שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מעכשיו במכבי, מאוחדת ולאומית: גם ריטלין במרשם דיגיטלי

  במשך שנים משרד הבריאות סירב לאפשר מרשמים דיגיטליים לתרופות להפרעות קשב וריכוז. כעת בצל הקורונה והחשש מהדבקה ניתן האישור, ושלוש קופות החולים – מכבי, מאוחדת ולאומית הפעילו את המרשמים הדיגיטליים לריטלין, קונצרטה, אטנט ודומיו מבלי הצורך להגיע לסניף. קופ"ח הכללית תצטרף בעוד שבועיים

  הסוף לטרטור מטופלי הפרעות קשב וריכוז: לאחר שנים בהן נאלצו הסובלים מ-ADHD לעבור מסכת של טרטורים, אישר משרד הבריאות לקופות החולים להפעיל מרשמים דיגיטליים גם לריטלין, קונצרטה ואטנט. קופות החולים מכבי, לאומית ומאוחדת החלו בשבועות האחרונים להפעיל את השירות הדיגיטלי, בכללית מסרו כי המהלך יחל בעוד כשבועיים.

   

  על פי ההערכות, עשרות אלפי ישראלים, ילדים ומבוגרים, מטופלים בתרופות להפרעות קשב וריכוז כשהוותיקות בהן – ריטלין וקונצרטה. אף שיעילותן ובטיחותן של התרופות הוכחה במאות מחקרים והן אינן ממכרות, הן עדיין רשומות בפקודת הסמים של ישראל, ועל כן חלות על ניפוקן מגבלות רבות.

   

  בגלל הקורונה. מפגשים דיגיטליים עם הרופא וגם מרשמים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  בגלל הקורונה. מפגשים דיגיטליים עם הרופא וגם מרשמים(צילום: shutterstock)

   

  בין היתר, נדרשים החולים לעבור תלאות רבות עד לקבלת המרשם: בתי מרקחת רבים אינם מחזיקים תרופות אלה (שנדרשות להיות שמורות בכספת) ויש הקפדה על תאריכי ניפוק התרופות. כל חריגה מהנהלים הקפדניים אותם מחייב משרד הבריאות, מסתיימת באי ניפוק התרופה, ובתסכול רב של המטופלים.

   

  עד כה, הסובלים מהפרעות קשב וריכוז מופלים גם בנושא המרשמים: הם מחויבים להגיע למרפאה, ולקבל – מרשם מודפס וחתום.

   

  המרשמים הוכחו כסיפור הצלחה בעולם המערבי, ובקופות הראו כי המרשמים הדיגיטליים תקינים גם ברמת אבטחת המידע. לפני כחודש, נעתר אגף הרוקחות במשרד הבריאות לבקשות הקופות, והחליט לאשר את הנפקת המרשמים הדיגיטליים לקבוצת התרופות היחידה שבה היה הכרח לקבל מרשם כתוב על גבי נייר. קופות החולים מכבי, לאומית ומאוחדת מיד פתחו לרופאים את האישור, ובכך הושלם למעשה הרישום הדיגיטלי למרבית התרופות בישראל.

   

  קופת החולים החלוצה שהחלה במרשמים דיגיטליים גם להפרעות קשב וריכוז הייתה מאוחדת, שכבר באפריל האחרון איפשרה לרופאיה לנפק את המרשמים. קופות החולים לאומית ומכבי הצטרפו בחודשיים האחרונים וגם הן מאפשרות את קבלת כלל מרשמי התרופות באופן דיגיטלי.

   

  מכללית נמסר בתגובה: "הליך הפקת מרשם דיגיטלי לרבות חידוש מרשמים של תרופות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז ושל יתר התרופות הנרקוטיות יחל בשבועיים-שלושה הקרובים. ניפוק התרופות ייעשה בהצגת כרטיס מגנטי ותעודה מזהה, כנדרש".

   

  מה אתם יודעים על קשב וריכוז?

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מרשם דיגיטלי גם לקשב וריכוז
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים