שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי, ראובן כהן/דוברות עיריית חיפה

ועדת השרים: הגבלות בבת ים ובאשדוד, הסגר בערערה נמשך

בדיון הוחלט להמשיך את הסגר בשכונות בערערה שבנגב ולהחיל הגבלות בבת ים ובאשדוד, כגון סגירת מוסדות חינוך ואיסור התקהלות של למעלה מ-10 בני אדם. בשכונת עג'מי שביפו וביישוב רהט הוסרו ההגבלות, אך תתקיים אכיפה מוגברת. בשל דרישת גנץ: קבינט הקורונה יכונס בראשון

 

 

על רקע העלייה בנתוני התחלואה בקורונה, שלפיהם אובחנו ביממה הקודמת 668 נדבקים חדשים, כינס אמש (חמישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו את השרים לדיון שעניינו הכרזה על "אזורים מוגבלים". ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ דרש בפגישה לקיים דיון של "קבינט הקורונה" - והוא יכונס ביום ראשון הקרוב. השרים החליטו להאריך את ההכרזה על שכונה 2 בערערה - שתיכנס לתוקפה היום ב-08:00 - כ"אזור מוגבל" עד 1 ביולי באותה שעה.

 

בנוסף, מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי יחתום על צווי ההגבלה הבאים: באשדוד יוטלו הגבלות על רובעים ג', ז' ו-ח', מוסדות חינוך ייסגרו ותיאסר התקהלות של מעל 10 בני אדם. בבת ים ייסגרו מהיום מוסדות חינוך מכיתות ה' ומעלה, תיאסר התקהלות של מעל 10 בני אדם ותתקיים אכיפה מוגברת בחתונות ובמקומות נוספים. בשכונת עג'מי שביפו וברהט הוסרו ההגבלות, אך האכיפה תוגבר.

חוף הסלע בת ים (צילום: מוטי קמחי)
תושבים בטיילת בבת ים(צילום: מוטי קמחי)

חוף הסלע בת ים (צילום: מוטי קמחי)
חוף הסלע בבת ים(צילום: מוטי קמחי)

HaSela Beach in Bat Yam on Tuesday  ()

הנחיות הקורונה ()
עיריית בת ים פרסמה את ההנחיות החדשות

מוקדם יותר גיבש ראש העיר בת ים צביקה ברוט מתווה הגבלות שנועד לעצור את התפשטות נגיף הקורונה בעיר, ובמקביל לאפשר את המשך השגרה. לפי המתווה, שאומץ ברובו על-ידי משרד הבריאות, לא יוטל סגר על העיר, אך יוטלו כאמור הגבלות נקודתיות במטרה לצמצם את ההדבקה.

 

כמו כן, המליצו במשרד הבריאות לאמץ את הצעתו של ברוט שלפיה יצומצמו שעות השהייה בחופי הים למשך שבוע, בהתאם למודל האמריקני - וייאסר להימצא בהם בין 10:00 ל-17:00. הרחצה תתאפשר בשעות הבוקר המוקדמות או, כאמור, אחרי 17:00. במקביל, לפי המתווה של ראש העיר, ייאסרו למשך שבוע התקהלויות של יותר מעשרה בני אדם אנשים - כולל בתי כנסת. עם זאת, במתווה של ראש העיר יתאפשר לקיים מנייני תפילה בשטחים פתוחים בהשתתפות של עד 20 איש.

 

בעירייה ציינו כי מנכ"ל משרד הבריאות פנה במכתב לראש העיר והודיע לו כי הממשלה החליטה להעביר סמכויות לגבי חוף הים לראש העיר. במסמך שהועבר, מנכ"ל משרד הבריאות ציין כי הוא מבקש מראש העיר להפעיל את סמכותו ולסגור את החוף. במשרד אמרו שאם המתווה יצליח יעבירו אותו גם לערים אחרות.

Бени Ганц. Фото: Охад Цвайгенберг  ()
דרש לכנס את קבינט הקורונה. גנץ

נגיף הקורונה -  כל ההנחיות, העדכונים והנתונים ב-ynet:

לעיון בדו"ח אמ"ן המלא לחצו כאן

"תן לי דו"ח, אני בעד שכולם יידבקו". הזלזול ומבצעי האכיפה

הותר לפרסום: כך החל שיתוף הפעולה של ישראל ואיחוד האמירויות על הקורונה

הנחיות חדשות: אלו 3 התסמינים החדשים לקורונה

 

במקביל, מספר הנדבקים בקורונה בצה"ל חצה אמש את ה-100, עם 113 נשאים של הנגיף. 4,461 חיילים ועובדי צה"ל נמצאים בבידוד.

 

בהודעה שמסר הלילה מנכ"ל משרד הבריאות הוא התייחס לדבריו של ראש הממשלה נתניהו לגבי שיתוף הפעולה עם איחוד האמירויות: "בצל התפשטות מגפת הקורונה בעולם ובצל ההשפעות של המגפה על כל מדינות העולם נדרש לפעול בנחישות ומהירות למצוא מענה למגפה לטובת האנושות. על רקע זה פרסמו חברות פרטיות ממדינת איחוד האמירויות וישראל על פתיחת מספר שיתופי פעולה במישור הרפואה והמאבק בנגיף הקורונה. שיתוף הפעולה המדעי והרפואי מגשר מעל אתגרים פוליטיים היסטוריים באזור במציאות של סדר עדיפות אנושי למציאת פתרון לנגיף הקורונה".

 

בעדכון שפרסם מוקדם יותר משרד הבריאות עלו נתונים שלפיהם ביממה האחרונה אובחנו 668 נדבקים חדשים, 93 מהם בירושלים. 47 חולים במצב קשה. באותו עדכון נמסר גם כי מיום רביעי בערב נערכו 20,099 בדיקות, ואחוז החיוביים בהן עומד על 3.3%, גבוה מאוד יחסית לימים הקודמים. בתוך כך, משרד הבריאות קרא לקופות החולים להאיץ את הבדיקות במוקדי התחלואה הבעייתיים, בהם אשדוד, תל אביב, בת ים ובני ברק.

 

לפני כן פרסם אגף המודיעין בצה"ל (אמ"ן) דו"ח שממליץ לשקול מחדש את ההקלות שניתנו לציבור ולהרחיב את ההסברה על הנגיף ודרכי המניעה ממנו. הדו"ח ממליץ גם להרחיב דרמטית את אכיפת הבידוד ועטיית המסכות, ולהאיץ את מנגנון קטיעת שרשראות ההדבקה.

מתחם היבדק וסע בגני התערוכה תל אביב (צילום: מוטי קמחי)
בדיקות בגני התערוכה בת"א(צילום: מוטי קמחי)

לפי הדו"ח, "בחודש יוני נצפית מגמת עלייה ניכרת וברורה בהיקף החולים החדשים במצב קשה, לראשונה מאז דעיכת גל התחלואה בחודשים מרץ-אפריל". באמ"ן מסבירים כי "מספר החולים החדשים במצב קשה מהווה מדד מהימן לאומדן היקף התחלואה באוכלוסייה, מכיוון שאיננו מושפע ממדיניות הבדיקות המבוצעות ומהיקפן. הוא משקף הלכה למעשה את קיומה של תחלואה רחבה יותר, ובפרט בקרב אוכלוסיות מבוגרות".

 

 

מחברי הדו"ח הוסיפו: "בראייתנו, מבין מדדי התחלואה הקשה (מונשמים חדשים, מספר חולים במצב קשה בזמן נתון), מדד החולים החדשים במצב קשה הינו המתאים ביותר לניטור מגמת התחלואה הארצית הכוללת, ובפרט בקרב אוכלוסיות בסיכון".

 

באמ"ן הוסיפו כי "מחלת הקורונה מאופיינת בעיכוב של ימים עד שבועות במופע התחלואה הקשה שלה, ועל כן היקף החולים החדשים במצב קשה מעיד על תמונת ההדבקה הארצית בשבועות שקדמו לה". לכן, מסבירים באמ"ן, סביר להניח שתמונת ההדבקה הארצית הנוכחית, ובפרט בקרב אוכלוסיות בסיכון, היא חמורה אף יותר מכפי שנראה כרגע.

מבצע אכיפת הנחיות הקורונה של משטרת ישראל בירושלים (צילום: אלכס גמבורג )
שוטרים אוכפים ההנחיות בירושלים(צילום: אלכס גמבורג )

מבצע אכיפת הנחיות הקורונה של משטרת ישראל בירושלים (צילום: אלכס גמבורג )
(צילום: אלכס גמבורג )

מתחם היבדק וסע בגני התערוכה תל אביב (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

הדו"ח נכתב לאחר ששלשום נרשמו 532 מאובחנים חדשים ביממה. מספר הבדיקות שבוצעו אמנם היה גבוה ועמד על 16,990, אך שיעור הבדיקות החיוביות היה גבוה גם הוא ועמד על 2.6% - הכי הרבה עד לנתונים הגבוהים מאתמול. יצוין כי כי בדו"ח קודם של אמ"ן, שפורסם בשבת, הזהיר צה"ל כי "מדינת ישראל נכנסת לגל שני של תחלואת קורונה, שיהיה לא פחות חמור מהראשון".

 

בתוך כך, ראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאות, ד"ר ורד עזרא, פנתה למנכ"לים ולמנהלים הרפואיים של קופות החולים וביקשה לזרז את שרשרת ביצוע הבדיקות ביישובים עם התחלואה הגבוהה ביותר - יפו, רהט, ערערה בנגב, טבריה, אלעד, בת ים, קרית גת, אשדוד, אור יהודה, בקה אל-גרביה ובני ברק.

 

 
תמיר הימן (צילום: מוטי קמחי )
ראש אמ"ן, אלוף תמיר הימן(צילום: מוטי קמחי )
כמו כן, הודיע צה"ל ראש אגף המודיעין, אלוף תמיר הימן, ומפקדים נוספים מהאגף שנכחו בשבוע שעבר בקרבת קצין צה"ל שאומת כחולה קורונה - ייכנסו לבידוד. מוקדם יותר נדרש גם דובר צה"ל, תת-אלוף הדי זילברמן, להיכנס לבידוד לאחר שהשתתף בדיון בשבוע שעבר, שבו אחד מהמשתתפים אובחן כחיובי לנגיף. בדיון המדובר השתתפו עוד כמאה קצינים וחיילים מהיחידה, והם ייכנסו גם כן לבידוד. מצה"ל נמסר כי תת-אלוף זילברמן הוא "חש בטוב וללא תסמינים וייבדק בזמן הקרוב. דובר צה"ל ימשיך לקיים לוח זמנים רגיל ככל שיתאפשר".

פורסם לראשונה 25/06/2020 20:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
דיון במאבק בקורונה
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים