה מהירה, ואני מעריך מאוד את העבודה שעושים גורמי אכיפת החוק המקומיים. לבי יוצא למשפחתו של ג'ורג' ולחבריו. הצדק ייעשה".

 

ראש העיר מיניאפוליס: "איך השוטר לא בכלא?"

מנגד, ראש העיר מיניאפוליס שבה אירעה התקרית, ג'ייקוב פריי, קרא הלילה להעמיד לדין את השוטר שכרע ברך על צווארו של פלויד. השוטר, דרק צ'אובין, נראה בסרטונים מהתקרית מצמיד את ברכו לצווארו של פלויד במשך שמונה דקות ארוכות. בסרטון נשמע פלויד מתחנן: "בבקשה, אני לא נושם". בשלב מסוים הוא הפסיק לדבר ולנוע - אך גם אז צ'אובין לא הוריד את הברך מצווארו.

 

"במשך 36 השעות האחרונות, נאבקתי - יותר מכל דבר אחר - בשאלה בסיסית אחת: מדוע האיש שהרג את ג'ורג' פלויד לא נמצא בכלא?", אמר פריי. "לא ראיתי שום איום (לשוטר). לא היה שום סימן שהפעלת כוח כזו נחוצה". פריי הביע כבר שלשום זעזוע מהתקרית וגינה בחריפות את מעשי השוטרים.

 

 

 

עימותים עם המשטרה במיניאפוליס בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד (צילום: EPA)
"להעמיד לדין את השוטרים הרוצחים". מפגינה מול שוטרים במיניאפוליס(צילום: EPA)

עימותים עם המשטרה במיניאפוליס בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד (צילום: EPA)
עימותים בתחנת המשטרה במיניאפוליס. ראש העיר קרא לעצור את השוטר(צילום: EPA)

עימותים עם המשטרה במיניאפוליס בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד (צילום: EPA)
זורק סלע על תחנת המשטרה במיניאפוליס (צילום: EPA)

הפגנות מיניאפוליס בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

מפגינה בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד (צילום: AP)
"לעצור את הרוצח". מפגינה ליד ביתו של השוטר שחנק את פלויד(צילום: AP)

הפגנות מיניאפוליס בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

הפגנות מיניאפוליס בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

צ'אובין ושלושת השוטרים הנוספים שהיו מעורבים בתקרית פוטרו יום לאחר מותו של פלויד, אך הדבר לא השקיט את המחאה שהחלה בעקבות התקרית. גם הלילה מחו אלפים במיניאפוליס בעקבות התקרית וקראו להעמיד לדין את השוטרים שמעורבים בה. המפגינים - חלקם רעולי פנים, בין היתר בעקבות מגפת הקורונה - התעמתו עם השוטרים שירו לעברם גז מדמיע ורימוני הלם. בשידורי הטלוויזיה המקומית נראו עשרות אנשים בוזזים סניף של רשת "טארגט", וברשתות החברתיות עלו סרטונים שבהם נראה ההרס בחנות.

 

בסרטון אחר, נראים מפגינים מקיפים ניידת משטרה במהלך הפגנה על מותו של פלויד בלוס אנג'לס - עד שהניידת מאיצה תוך שאנשים שעלו עליה נופלים ממנה. אחד האנשים שככל הנראה נפלו מהניידת נראה שרוע על הקרקע לאחר התקרית, וניידת אחרת שעצרה לידו מיהרה לנסוע מהמקום לאחר שהוקפה גם היא במפגינים זועמים.

 

בהפגנות שאירעו לילה לפני כן (שעון ישראל) במיניאפוליס, מאות מפגינים השחיתו את בניין תחנת המשטרה שבה עבדו השוטרים, ניפצו שמשות של ניידות וריססו עליהן כתובות. עימותים פרצו במקום. בהפגנה נוספת שפכו מפגינים צבע אדום על שביל הגישה לביתו של צ'אובין, ואחד מהם כתב את המילה "רוצח" בסוף השביל. כתב של AP דפק בדלת הבית, אך איש לא פתח. לפי המשטרה, צ'אובין לא היה בביתו בזמן התקרית. עורך הדין של משפחתו של פלויד, בן קרומפ, קרא להפגנות לא אלימות: "אסור לנו לרדת לרמה של המדכאים שלנו, ועלינו לא לסכן אנשים אחרים בזמן המגפה".

 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ (צילום: רויטרס)
"אבחן את המקרה". טראמפ בפלורידה(צילום: רויטרס)

 

 

חברתו של ג'ורג' פלויד במקום האירוע (צילום: AFP)
חברתו של ג'ורג' פלויד במקום התקרית(צילום: AFP)

מושל מינסוטה, טים וולץ, ושני גורמי אכיפת החוק הבכירים במדינת המחוז - התובע הכללי קית' אליסון ומפקח ביטחון הפנים ג'ון הרינגטון, שניהם שחורים - הבטיחו לקיים חקירה יסודית ושקופה. וולץ ואליסון לא תמכו בקריאת ראש העיר להעמיד לדין כבר עכשיו את הקצין, ואמרו כי יש לקיים הליך משפטי מסודר.

 

לדברי אליסון, "אני מבין שהאמוציות הולכות ועולות, ולדעתי חשוב שראש העיר ינתב את רגשותיהם של האנשים שהוא מייצג. אבל זה קריטי שנדבוק בעובדות, בחוק ובהליך הרגיל".

 

האירוע במיניאפוליס בא בשעה שהרוחות בארה"ב ממילא סוערות סביב פרשת הירי בצעיר השחור אמאד ארברי על-ידי שני גברים לבנים במדינת ג'ורג'יה. הלילה נודע כי הנאשמים בתקרית יובאו בפני שופט בשבוע הבא, יום חמישי 4 ביוני (שעון ארה"ב), לשמיעת האישומים נגדם ולהחלטה בעניין שחרורם בערבות. לפי הטענות, ארברי בן ה-25 נורה בשעה שיצא לריצה ברחובות העיירה ברונסוויק. הנאשמים טוענים כי רדפו אחריו משום שחשבו שהוא החשוד שאחראי לשורת פריצות באזור באותם ימים. הם נעצרו ב-7 במאי, יותר מחודשיים לאחר התקרית - בעקבות פרסום סרטון שמתעד אותה. כשבועיים אחרי מעצרם, נעצר גם הצלם שתיעד את האירוע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הלילה במיניאפוליס
צילום: רויטרס
מומלצים