שתף קטע נבחר

שלוש שעות אחרי שנולד: פג עבר ניתוח מורכב ומציל חיים

בדיקת אולטרסאונד שגרתית שהעלתה חשש לסיבוכי מעיים אצל עובר בן 27 שבועות - הובילה ללידה בניתוח קיסרי בשבוע ה-29, וניתוח מורכב להצלת חייו. מ"מ מנהל המערך הכירורגי במרכז שניידר: "היה ברור לנו שצריכות להתקבל החלטות מהירות כדי להציל את חייו של העובר"

תוך שלוש שעות מלידה בניתוח קיסרי : ניתוח חירום מורכב בדרכי העיכול במרכז שניידר הציל את חייו של פג  שנולד בשבוע ה-29.

 

המסע לגילוי הנדיר של תסביב המעי אצל העובר התחיל בשבוע ה-27, בו ביצעה אמו - אסתר ממושב שפיר שבדרום הארץ - בדיקת אולטרסאונד שגרתית. במהלך הבדיקה עלה חשד להרחבת לולאות המעי בעובר, שאחריו הגיעה האם לבית החולים קפלן כדי לבצע בדיקות אולטרה-סאונד ממוקדות.

 

בבדיקה התגלה כי העובר סובל מתסביב של המעי, סיבוך חמור בהתפתחות המעי שנגרם כתוצאה מסיבוב המעי על צירו. באי טיפול, תסביב המעי פוגע באספקת דם אל המעי שעלול להוביל לנמק ולסיכון החיים.

 

קיראו עוד:

מחקר: סיכון גבוה ללידת פג מעל גיל 40

צפו: נולד הפג הקטן ביותר בישראל - בשבוע 22 להריון

מחקר ישראלי: הסיכון ללידה מוקדמת של פג - עובר בתורשה

 

מיד אחרי חג החנוכה, כשהיא בשבוע ה-29 להיריון, הועברה אסתר לבית החולים בילינסון, שם בוצעה בדיקת אולטרה-סאונד נוספת. בהתייעצות עם צוות המערך הכירורגי במרכז שניידר, אושש החשש כי העובר סובל מתסביב של המעי.

 

‎עוד באותו היום עברה אסתר ניתוח קיסרי חירום במערך חדרי הניתוח במרכז שניידר, על מנת להציל את חייו של בנה. ‎הפג הקטן  הועבר למחלקת הפגים, עבר צילום רנטגן שאישר את האבחנה ומיד לאחר מכן, עבר סידרת בדיקות והכנה לניתוח. ‎

 

כדי לבצע את הניתוח המורכב בפג הקטן, נערכו אנשי צוות רבים, ביניהם: כירורגים מומחים בכירורגיית ילדים, נאונטולוגים, מרדימים, צוות אחיות חדר הניתוח ועוזרי הרדמה.

 

 

ד״ר אלנה דלוגי, מ״מ מנהל המערך הכירורגי במרכז שניידר, עם הפג הקטן (צילום: דוברות מרכז שניידר)
ד״ר אלנה דלוגי, מ״מ מנהל המערך הכירורגי במרכז שניידר, עם הפג הקטן(צילום: דוברות מרכז שניידר)

 

‎שלוש שעות בלבד לאחר שנולד, נותח הפג בניתוח חירום על ידי צוות הכירורגים מהמחלקה לכירורגית ילדים במרכז שניידר, שבמיומנות רבה הצליחו להציל את מרבית המעיים של היילוד. במהלך ניתוח יציר הצוות המשכיות בין המקטעים הבריאים במעי, באופן שיאפשר חיים רגילים לחלוטין ככל התינוקות.‎ לאחר הניתוח הועבר הפג בחזרה למחלקת הפגים, להמשך השגחה והתאוששות מהניתוח.

 

מצב שבו תסביב המעי מתגלה בשלב העוברי, כאמור, הינו נדיר. ד"ר אלנה דלוגי, ממלאת מקום מנהל המערך הכירורגי במרכז שניידר, סיפרה: "אנחנו מנוסים בניתוחים כירורגים גם בפגים קטנים ותינוקות, אך הסיפור הזה ריגש אותנו במיוחד. היה ברור לנו שצריכות להתקבל החלטות מהירות ואפקטיביות ושיתוף פעולה רב תחומי כדי להציל את חייו של העובר.

 

"אם הוא היה ממשיך להתפתח ברחם אמו ללא התערבות כירורגית, חייו היו בסכנה ממשית. לשמחתי הרבה הצלנו את חייו ואת איכות חייו, הוא יוכל לחיות חיים רגילים לחלוטין, ללא תלות בתזונה מיוחדת או בעזרים חיצוניים". 

 

אסתר, אמו של הפג הקטן אמרה: "בעלי ואני מאמינים בהשגחה פרטית של הבורא שהביא אותנו בזמן הנכון למקום הנכון עם האנשים הטובים ביותר. אנחנו רוצים להודות לד"ר ינון חזן, מנהל יחידת אולטרסאונד מבית חולים קפלן על הגילוי המוקדם והדאגה ולצוות המערך הכירורגי בשניידר על הטיפול המסור בבנינו הקטן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות מרכז שניידר
בשבוע 29: נולד בניתוח קיסרי ועבר ניתוח מורכב ומציל חיים
צילום: דוברות מרכז שניידר
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים