שתף קטע נבחר

668 נדבקים ביממה. אמ"ן: "לשקול ההקלות"

21 אלף בדיקות נערכו ביממה האחרונה, כ-3% מהם חזרו חיוביות. 93 נדבקים נוספו בירושלים, בבני ברק 64. דו"ח אגף המודיעין בצה"ל מתריע מפני העלייה בהיקף חולי הקורונה במצב קשה, וממליץ לשקול מגבלות למניעת המשך ההתפשטות. בתי החולים יגבילו כניסת מבקרים

התפרצות הקורונה: משרד הבריאות עדכן הערב (חמישי) כי ביממה האחרונה אובחנו 668 נדבקים חדשים, 93 מהם בירושלים. 47 חולים במצב קשה. מאז אתמול בערב נערכו 20,099 בדיקות, ואחוז החיוביים בהן עומד על 3.3%, גבוה מאוד יחסית לימים הקודמים. בתוך כך, משרד הבריאות קורא לקופות החולים להאיץ את הבדיקות במוקדי התחלואה הבעייתיים, בהם אשדוד, תל אביב, בת ים ובני ברק.

 

מוקדם יותר פרסם אגף המודיעין בצה"ל (אמ"ן) דו"ח שממליץ לשקול מחדש את ההקלות שניתנו לציבור ולהרחיב את ההסברה על הנגיף ודרכי המניעה ממנו. הדו"ח ממליץ גם להרחיב דרמטית את אכיפת הבידוד והמסכות, ולהאיץ את מנגנון קטיעת שרשראות ההדבקה.

מתחם היבדק וסע בגני התערוכה תל אביב (צילום: מוטי קמחי)
"מדד החולים במצב קשה משקף את התחלואה הכללית". בדיקות קורונה בת"א(צילום: מוטי קמחי)
 

מבצע אכיפת הנחיות הקורונה של משטרת ישראל בירושלים (צילום: אלכס גמבורג )
האכיפה תוגבר? שוטרים אוכפים עטיית מסכות בירושלים(צילום: אלכס גמבורג )

בית אבות עידן הזהב בירושלים (צילום: אלכס קולומויסקי )
שיפור במצב של 13 דיירים, אחת נפטרה. בית אבות עידן הזהב(צילום: אלכס קולומויסקי )

 
ההגבלות המסתמנות על בת ים: ללא סגר, עם איסור התקהלות

הנחיות חדשות: אלו 3 התסמינים החדשים לקורונה

 

מהנתונים החדשים עולה כי 64 חולים חדשים אובחנו בבני ברק, 52 בתל אביב, 30 באשדוד ו-16 בפתח תקווה. בבית שאן זינק מספר החולים מ-9 ל-16 ביממה אחת. כמו כן, מספר החולים הפעילים בכל הארץ עלה ל-6,084.

 

לפי דו"ח אמ"ן שפורסם לפני כן, "בחודש יוני נצפית מגמת עלייה ניכרת וברורה בהיקף החולים החדשים במצב קשה, לראשונה מאז דעיכת גל התחלואה בחודשים מרץ-אפריל". באמ"ן מסבירים כי "מספר החולים החדשים במצב קשה מהווה מדד מהימן לאומדן היקף התחלואה באוכלוסייה, מכיוון שאיננו מושפע ממדיניות הבדיקות המבוצעות ומהיקפן. הוא משקף הלכה למעשה את קיומה של תחלואה רחבה יותר, ובפרט בקרב אוכלוסיות מבוגרות".

 

מחברי הדו"ח הוסיפו: "בראייתנו, מבין מדדי התחלואה הקשה (מונשמים חדשים, מספר חולים במצב קשה בזמן נתון), מדד החולים החדשים במצב קשה הינו המתאים ביותר לניטור מגמת התחלואה הארצית הכוללת, ובפרט בקרב אוכלוסיות בסיכון".

 

 

באמ"ן מוסיפים כי "מחלת הקורונה מאופיינת בעיכוב של ימים עד שבועות במופע התחלואה הקשה שלה, ועל כן היקף החולים החדשים במצב קשה מעיד על תמונת ההדבקה הארצית בשבועות שקדמו לה". לכן, מסבירים באמ"ן, סביר להניח שתמונת ההדבקה הארצית הנוכחית, ובפרט בקרב אוכלוסיות בסיכון, היא חמורה אף יותר מכפי שנראה כרגע.

 

הדו"ח נכתב לאחר שאתמול נרשמו 532 מאובחנים חדשים ביממה. מספר הבדיקות שבוצעו אמנם היה גבוה ועמד על 16,990, אך שיעור הבדיקות החיוביות היה גבוה גם הוא ועמד על 2.6% - הכי הרבה עד לנתונים הגבוהים מהיום. נציין כי בדו"ח קודם של אמ"ן, שפורסם בשבת, הזהיר צה"ל כי "מדינת ישראל נכנסת לגל שני של תחלואת קורונה, שיהיה לא פחות חמור מהראשון".

 

 

 

בתוך כך, ראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאות, ד"ר ורד עזרא, פנתה למנכ"לים ולמנהלים הרפואיים של קופות החולים וביקשה לזרז את שרשרת ביצוע הבדיקות ביישובים עם התחלואה הגבוהה ביותר - יפו, רהט, ערערה בנגב, טבריה, אלעד, בת ים, קרית גת, אשדוד, אור יהודה, בקה אל-גרביה ובני ברק.

 

לדבריה, "ביישובים אלה נדרש מאמץ מרוכז לקיצור זמני התגובה ומתן מענה מהיר לאוכלוסייה. מתן הפנייה, ביצוע דיגום והגעה לתוצאה צריך להיעשות בזמן מינימלי, כולל מענה מלא בסוף השבוע הקרוב".

 

לצד זאת, משרד הבריאות הנחה את בתי החולים להגביל ככל הניתן כניסה של מלווים ומבקרים. "יש לאפשר מבקר אחד בלבד לכל מטופל", נמסר ממשרד הבריאות. "יש להקפיד לבדוק שהמבקרים והמלווים יהיו ללא סימפטומים או חום. מקרים חריגים לכך יאושרו ע"י מנהל המחלקה".

 

מוקדם יותר היום, באחד המוקדים החמורים של ההתפשטות - בת ים - גיבש ראש העיר צביקה ברוט מתווה הגבלות שנועד לעצור את הנגיף ובמקביל לאפשר את המשך השגרה. לפי המתווה, שאומץ ברובו על-ידי משרד הבריאות וצפוי לעלות עוד הלילה לאישור הממשלה, לא יוטל סגר על העיר אך יוטלו מגבלות נקודתיות במטרה לצמצם את הדבקת התושבים. כך למשל, השהייה בחופי הים תיאסר בין השעות 10:00 ל-17:00, ולא יתאפשרו התקהלויות של יותר מעשרה אנשים.  

 

במקביל, מסתמן כי גם באשדוד יובא לאישור הממשלה מתווה שבמסגרתו ייסגרו החל ממחר בתי כנסת ומוסדות חינוך ברובעים ז', ח' ו-ט' - עד יום חמישי הבא.

 

 
 
 

במשרד החינוך מעדכנים היום כי עד כה אובחנו 837 חולי קורונה במערכת החינוך, מתוך כ-2.3 מיליון תלמידים ו-200 אלף עובדי הוראה. 230 מוסדות חינוך נסגרו, מתוך כ-5,200 בתי ספר וכ-20,000 גני ילדים. 22,850 מורים ועובדי הוראה נמצאים בבידוד מניעתי.

 

כמו כן, חל שיפור במצבם של 13 מדיירי בית האבות "עידן הזהב" בירושלים, ושמונה מתוכם הועברו למוסדות בידוד לקורונה בתל אביב ובפרדס חנה. שני דיירים נוספים צפויים להצטרף אליהם, ושבעה מאושפזים במצב יציב. שלושה מהדיירים במצב קשה או ירוד בשל מחלות רקע, ודיירת בת 88 נפטרה.

 

בינתיים, בעקבות העלייה בתחלואה ובמספר החולים במצב קשה, נפתח מחדש החניון התת-קרקעי לחולי קורונה במרכז הרפואי שיבא בתל השומר. בחניון, שבו 90 מיטות אשפוז, מאושפזים בשלב זה חמישה חולים. בבית החולים שיבא התכוננו לפתיחת החניון, שפעילותו הופסקה עם הירידה במספר החולים המאובחנים בחודש מאי. על פי נתוני משרד הבריאות מהבוקר, 49 חולי קורונה מוגדרים במצב קשה - עלייה חדה לעומת יום רביעי שעבר, אז מספרם עמד על 36.

 

בתוך כך, יו"ר הסתדרות האחים והאחיות בישראל, אילנה כהן, קיימה הבוקר כינוס חירום של המזכירות והכריזה על סכסוך עבודה. "האחים והאחיות נאלצים לעבוד בהעדר כוח אדם ותחת עומסים כבדים, שפוגעים ביכולתם להעניק טיפול הולם וראוי לכלל המטופלים", טענה. "אנו ניצבים בפתח הגל השני של הקורונה בצירוף תחלואת החורף. המשך עבודת האחים והאחיות בתנאים הקשים יביא בהכרח לקריסתם. לא ניתן ידינו להמשך פגיעה זו באחים, באחיות ובמטופלים".

 

השתתפו בהכנת הידיעה: יעל פרידסון, תמר טרבלסי חדד ומתן צורי


פורסם לראשונה 25/06/2020 17:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
בדיקות קורונה בת"א
צילום: מוטי קמחי
מומלצים