שתף קטע נבחר
צילום: AP

תל אביב: משמרות תהילים וקריסת טלפונים

ידיעות הפלישה לחופי צרפת התקבלו בשמחה בעיר העברית הראשונה. אזרחים חילקו כיבוד לחיילים ובבתי הכנסת נערכו תפילות מיוחדת להצלחת המערכה לשחרור אירופה. מרכזיית הטלפונים קרסה מעומס השיחות

 

רחוב אלנבי בתל אביב, ארכיון (צילום: getttyimages)
רחוב אלנבי. תפילות, תהילים וקריסה של הטלפונים בתל אביב(צילום: getttyimages)

עם היוודע פלישת בעלות הברית לאירופה הבוקר (ג') בבתי התפילה של החסידים המאחרים בתפילה, הם הקהילו משמרות של אמירת תהילים למען הניצחון ולמען אבדן רשעים ועריצים. תפילה לשלום המלך, ראשי הממשלות והצבאות המשתתפים בפלישה נערכה בבית התפילה של הרבי מבעלז.

 

הפלישה לחופי צרפת - הידיעות האחרונות:

בעלות הברית נחתו בחופי צרפת

ההודעה למדינות הכבושות: "שעת שחרורכם מתקרבת"

 

כל העדכונים על הפלישה במקום אחד - לחצו כאן

 

גם תל אביב החילונית נתנה ביטוי להתרגשות שתקפה אותה לשמע בשורת הפלישה. כל העיתונים העבריים הדפיסו הוצאות מיוחדות עם הידיעות המקוטעות הראשונות שנתקבלו. תושבי תל אביב הביאו כיבוד לחיילים שנמצאו בעיר וקבוצות רבות התקבצו ברחובות והפיצו שמועות וניחושים.

חיילים יהודים צועדים בתל אביב, 1942 (צילום: AP)
חיילים צועדים בתל אביב, ארכיון. חלוקת כיבוד ללוחמים(צילום: AP)

הסימנים הראשונים לתחילת הפלישה לאירופה הורגשו בתל אביב באמצעות השימוש המוגבר בטלפונים. בעלי השח-רחוק בישרו זה לזה את הבשורה והמרכז האוטומטי היה עמוס ביותר, מה שגרם לכך שמרבית מהשיחות לא התבצעו כנדרש.

 

מרכז הטלפונים נאלץ להפסיק למשך שעה קלה את השיחות הפרטיות, זאת כדי לאפשר ביצוע שיחות הכרחיות יותר. במרכז ביקשו שלא להשתמש בטלפונים לשיחות שאינן הכרחיות, וכך הציבור בארץ יוכל לתרום את תרומתו למאמץ המלחמתי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
חיילים בתל אביב, ארכיון
צילום: AP
מומלצים