שתף קטע נבחר

למה חשוב להגן גם על השפתיים מנזקי השמש

בשבועות האחרונים אנחנו אמנם יוצאים החוצה עם מסכה על פנינו, אולם עדיין אנו חשופים לשמש, בזמן נסיעה ברכב או אפילו בגינה הפרטית שלנו. למרות המודעות להגנה על עור הפנים, לא כולם מודעים כי צריך להגן גם על השפתיים. למה זה כל כך חשוב ומה הנזקים שעלולים להיגרם לשפתיים בלי הגנה?

מודעים להגנה על העור - וגם על השפתיים: מדי שנה מצוין שבוע סרטן העור, ועוד ועוד אנשים מפנימים את החשיבות שבמריחת קרם הגנה על העור והזהירות וההימנעות מחשיפה לשמש. למרות זאת, רוב האנשים שוכחים שגם השפתיים חשופות לשמש, וכי גם הן עלולות לפתח סרטן עור.

 

עד כדי כך המודעות לעניין נמוכה, שהשימוש בשפתונים להגנה על השפתיים, שחלקם מכילים מסנני הגנה, רווח דווקא בחורף – אז השפתיים נוטות להתייבש ולהיסדק – ולא בעונה החמה. זה הזמן לומר: ישנה חשיבות עצומה להגנה על השפתיים דווקא בקיץ, מקרני השמש החזקות.

 

  (צילום: shutterstock)
להגן על השפתיים. דווקא בקיץ(צילום: shutterstock)

 

הנזקים האפשריים לשפתיים

כדי להבין את החשיבות שבהגנה על השפתיים, נבהיר דבר אחד חשוב, בראש ובראשונה: השפתיים מכוסות עור, כמו כל גופנו. במילים אחרות – מה שקורה לעור גופנו בעת חשיפה לשמש, קורה גם לעור השפתיים. יתר על כן, עור השפתיים הוא דק יותר מעור הפנים למשל וכן דל במלנוציטים (תאי פיגמנט) ולכן חשוף יותר לנזקי הסביבה ובמיוחד לקרינה.

 

לכן התייבשות והזדקנות של השפתיים הן תופעות שכיחות למדי בחשיפה ממושכת לשמש חזקה – וכך גם הרפס, שחשיפה לחום או לקור קיצוניים נחשבת אחד הטריגרים להתפרצותו. אך הסכנה הגדולה יותר היא, כמובן, התפתחות סרטן העור בשל החשיפה לשמש. כיום ידוע ומוכח באופן מובהק שהקרינה האולטרה סגולה גורמת לנזקים ב-DNA שנמצא בתאים החשופים. הנזקים הללו עשויים לגרום לסרטן העור.

 

נהוג לחלק את סרטן העור לשתי קבוצות:

המלנומה, המתפתחת מנקודות החן

ושאר סוגי הסרטן שאינם מלנומה.

 

הקבוצה השנייה היא הנפוצה ביותר, וכאן מדובר בסרטן שמתפתח מתאי האפידרמיס – תאי עילית העור. במקרה זה, הסרטן יכול להתפתח מהשכבה הבזאלית, התחתונה, של תאי האפידרמיס, או מהשכבה הקשקשית, העליונה יותר.

 

מבלי לנסות להפחיד איש, יש לשים לב גם להבדל בין סרטן עור 'רגיל' לבין סרטן עור שמתפתח בשפתיים: האחרון נחשב מסוכן יותר, מהיר יותר וקטלני יותר, משום שהשפתיים עשויות רירית, ונחשבות לשכבה פנימית יותר בגוף. החיבור מהן אל בלוטות הלימפה יכול להיות מהיר מאוד, ושם הטיפול הופך להיות מורכב הרבה יותר.

 

איזה מקדם הגנה לשפתיים עוזר?

הכלל ידוע: כל אדם שנחשף לקרני השמש, מומלץ שימרח על גופו קרם הגנה טרם יציאתו החוצה. אנשים אשר נמצאים זמן רב בשמש, וכן אנשים בעלי גוון עור בהיר, זקוקים לקרם הגנה בעל מקדם הגנה גבוה יותר.

 

מאחר שלא ניתן למרוח קרם הגנה על השפתיים, כמו על העור בשאר חלקי הגוף, עומדים לרשותנו מוצרים מוכרים אחרים: השפתונים. גם בעניין זה המודעות אינה גבוהה, ורבים לא יודעים שישנם שפתונים המציעים גם מקדם הגנה, ממש כמו קרם ההגנה לעור. אומנם עד היום מקדם ההגנה היה נמוך יחסית, אך לאחרונה יצאו לשוק שפתונים המציעים מקדם הגנה 30SPF ואף SPF 50.

 

אך האם כל שפתון יכול לסייע להגנה על השפתיים? לא. ראשית, שפתון רגיל, ללא מקדם הגנה, לא מגן כלל על השפתיים. שפתונים עם מקדם הגנה 10 אומנם מציעים, כביכול, הגנה מסוימת מקרני השמש, אך הגנה זו חלשה מאוד ולא אפקטיבית.

אגב, עניין זה תקף גם לגבי תכשירי איפור הכוללים מקדם הגנה כזה או אחר: רובם ככולם אינם 'עושים את העבודה' בצורה טובה, ואם יש בהם מקדם הגנה כלשהו, הרי שהוא נמוך מאוד. ככלל, רק מקדם הגנה גבוה, שמספרו 30 לפחות, ועדיף 50, נחשב אפקטיבי לאורך זמן.

 

כדאי לזכור: קרינת השמש היום חזקה יותר ממה שהייתה בעבר; אנשים מבלים יותר ויותר בחופשות, שבהן החשיפה לשמש ארוכה יותר; ורבים בוחרים בטיפולים במכוני שיזוף, שגם הם עשויים להזיק. אומנם המודעות כיום גבוהה יותר (ולכן גם כמות האבחונים גדולה יותר), אך החשיבות של הגנה על השפתיים עדיין אינה רווחת.

 

הנזקים נגרמים כבר מגיל צעיר

הנזק שגורמת קרינת השמש לעור הוא נזק מצטבר, ורובו נגרם עד גיל 20 – אז המודעות לנזקים נמוכה יותר, יחסית. אפשר לדמות את המצב הזה לקופת חיסכון, שבה אנו שמים מדי יום סכום כסף קטן: עם הזמן הסכום הזה יצטבר, עם ריבית דריבית, ויהפוך להיות גדול מאוד. כך נכון גם לגבי הנזק ל-DNA מקרני השמש: פגיעה קטנה לא תגרום נזק משמעותי, אך עם השנים הנזקים מצטברים והופכים לנגע טרום סרטני, ואחר כך לנגע סרטני. ההתפרצות, אם תקרה, תתרחש בדרך כלל רק בשלב מאוחר יותר, בסביבות גיל 60 ואילך.

 

את העובדה הזאת צריך להפנים: גם אם אינכם שוהים בשמש לזמן ארוך, אתם חשופים לקרינה שלה. הנזק המצטבר יכול להתרחש גם במידה ולא שוהים שעות על גבי שעות על חוף הים, ולכן חשוב להגן על הגוף - וגם על השפתיים, שנזנחות ונשכחות בדרך כלל – כל העת, בעזרת תכשירים בעלי מקדם הגנה גבוה מספיק.

 

הכותב הוא מומחה לרפואת עור ורפואה אסתטית

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
להגן על השפתיים
צילום: גבי מנשה
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים