שתף קטע נבחר

מהפך בדרך: הומואים יוכלו לרשת את בני זוגם

שינויים מרחיקי לכת בנהלי הירושה: תזכיר חוק חדש קובע כי כעת יוכלו גם בני זוג מאותו המין לרשת את בני זוגם. בנוסף, אפשר יהיה לערוך צוואה שתוקלט בווידאו, גם בני 15 יוכלו לכתוב צוואה וכן ישתנה החוק לגבי בני זוג שנשואים "על הנייר"

מהפכה בתחום הירושה והצוואות בישראל. משרד המשפטים מפיץ בימים אלו תזכיר חוק, שנשען על המלצות ועדת הירושה שפעלה בשבע השנים האחרונות, בראשות שופט בית המשפט העליון בדימוס, יעקב טירקל. החידוש הבולט הוא שהומואים ולסביות יוכלו לרשת את בני זוגם. ההחלטה טעונה את אישור ועדת השרים לענייני חקיקה וכן את אישור הכנסת. ההערכה היא כי השרים והח"כים יאשרו את תזכיר החוק.

 

 

לפי תזכיר החוק החדש ניתן יהיה לערוך צוואה שתוקלט בווידאו. נכון להיום אין בעולם מדינות שמאשרות צוואה חזותית. בישראל יש כיום ארבע דרכים לעריכת צוואה: צוואה בכתב יד, צוואה שהוקראה בנוכחות עדים, צוואה בפני רשות וצוואה בעל פה של אדם הנוטה למות.

 

שינוי נוסף עליו המליצה הוועדה הוא כי במקרה בו בני זוג נפרדו לתקופה של שלוש שנים, אך נותרו נשואים "על הנייר", לא יוכל בן הזוג לרשת את הנפטר.

 

לעומת זאת ידועים בציבור יוכלו לרשת את בני זוגם עימם חיו, במקרה שבו המוריש קיים לפני פטירתו חיי משפחה עימו, אך נותר נשוי על הנייר לבן זוג אחר. במקרה כזה תספיק פרידה של שלוש שנים או יותר מבן הזוג האחר כדי לאפשר לידוע בציבור לקבל את הירושה.

 

בנוסף המליצה הוועדה שגם קטינים מעל גיל 15 יוכלו לערוך צוואה, בתנאי שבית משפט נתן להם אישור, לאחר שכיום, קטינים אינם כשירים לערוך צוואה. לפי ההצעה החדשה יתייחס בית המשפט רק לשאלה, האם הקטין מבין את משמעות הפעולה המשפטית שביצע.

 

מנכ"לית ארגון משפחה חדשה, עו"ד אירית רוזנבלום, אמרה בתגובה להמלצות כי "תזכיר הירושה הכולל את זכותם של זוגות חד מיניים לרשת את בני זוגם היא זכות מתבקשת לאור קיומם של 18 אלף בני זוג מאותו מין החיים יחד בישראל. זאת צריכה להיות יריית הפתיחה להשוואת זכויות הממון בן זוגות חד מיניים".

 

איתי פנקס, יועץ ראש עיריית תל אביב לענייני הקהילה ההומו לסבית וחבר במועצת העיר, אומר בתגובה כי ההחלטה הינה גם צודקת וגם מציאותית. "אני חושב שהצעד שנעשה הוא גם נכון מוסרית וגם מחייב המציאות. יש הרבה אנשים מהקהילה שחיים בזוגיות ואין סיבה שהזכויות שלהם לא יהיו מאובטחות כמו כל אזרח אחר במדינה", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ירושות. גם להומואים
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
צוואה (ארכיון)
צילום: איי פי
המלצות חדשות. טירקל
מומלצים