שתף קטע נבחר

הרב לאו בעקבות אירוע הדקירה בארה"ב: "בני החושך לא יביסו אותנו"

במסיבת חנוכה בעיירה מונסי שבמדינת ניו יורק הותקפו 15 מתפללים על ידי אדם חמוש במצ'טה, שניים מהם נפצעו קשה. "ישנם עדיין בני חושך שחושבים שיוכלו לנו באמצעות פגיעה אכזרית ביהודים", אמר הרב דוד לאו בתגובה לאנטישמיות הגואה. ראש ארגון "אמריקאים נגד אנטישמיות" דב הייקינד: "אנשים נרצחים ומותקפים והממשלה לא עושה יותר מדי"

אירוע דקירה בבית כנסת ליד ניו יורק (צילום: רויטרס)
אירוע הדקירה בבית הכנסת(צילום: רויטרס)

 

הרב לאו  (צילום: אלכס קולומויסקי ) (צילום: אלכס קולומויסקי )
הרב לאו (צילום: אלכס קולומויסקי )
 

 

בעקבות אירוע הדקירה במונסיי לפנות בוקר (ראשון) בו נפצעו 15 מתפללים חרדים מחסידות קוסון במהלך מסיבת חנוכה בעיירה הממוקמת כ-50 ק"מ מהעיר ניו יורק בארצות הברית, מסר הרב הראשי לישראל ונשיא בית הדין הגדול, רבי דוד לאו כי הוא "כואב יחד עם יהודי מונסי לאחר הפיגוע הקשה הלילה". הרב אף הגדיל וקרא להתחזקות דתית משותפת של כלל עם ישראל.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

"ימים אלו של חנוכה עומדים בסימן של ניצחון האור על פני החושך - וניצחון הקדושה על הטומאה. כפי שאנו עדים, בימים האחרונים ישנם עדיין בני חושך אשר חושבים שיוכלו לנו ויביסו אותנו באמצעות פגיעה אכזרית ביהודים בבית כנסת. התשובה שלנו ביום קשה זה היא שכל אחד יקבל על עצמו חיזוק קטן לרפואת הפצועים ולמען עם ישראל".

 

חנוכה שמח בערוץ היהדות :

 

מאז תחילת חודש דצמבר אירעו חמישה מקרים על רקע אנטישמי ברחבי העולם. הדבר מעיד על מגמה מדאיגה שבאה לידי ביטוי בין השאר בהשחתת בית הכנסת של קהילת היהודים יוצאי איראן בבוורלי הילס שבלוס אנג'לס , תקיפת שלושה סטודנטים באוניברסיטת אינדיאנה והירי במרכול הכשר  בג'רזי סיטי, בשבוע שעבר.

 

התוקף הגיע חמוש במצ'טה – ותקף כל יהודי "בולט לעין"

מונסי נחשבת למרכז יהודי בולט ובמקום פועלות קהילות חסידיות מוכרות, בהן חסידות ויז'ניץ מונסי שמרכזה ביישוב הסמוך כתר וויליז', וחסידות סאטמר. בשנות ה-50 של המאה ה-20 פעלה במקום רק ישיבה אחת, אך בעקבות הגידול המהיר באוכלוסייה החרדית הוקמו עד סוף שנות ה-90 ארבעים וחמש ישיבות ו-112 בתי כנסת ייעודיים. התופעה המדאיגה של חזרה לאנטישמיות ה"קלאסית" באירופה נובעת גם מכניסתם של שחקנים חדשים ל"זירה" האנטישמית כגון הפלגים המיליטנטיים בקהילת העבריים בארצות הברית.

 

 

על פי דיווחים בתקשורת התוקף הגיע למקום כשהוא חמוש במצ'טה בסביבות השעה 22:00 (שעון מקומי) והחל לדקור את המתפללים באופן אקראי סמוך לביתו של הרב חיים לייביש רוטנברג שמכונה "האדמו"ר מקוסון פורשיי". לפי "המועצה היהודית אורתודוקסית", לפחות שניים מהם פונו כאמור מהמקום כשהם פצועים באורח קשה.

 

לפי עדי ראייה בזירה, הדוקר הצליח להיכנס לבית הרב מקוסון שבו התקיימה סעודת "מלווה מלכה". עוד נמסר כי ייתכן שהדוקר פגע גם בכמה אנשים מחוץ לבית. אחד החסידים נדקר לפחות שש פעמים. הפנים של הדוקר היו מכוסות חלקית בצעיף והחסידים הגדירו את האירוע כ"טבח".

 

אירוע דקירה בבית כנסת ליד ניו יורק (צילום: רויטרס)
האירוע התרחש בבית הכנסת ליד ניו יורק(צילום: רויטרס)

אירוע דקירה בבית כנסת ליד ניו יורק (צילום: AP)
התושבים היו המומים ומפוחדים(צילום: AP)

אירוע דקירה בבית כנסת ליד ניו יורק (צילום: רויטרס)
האירוע הוגדר כ"טבח" בידי המקומיים(צילום: רויטרס)
 

 

דב הייקינד, חבר בית הנבחרים של מדינת ניו-יורק מטעם המפלגה הדמוקרטית לשעבר, ומי שעומד בראש ארגון "אמריקנים נגד אנטישמיות" אמר כי "אנשים נרצחים, מותקפים. זה מצב עצוב והבעיה הגדולה ביותר היא שהממשלה לא עושה יותר מדי. הם כולם נגד אנטישמיות, אבל לאף אחד אין

תוכנית, אין דרך להתמודד עם זה".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית הרב במונסיי
מהאירוע המזעזע
מומלצים