שתף קטע נבחר

תביעה: הילד סבל מגידול מוחי, הרופאים המליצו על טיפות עיניים

במשך יותר מארבע שנים שב והתלונן ק' בן ה-12 על כאבי ראש, קושי בשינה ותסמינים נוספים, אך רופאיו כשלו באבחון הגידול השפיר שהלך והתפשט במוחו, שלטענת המשפחה היה אמור להיות מאובחן בשני צילומים שנעשו לילד. כעת הם תובעים יותר מ-2.5 מיליון שקלים מכללית

ק', ילד כבן 12 מאזור הצפון, הגיש באחרונה באמצעות הוריו תביעה נגד כללית שירותי בריאות לאחר שרופאי קופת החולים כשלו באיתור גידול שפיר במוחו. ק' פנה יותר משבע פעמים אל רופא המשפחה ורופאים אחרים של כללית עם תלונות על כאבי ראש, קשיים בשינה ותסמינים אחרים, אך פעם אחר פעם החמיצו הרופאים את ההזדמנות לאבחן את הגידול. הרופאים סברו, בין היתר, כי ק' סובל מבעיה בעינו והמליצו על טיפול בטיפות עיניים.

 

עוד בנושא:

לראשונה: נחשפים נתוני הרשלנות הרפואית בישראל

ההורים סירבו לדילול עוברים ויפוצו ב-10 מיליון שקלים

תביעה: "הרופאה לא שלחה לאולטרסאונד – מירי נפטרה מסרטן"

 

ק' אף ביצע שני צילומים של מערות הפנים, שעל פי הנטען בתביעה שהוגשה על ידי עו"ד ענת מולסון, הראו ממצאים "ברורים לחלוטין וזועקים לשמיים, אשר היו צריכים להדליק נורות אדומות", אך הגידול המוחי ממנו סבל הילד התגלה רק ארבע שנים לאחר ביצוע הבדיקות.

 

הגידול ממנו סבל ק' הוסר בניתוח שגרם לו לנזקים נוירולוגים קשים. לטענת משפחתו, אילו היה מאותר ומוסר הגידול מוקדם יותר, הנכות ממנה סובל בנם הייתה חמורה פחות באופן משמעותי.

 

 

התובעים: "ממצאים ברורים וזועקים לשמיים" (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
התובעים: "ממצאים ברורים וזועקים לשמיים"(צילום: shutterstock)

 

"למרות ההמלצה בקופ"ח סירבו להפנות לבדיקה"

על פי המפורט בכתב התביעה, אשר הוגש לבית משפט המחוזי בלוד, במהלך השנים 2010, כשהיה ק' בן 4, ועד 2012 הוא נבדק שבע פעמים על ידי רופא המשפחה של כללית לאחר שסבל מכאבי ראש, קושי לישון, שיעול וכאבי גרון. בשנת 2012 גם החלה ירידה במשקל של הקטין וגדילתו נעצרה.

 

בחודש נובמבר 2011 הופנה ק' לחדר המיון של בית החולים העמק בעקבות אדום ונפיחות סביב עינו. רופאי בית החולים איבחנו דלקת בעינו והומלץ לו על טיפול בטיפות עיניים.

 

בתחילת שנת 2013 הומלץ לק' בעקבות תלונות חוזרות על כאבי ראש לבצע בדיקת CT מוח וסינוסים, אך לטענת התובעים חרף המלצה זו, בקופת חולים כללית לא הסכימו להפנות את ק' לביצוע הבדיקה.

 

"רופא המשפחה אמר שלדעתו ק' מתחזה" ( ) ( )
"רופא המשפחה אמר שלדעתו ק' מתחזה"

 

דורשים פיצויים בסך של יותר מ-2.5 מיליון שקלים

"רופא המשפחה הדגיש והסביר להורים שוב ושוב כי מצבו של הקטין תקין וכי אין כל סיבה לדאגה בקשר למצבו", מתארים התובעים באמצעות עו"ד מולסון, "יתרה מכך – רופא המשפחה אף אמר להורים שלדעתו קטין מתחזה והוא אינו מעוניין ללכת לבית הספר ובשל כך הוא מתלונן על כאבי ראש".

 

בשל קומתו הנמוכה של ק' הוא הופנה בחודש מאי 2015 לבדיקת גיל עצמותיו באמצעות צילום של כף ידו. הבדיקה גילתה כי גיל העצמות של ק', שהיה בעת ביצועה בן 8 ו-9 חודשים, מתאים לגיל של בין ארבע וחצי לחמש.

 

רק בחודש אוקטובר 2015 בוצעה לק' בדיקת MRI במוחו אשר הראתה את הגידול. ק' נותח בדחיפות בבית החולים שניידר בפתח תקווה. לאחר הסרת הגידול נדרש הילד לשיקום ארוך בבית לוינשטיין.

 

מומחה בנוירוכירורגיה מטעם התובעים מציין בתביעה כי "כאבי הראש, עם מספר רב של פניות להערכה רפואית בשל כך, פגיעה בראייה, כפי שמתועד על ידי צוות בית הספר ועל ידי רופא העיניים, עיכוב בגדילה, ממצאים בצילומים, שבוצעו פעמיים עם פענוח לקוי וכושל, כל אלו לא זכו להתייחסות הראויה והובילו לעיכוב משמעותי באבחנה של לפחות 4 שנים".

 

הניתוח להסרת הגידול, כך מתואר בתביעה, הותיר את ק' עם נכות משוקללת בשיעור של 77%. ק' סובל מבעיות קוגניטיביות, עייפות, הוא מתקשה בפעולות הכרוכות במאמץ וראייתו נפגעה. הוריו דורשים לפצותם בסכום שהוא מעל שני מיליון שקלים וחצי.

 

מכללית שירותי בריאות נמסר בתגובה: "כתב התביעה התקבל רק לאחרונה ותגובה תינתן על כך במסגרת ההליך המשפטי, אך כבר מבדיקה ראשונית עולה כי הטענות משוללות יסוד ותגובה מפורטת תינתן על כך במסגרת ההליך המשפטי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
"הגידול התגלה באיחור של שנים"
צילום: shutterstock
עו"ד ענת מולסון
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים