שתף קטע נבחר

הפתרונות היעילים להיפטר מכתמי הפיגמנטציה של הקיץ

לרביצה הממושכת בשפת הים יש מחיר. מעבר לסיכון לסרטן העור ולהזדקנות העור, נשים רבות סובלות מכתמי פיגמנטציה בפנים, בזרועות או באזור המחשוף. אלו השיטות שנמצאו יעילות להעלמת כתמים אלו ולמניעת הופעתן בעתיד

פיגמנטציה היא שם כולל לכתמים כהים על העור שנוצרו במהלך השנים. כתמי הפיגמנצטיה נוצרים מריכוז של פיגמנט כהה הקרוי מלנין. לרוב הם נוצרים כתוצאה מחשיפה בלתי מבוקרת לשמש, הגורמת להצטברות של התאים המייצרים את המלנין (שנקראים מלנוציטים) שיוצרים כתמי שמש או גיל. פיגמנטציה עשויה להופיע על העור גם בשל פעילות יתר של תאים אלה, או מסיבות הורמונליות ואחרות.

 

קראו עוד:

כל הטיפולים: המדריך השלם להעלמת כתמי עור

מדריך: כתמי העור שמחייבים לרוץ לרופא

כתמים על עור הפנים: השיטות שיעלימו אותם  

 

כמות המלנין בתאי העור קובעת את גוון העור ולמעשה היא זו שמבדילה בין אנשים כהי עור ובהירים. המלנין מגן על העור מקרינת השמש המסוכנת. בעת חשיפה לקרני ה- UV של השמש, העור מפריש כמויות גדולות של מלנין להצללת השכבות הפנימיות מפני הקרינה, וזהו למעשה מה שאנחנו מגדירים כשיזוף.

 

אולם כאמור, לא רק השמש אחראית לכתמי הפיגמנטציה. נשים רבות סובלות מכתמים אלו בעקבות בעיות הורמונלית. כתמים אלו יופיעו בדרך-כלל אצל נשים בגיל הפוריות והם מתרכזים על פני עור הפנים ובעיקר על הלחיים, על המצח או על השפה העליונה. התופעה מחמירה פעמים רבות במהלך ההיריון או בעקבות נטילת גלולות.

 

במקרים מסוימים, כתמי פיגמנטציה יכולים להופיע גם כתוצאה ממחסור בוויטמינים וכתופעת לוואי בעקבות מחלות שונות, חבלה או פציעה בעור או שימוש ממושך בתרופות.

 

העור זוכר הכל (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
העור זוכר הכל(צילום: shutterstock)

 

העור זוכר הכל

אולם הסיבה המרכזית להופעת כתמי פיגמנטציה היא השמש. היום אנחנו כבר יודעים שחשיפה ממושכת לשמש משפיעה על העור לטווח הארוך. קרני השמש לא רק מזרזות את הזדקנות העור, אלא גם גורמות לפיזור לא אחיד של הפיגמנטים, מה שגורם להיווצרות כתמי פיגמנטציה שמופיעים מיידית ולעיתים לאחר 20 או 30 שנה. כן, העור זוכר הכל.

 

אם בעבר קיבלנו את כתמי הפיגמנטציה כעובדה וכנתון ברור ולא יפה במיוחד על עורנו, כיום ניתן לטפל בבעיה בעזרת פתרונות דרמטולוגיים שונים המיועדים להבהרה והפחתת עוצמת הפיגמנטציה.

 

העיקרון של הטיפול בפיגמנטציה הוא טיפול סימפטומטי כאשר המטרה היא להוריד את הפיגמנט הכהה בעור ובכך למעשה למנוע את הופעת הכתמים בעתיד. קיימים מגוון טיפולים בלייזר ובטכנולוגיית IPL.

 

טיפול בלייזר: הכתמים מתקלפים מהעור

בעזרת טכנולוגיית הלייזר ניתן להבהיר כתמי שמש, כתמי גיל או כתמים הורמונליים. טיפול הלייזר מבוצע תחת אלחוש מקומי ולא כרוך בסימנים או בהחלמה במרבית המקרים.

 

בפגישת האבחון לכתמים ניתן יהיה לקבוע את התאמת המטופל לטיפול בלייזר. טיפול בטכנולוגיה זו מתאים בעיקר לבעלות גוון עור בהיר. בדרך-כלל, הטיפול בלייזר אינו מתאים לבעלות עור כהה מכיוון שהן נוטות להיפר-פיגמנטציה, מה שאומר שטיפול בלייזר באדם בעל גוון עור כהה יכול אף להחמיר את מצבו הפיגמנטציה על עורו.

 

הטיפול בלייזר מיועד לנשים וגברים עם כתמי עור בפנים, בכפות הידיים ובאזורים אחרים בגוף. הטיפול מותיר את העור חלק יותר, אחיד ובהיר יותר. לפני הטיפול ימרח הרופא משחת אלחוש. לעיתים יש צורך בטיפול מקדים במשחה נוספת להבהרת הפיגמנט.

 

הטיפול אורך כ 10-20 דקות ובמהלכו מוסרים הכתמים באמצעות לייזר. הטיפול אינו מלווה בכאבים אולם לעיתים קיימת תחושת חום קלה באזור המטופל. לאחר הטיפול יתכן כי העור יוותר מעט מגורה ואדמדם למשך כשעה עד שעתיים. לרוב יש צורך בסדרה של 2-3 טיפולים.

 

לאחר הטיפול הכתמים יתקלפו בהדרגה במשך כשבוע עד שבועיים. בדרך כלל הטיפול ללא תופעות לוואי וניתן לחזור לשגרת החיים באופן מידי. במקרים נדירים תתכנה כוויות שטחיות על פני הפנים אך אלו חולפות במהרה וללא השארת סימנים.

 

במקרים נדירים מאוד, הכתמים מתבהרים קלות בלבד, ובמקרים אחרים יתכן גוון עור בהיר או אדמדם תחת הכתם שהוסר אך זה עם הזמן מקבל את גוון העור שסביבו.

 

טיפול באנרגיית האור (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
טיפול באנרגיית האור(צילום: shutterstock)

 

טיפול בטכנולוגיית IPL: חילוף חומרים של העור

מלבד לייזר, גם טיפול בטכנולוגיית IPL (אנרגיית האור) נמצא כיעיל להעלמת כתמי פיגמנטציה. טיפול זה יעיל במיוחד במקרים של פיגמנטציה בשכבות העמוקות של העור. קרני האור בטיפול זה חודרות ומנקות היטב את חלקיקי המלנין ואת הפסולת התאית עד שאלו נפגעות, מושלכות מן הגוף באמצעות המערכת החיסונית ולמעשה נעלמות לחלוטין. כך למעשה, כל נגעי פיגמנטציה מסולקים מן הגוף.

 

בנוסף לפגיעה בתאי המלנין והעלמתם, מסייעת קרן האור בשיטה זו להמריץ את ייצור הקולגן, שהוא החלבון אשר אחראי לבניית תאי העור, וכמו כן היא גם משפרת את חילוף החומרים של העור ומעודדת את תהליך תיקון התאים הפגועים. טיפול בשיטה זו הינו מאוד מדויק, גורם לשיפור ניכר במרקם העור והתוצאות נראות לעין מידית.

 

עד כמה יעי לות שיטות אלו לטווח הרחוק?

לטיפול בלייזר חייבים להוסיף אלמנטים של מניעה, אחרת הגוף ימשיך לייצר את המלנין והכתמים יופיעו שוב בחשיפה הבאה לשמש. הדרך הטובה ביותר להעלמת כתמי פיגמנטציה לזמן ממושך היא שילוב בין כמה שיטות. אם עושים טיפול בלייזר או ב-IPL ומשלבים מריחה של משחות מעכבות ייצור מלנין, תתאפשר שליטה בפיגמנט לאורך זמן ואז הטיפול יהיה אפקטיבי גם אחרי שנתיים. אם בנוסף מבצעים טיפול פילינג באזורים הפגועים, כתמי הפיגמנטציה לא יופיעו לתקופה ארוכה יותר.

 

ומה באשר למחירים? עלות הטיפול בלייזר עומדת על כ-2,500 שקל לטיפול (נדרש טיפול אחד) ועלות הטיפול בטכנולוגיית ה-IPL היא כ-2,500 שקל, אלא שכאן נדרשים 2 טיפולים.

 

הכותבת הינה מומחית לכירורגיה פלסטית

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים