שתף קטע נבחר

ניו אורלינס נושמת לרווחה: הסופה המשיכה לאלבמה ומיסיסיפי

ההוריקן "קתרינה" חלפה על פני ניו אורלינס, אך עדיין מוקדם לאמוד את הנזקים. היחלשותה של הסופה והתזוזה שלה מנתיבה ברגע האחרון אפשר שהצילו את העיר מאסון, עם זאת ההערכה היא שישנם הרוגים באזורים המוצפים. המומחים מזהירים שסכנת הגאות עדיין מרחפת על העיר, והמליצו לתושבים לא לחזור עדיין. גם באזורי החוף של מיסיסיפי ואלבמה מדווחים על נזקים חמורים והצפות שהביאו למותם של חמישה בני אדם

ההוריקן "קתרינה" חלפה אמש (יום ב') על פני העיר ניו אורלינס, ולפי שעה נראה כי נבואות הזעם לפיהן תימחק העיר מעל פני האדמה ותוצף לגמרי במים מזוהמים לא התממשו.

 

הוריקן קתרינה - סיקור מיוחד ב-ynet

 

המומחים הסבירו שמזלה של ניו אורלינס שפר עליה משום ש"קתרינה" נחלשה מעט כשהגיעה לחוף, ומשום שסטתה מעט מזרחה מנתיבה המקורי, ולא פגעה פגיעה ישירה בעיר.

 

בנוסף, הסטייה מהנתיב גרמה לכך שהעיר נחשפה לצידה המערבי והחלש יותר של הסופה. כמו כן ציינו חזאים שבשל הסטיה בנתיב, הרוחות שמכות בעיר הן דרומיות ולא צפון-מערביות, כך שהחשש מגלים גדולים שיציפו את הרחובות לא התממש.

 

עדיין לא ברורה מידת הנזק שגרמה "קתרינה" בעיר, וישנם דיווחים רבים על נזק חמור לתשתיות ועל הצפות בעיר ובאזורי החוף של מיסיסיפי ואלבמה, וככל הנראה גם קורבנות בנפש ופצועים.

 

לפי שעה דווח על שלושה בני אדם שמתו מהתמוטטות עצים במיסיסיפי ושניים נוספים שמתו בכבישי אלבמה, כשניסו להימלט מהסופה. ההערכה היא שגם בלואיזיאנה יש קורבנות רבים, אך עד כה ידוע רק על שלושת הקשישים שמתו ביום ראשון, כאשר פונו מניו אורלינס לבאטון רוז'. קודם לכן, כשהיכתה בפלורידה, גבתה "קתרינה" לפחות תשעה הרוגים.

 

רשת הטלוויזיה CNN דיווחה כי מלון דירות התמוטט בעיר הסמוכה הארווי, וכי מספר בני אדם נלכדו בהריסות, אך עדיין לא ברור מה מצבם. חלק מהגג של איצטדיון ה"סופרדום" התפרק מעוצמת הרוח וגשם החל לדלוף פנימה. בתוך האיצטדיון מסתתרים 10,000 תושבים אולם הרשויות דיווחו שאין חשש לשלומם. 

 

"המצב שלי לא כל כך טוב", סיפר כריס רובינסון, תושב של ניו אורלינס בשיחת טלפון עם רשת טלוויזיה מקומית. "המים עולים מאוד מהר. יש לי גרזן ופטיש ואני אשבור את התקרה רק ברגע האחרון. תגידו למישהו שאני פה ושיבואו להציל אותי. אני רוצה לחיות".

 

יו"ר הרשות לביטחון פנים בניו אורלינס, טרי אברט, התייחס לתושבים שסירבו להתפנות ואמר: "זה היה הלילה האחרון על פני כדור הארץ עבור חלק מהם. זו דרך קשה ללמוד לקח".

 

מנהל מרכז חיזוי ההורקנים הלאומי, מקס מייפילד, אמר כי הסופה תמשיך להכות בעיר ובסביבותיה, ושהגאות שהיא עלולה לגרום, הגם שהיא נמוכה מהתחזיות הקודמות, עלולה עדיין לגרום להצפות רבות. 

 

בתוך כך הזהירה מושלת לואיזיאנה את התושבים שנמלטו מהעיר בתחילת השבוע שלא למהר ולשוב לבתיהם כדי לאמוד את הנזק עד שכוחות הביטחון והצלה יסיימו את עבודתם. היא הסבירה שגם אחרי שהסופה חולפת עדיין יש חשש מקריסת בתים וכבישים, מפולות בוץ ועלייה פתאומית של מפלס המים כתוצאה מקריסת סכרים.

   

עוד בנושא:

מומחים הסבירו שגל הגאות שנושאת עימה הסופה מגיע רק בעקבותיה ועליית מפלס המים מתרחשת ברוב המקרים רק כמה שעות אחרי שעין הסערה חולף מעל האזור. ניו אורלינס נמצאת באגן הנמוך כשלושה מטרים מגובה פני הים, והיא מוגנת על ידי מערכת תעלות וסכרים, ומשאבות שמונעות ממי נהר המיסיסיפי להציף אותה. אלא שכמויות המים הגדולות גרמו למשאבות אלה לקרוס ולמערכת התעלות לעלות על גדותיהן.

 

החזאים מדברים על גאות של בין 5 ל-6 מטר, שעלולה להמשיך ולפרוץ עוד תעלות וסכרים, ועל גלים גבוהים שיבואו בעקבות הגאות ועלולים להציף שטחים גדולים בעיר. מומחים העריכו שהנזק לרכוש יהיה רב ושכמיליון איש יישארו ללא קורת גג אחרי הסופה.

  

נזקים חמורים בניו אורלינס

 

הרוחות החזקות, של כ-200 קמ"ש, והגשם העז מונעות לפי שעה מנציגי הרשויות ואנשי ההצלה לצאת ולבדוק את המצב בעצמם, ולפיכך טרם ברור כמה אנשים נפגעו, באיזו חומרה ומה מידת הנזק שנגרמה. ראש העיר, ריי נגין, דיווח על הצפות של כמטר וחצי בשכונות במזרח העיר, שם מתגוררים תושבים מעוטי יכולת שכנראה לא עזבו את ביתם חרף הוראת הפינוי.

 

עיתונאים המתלווים אליו סיפרו שעד כה התקבלו כמאה דיווחים על תושבים שלכודים על גגות בתיהם. דווח גם על פריצת סכר בתעלה באזור התעשיה של העיר, וחשש מפני הצפה של מים מזוהמים בכימיקלים. דיווחים אחרים סיפרו על מים שהולכים וגואים ברחובות, ומגיעים כבר לגובה גלגלי המכוניות ופתחי הבתים. כמו כן דווח שהרוחות העזות קרעו לגזרים חלקי גגות וקירות, שלטים, עמודי חשמל, עצים ורמזורים, וניפצו זגוגיות במלונות הישנים של הרובע הצרפתי. 370 אלף בני אדם נותקו מהחשמל ומהטלפון, על פי הדיווחים.

 

נזקים והצפות במיסיסיפי ואלבמה

 

הסופה כה רחבה - כ-500 ק"מ מקצה לקצה - וממשיכה בתנועה צפונה במהירות של 20 קמ"ש, כך שהיא מכה במקביל גם באזורי החוף של המדינות מיסיסיפי ואלבמה, שכבר הכריזו על מצב חירום. החלק הסוער ביותר של הסופה, מערבית מהמוקד, היכה בערים בילוקסי וגלפפּורט שבמיסיסיפי. במקומות אלה כבר דווח על 2 מטר של מים שהציפו את הרחובות ורוחות של 160 קמ"ש ויותר.

 

"יש כאן נזק גדול", דיווח כתב CNN בגלפפורט. "הרוחות מפרקות את הבניינים לנגד עינינו ממש. בגלל שהמים כה עמוקים, הסירות מהמעגנים שטות ברחובות. הרוח קילפה גגות של בתים והטיחה אותם במכוניות שבחניון. זה ממש גהינום".

צילום: איי פי

 

"קתרינה" הייתה אתמול סופה מאיימת ברמה 5 - המסוכנת ביותר, עם רוחות של 280 קמ"ש. המומחים, שחששו מאוד מפגיעה ישירה של "קתרינה" בניו אורלינס, סיפקו תחזיות קודרות לפיהן תוצף העיר הציורית לגמרי במים מזוהמים בנפט, כימיקלים ופסולת.

 

אך שלשום בלילה נחלשה הסופה לרמה 4 וכשנחתה לחופי לואיזיאנה אתמול בשעות אחר הצהריים (שעון ישראל) נחלשה שוב לרמה 3, עם רוחות של כ-200 קמ"ש, משבים חזקים וגשמי זעף.

 

עוד לפני נחיתת הסופה בחוף שעו כמיליון איש לקריאת ראש העיר ונמלטו מאזור הפורענות. אלה שלא יכלו לברוח - הקשישים, מעוטי היכולת והתיירים שנתקעו בלי טיסות או בלי מכוניות להשכרה - מיהרו להסתתר במקלטים ציבוריים שנפתחו, אחד מהם באיצטדיון הענק "הסופרדום".

 

אלא שגם הוא כבר ספג מעט מעוצמת הסופה ואיבד חלק מהתקרה שלו. ל- 25,000 התושבים שהסתתרו שם שלום לאחר שמיהרו להצטופף בפאתי המבנה, אולם אספקת החשמל באיצטדיון קרסה ומערכות הגיבוי הופעלו  כך שאין מיזוג אוויר והתאורה מעטה. 

 

הנשיא בוש הכריז על לואיזיאנה, מיסיסיפי ואלבמה כאזורי אסון, הכרזה שמאפשרת לגייס תקציבים וכוח אדם נוסף. הסוכנות הפדרלית למצבי חירום כבר הכינה צוותי סיוע רפואיים וחבילות מזון ומים נקיים לחלוקה.

 

כ-4,000 אנשי המשמר הלאומי כבר פרושים בממפיס שבטנסי, מוכנים לסייע לתושבים הזקוקים לעזרה, ואנשי משמר החופים העמידו לרשותם מטוסים קלים וסירות. במקביל נמצאים אנשי יחידות ההנדסה של צבא ארה"ב בכוננות לסייע להקים מחדש את הסכרים והתעלות שבוודאי יקרסו בכל האזורים הסמוכים לחוף.


פורסם לראשונה 29/08/2005 21:24

 

צילום וידאו: רויטרס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתיב הסופה "קתרינה"
איור: איי פי
צילום: איי פי
הצפות בחלקים גדולים של ניו אורלינס
צילום: איי פי
צילום: איי פי
רוחות במהירות של כ-200 קמ"ש
צילום: איי פי
צילום: fox news
הכתבים עמדו במשימה בגבורה
צילום: fox news
מומלצים