שתף קטע נבחר

המסקנה ממקרה "רוי בוי" שהורים צריכים לדעת

הילדים לומדים מאיתנו כל הזמן ובוחנים את האופן שבו אנחנו מתייחסים לכל דבר. הם שמים לב לאמירות שלנו, לטון הדיבור וליחס שלנו כלפי אנשים. לומדים ומסיקים מסקנות לגבי החיים

הרשת ומהדורות החדשות געשו בימים האחרונים, בעקבות סרטון בו נראה כוכב תוכניות ילדים שמזמין את ילדיו "להאכיל בדויים". תגובות רבות ועוצמתיות נוכח התבטאויותיו, לאור העובדה שילדיו שהו ברכב, לאור העובדה שמדובר בילדים אליהם פנה ולאור העובדה שהוא כוכב תוכניות ילדים.

 

סערה זו יכולה להיות הזדמנות חשובה לשיח משפחתי וללמידה - מה אנו חושבים על כך, מה העמדה שלנו כהורים ומה חושבים הילדים שלנו על כך. הילדים שלנו מתבוננים בנו 24 שעות, שבעה ימים בשבוע.

 

הם לומדים מאיתנו כל הזמן - בוחנים את האופן שבו אנו מתייחסים לכל דבר ועניין. מהי העמדה שלנו בנושא כסף, מהי עמדתנו בנוגע ללימודים, מהי עמדתנו לגבי ספורט ואוכל וכל נושא בחיים. הילדים שלנו מתבוננים בנו, בתגובות שלנו, באמירות שלנו, בטון הדיבור שלנו ולומדים. לומדים ומסיקים מסקנות לגבי החיים.

 

הילדים לומדים דרך מה שהם רואים ושומעים אצל ההורים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
הילדים לומדים דרך מה שהם רואים ושומעים אצל ההורים(צילום: shutterstock)

הבנה זו יכולה לעזור לנו להיות ערים למידת ההשפעה שלנו על ילדינו. מתוך מודעות לגודל ההשפעה ניתן לגזור את האחריות ההורית. המודל שלנו כהורים, כבני זוג, כבני האדם, הינו המודל שהילדים שלנו רואים ולומדים ממנו. הילדים שלנו "מתחנכים" על ידנו כל העת, בכל רגע ורגע בחיים, ולא רק כאשר אנחנו נואמים בפניהם אג'נדה חינוכית כלשהי. מודעות לעניין זה עשויה לעזור לנו בהתבוננות על התנהגותנו, ההתייחסות שלנו לכל נושא והאמירות שלנו.

 

הילדים שלנו רואים את ההתייחסות שלנו לקופאית, לנהג ברכב הסמוך, לפקידה בדואר, למוכר בחנות ולמי שמטאטא את הרחוב שלנו. הילדים שלנו רואים היכן אנו מניחים את העטיפה של השוקולד, מה אנחנו עושים עם המשקפת שמצאנו בבריכת השחיה וכיצד אנו ממתינים בתור בקופה בסופר. פעילויות יומיומיות, פשוטות, לכאורה חסרות ערך, הן בעלות ערך לימודי רב עבור ילדינו.

 

קראו עוד:

הדרך המוכחת להצלחה שאפשר ללמד ילדים

חיבור מרגש של הגננת והאמא - בזכות הבן

"היה ברור שלא מפספסים פעולה בצופים"

 

אני מזמינה אתכם לגלגל את גלגלי הזמן כמה שנים קדימה ולנסות לראות בדמיונכם את ילדיכם כאנשים בוגרים - איזה אנשים הם, מה מייחד ומה מאפיין אותם?מהתשובה לשאלות אלו, תוכלו לגזור את הדרך שבה אתם רוצים לפעול ולהתנהל במרחב של המשפחה, שהוא שדה האימונים והלימודים של ילדיכם.

 

אחת התשובות שלי לשאלה זו היא שאני הייתי רוצה שילדיי יהיו אנשים מבוגרים אשר תופסים כל אדם כשווה ערך. כל אדם, באשר הוא יש לו ערך כמו שהוא, כיחיד וכל אדם שווה לאחרים, הוא לא שווה יותר מאחרים ואין מי ששווה יותר ממנו. דרך התבוננות אשר תשפיע על היחס שלהם כמבוגרים לבני או לבנות הזוג שלהם, לילדיהם ולחברה בה הם חיים.

 

עמדה זו יש בה כדי להשפיע על ייסודה של חברה שבה לכל אדם יש מקום ואנשים מובחנים אלו מאלו מתוך הייחוד שלהם, מתוך תפקידם ולא מתוך היותם שווים פחות או יותר.

 

סערת הסרטון יכולה להיות הזדמנות חשובה עבורכם לנהל שיח עם ילדיכם אודות העניין, להקשיב להם ולהביע את עמדתכם.

 

הכותבת היא מנחת הורים במכון אדלר ומוסמכת משרד החינוך

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים