שתף קטע נבחר

צילום: AP, EPA

ההפגנות בארה"ב: "הרבה מהזעם והנזק מופנה כלפי יהודים"

תושבי לוס-אנג'לס היהודים לא ציפו לזה: בעיצומו של חג השבועות החלו ההמונים לבזוז את חנויותיהם ולחלל כמה בתי כנסת. כעת הם מנסים לשקם את הנזקים באמצעות קרן סיוע שפתחו. "גם אם זו לא הייתה מטרת ההפגנה, המפגינים חיפשו לפגוע ברכוש של יהודים"

 

הימים האחרונים לא בישרו טוב לקהילה היהודית בלוס-אנג'לס. לפחות שלושה בתי כנסת חוללו בעיר בעיצומו של חג השבועות, וחנויות רבות של יהודים הושחתו ונבזזו. המחאה האלימה בעקבות הרצח של ג'רג' פלויד במיניאפוליס, חוששים גורמים בקהילה היהודית, גולשת אט-אט למחוזות האנטישמיות.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>

 

מתנדבים מנקים את הקירות לאחר הוונדליזם בבית המדרש
"בחרו במיוחד בתי כנסת"

 

מלכיאל גריידון הוא חבר בית המדרש "קהילת יעקב" בלוס-אנג'לס, אחד מבתי הכנסת שחוללו בשבת, חג שני של שבועות (ליהודי חו"ל). "זה התחיל בהפגנה מתוכננת ושקטה שעברה בשדרות בברלי - ולאחר שעתיים המצב יצא מכלל שליטה", הוא מתאר בראיון לאולפן ynet. "המפגינים התחילו לשרוף ניידות משטרה, לנפץ חלונות ולרסס גרפיטי על כל בניין ובניין - במיוחד על בתי כנסת".

 

קיראו עוד בערוץ היהדות:

 

"קהילת יעקב" רוסס בגרפיטי אנטישמי ומבזה, ולמחרת - יום א' - כבר התייצבו מתנדבים כדי לנסות ולשקם את ההרס. "הנזק משמעותי", גריידון אומר. "פתחנו קרן סיוע לגיוס כסף כדי לעזור לחנויות ובתי הכנסת השונים שנפגעו, לצורכי תיקון. עד כה הצלחנו לגייס כמעט 30 אלף דולר, ורוב העבודה כבר נעשתה מבחינת התיקונים לבתי הכנסת".

 

 

"אירוע טראגי"

גריידון, נשוי ואב לחמישה, מתאר את התחושות במילים קשות: "זה דבר טראגי שקרה בשכונה היהודית בבוקר שבת, בשבועות", הוא אומר. "תמיד הייתה אנטישמיות, והיא מן הסתם נמצאת במגמת עלייה מזה זמן רב. ההפגנות לא היו מכוונות במובהק נגד יהודים, אך בלי שמץ ספק יש מעשים מסוימים שהופנו רק כלפי יהודים".

 

מתנדבים מנקים את הקירות לאחר הוונדליזם בבית המדרש
מתנדבים מנקים את הקירות לאחר הוונדליזם בבית המדרש "קהילת יעקב"

 

גריידון מתאר "התדרדרות מתמדת" בתחושת הביטחון של יהודים באזור, כדבריו. "זה קרה בעבר וזה כנראה יקרה שוב, וזה ללא ספק הופנה ליהודים. במאת האחוזים, כאמור לא זו הייתה מטרת ההפגנה, אבל הרבה מהזעם והנזק הופנה ליהודים.

 

"הם לא הפנו כל כך הרבה מהזעם כלפי חנויות אחרות ובניינים אחרים (שאינם של יהודים). אבל אין דרך באמת לדעת מה הסיבה. אולי זו הצטברות של אפקט הקורונה, אולי בחלקו המועט זה קשור לג'ורג' פלויד, אך בעיקר העובדה שאנשים היו מבוצרים בבתיהם במשך שלושה חודשים".

 

לדבריו, "המפגינים עלו במספרם על כוחות המשטרה. אני לא חושב שהשוטרים היו מוכנים בכלל להתרחשות כזו. עברו כבר שלושה ימים והם עדיין לא הצליחו להשיג שליטה על מה שמתרחש, עדיין מתרחשים מקרי אלימות בשכונה ומחוצה לה, בכל רחבי לוס-אנג'לס וארה"ב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים