שתף קטע נבחר

שולי רנד על בנו המיוחד: "ישראל בא לעולם כדי להשפיע"

במופע המוזיקלי של שולי רנד "תשליך" הוא מעלה על נס את סיפורי חייו בגוף ראשון, מילדותו ועד לבגרותו, בין היציאה בשאלה לחזרה בתשובה ומסביר למה להיות אב לבן עם תסמונת דאון זו ברכה. "הקב"ה מניח אותם בדיוק איפה שצריך. זה מה שממשיך להשפיע על היצירה שלי"

 

 

שולי רנד הוא שחקן, מוזיקאי, תסריטאי ופזמונאי - והוא גם אבא לישראל, הלוקה בתסמונת דאון, שאותו הוא מכנה "המעריץ מספר 1 שלי". ישראל מטופל במרכז "שלווה", מה שהופך את הקשר בין רנד למקום לאמיץ במיוחד, ואת הבחירה להעלות את המופע החדש שלו, "תשליך", דווקא שם – למובנת מאליה.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

"ישראל מכיר את כל המילים לשירים שלי בעל-פה", אומר רנד. "פעם אחת אפילו שרנו ביחד באיזשהו אירוע את 'אייכה'". רנד לא שואל למה, אלא "לאן אתה לוקח את זה", כדבריו. "אתה יכול לקחת את זה למקום של מרירות, אני משתדל לקחת את זה למקום אחר".

 

עוד תרבות בערוץ היהדות :

 • סיפורת: מאגיה שחורה בעיירה היהודית

   

  רנד גדל בבני ברק למשפחה דתית-לאומית, בנם של בלהה והפרופ' וחתן פרס ישראל, יעקב רנד. לאחר גיל 18 יצא בשאלה, ולקראת אמצע שנות ה-30 הצטרף לחסידות ברסלב, נטש לזמן מה את היצירה – ואז חזר במלוא הכוח, בתוך עולם התשובה, והפך לאחר מהיוצרים היותר בולטים בישראל.

   

   ()
  "איך תגיד שאין הקדוש-ברוך-הוא בעולם?"
    

   

  "'תשליך' זה מופע שקצת קשה להגדיר אותו, כי זה גם מוזיקה וגם תיאטרון", רנד אומר. "להבדיל ממופעים אחרים שעשיתי, במופע הזה אני מספר סיפור בגוף ראשון. אי אפשר לספר סיפור של אף בן אדם בשעה וחצי, ועוד של מופע - אבל בוא נאמר שזה יותר הנרטיב שלו, שקשור לקשר שלי עם אלוהים אבל ביחס לכול מיני תחנות שהייתי בהם בחיים שלי".

   

  "בא לעולם כדי להשפיע"

  המופע של רנד ב"שלווה" טומן בתוכו גם פן אינטימי. "ישראל מקבל את היחס הכי טוב שאפשר לקבל, יחס התפתחותי שאי אפשר בכלל לתאר", הוא אומר. "לכן איפה שהם צריכים אותי - אני שם בשבילם. אני חושב שזה מפעל חשוב מאין כמוהו, מפעל מפואר וקדוש - ואני מאוד שמח לעשות זאת".

   

  הרב ובנו יוסי (באדיבות שלווה)
  "ארגון שלווה - מפעל חשוב וקדוש"(באדיבות שלווה)

   

  ההתמודדות עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים לא זרה לו. אביו המנוח, פרופ' רנד, עסק בחינוך מיוחד. גם דודו, פרופ' ראובן פורשטיין, אף הוא חתן פרס ישראל נודע במחקריו סביב ילדים בעלי צרכים מיוחדים – והיה סב לילד עם תסמונת דאון. "שים לב שזה לא גנטי. אז לא תניח שיש הקב"ה בעולם? הוא מניח את הילדים האלה כנראה שאיפה שצריך. זה עוד דבר שמשפיע גם על היצירה ובוודאי שעל החשיבה הדתית שלי. בשביל זה ישראל בא לעולם - להשפיע".

   

  ובהתאמה לכך, רנד מספר כי הפוסק, העורך והמחליט הסופי על פרסום היצירות הוא לא אחר מאשר ישראל. "האמת שיש כמה שירים שלי שהם ברמת סקיצות שהוא האדם היחיד שמכיר אותם", מספר רנד. 

   

  לצאת מהצומת לחיים עצמם

  במופע "תשליך" מספר רנד על הגלגולים הרבים שעבר בדרך למי שהוא היום. "מילדות גדלתי בבית דתי, אז אני מספר על איך עזבתי את הדת, היציאה מהעולם הזה והגעתי לעולם התיאטרון. איך עזבתי את עולם התיאטרון ופניתי לעולם התשובה, מה קרה לי בעולם התשובה. 'תשובה על תשובה' קצת מתעסק בעניינים של משיח, מדבר על איזושהי צומת מאוד קשה בחיים שלי שעברתי. ומתוכו 'תשליך', היציאה לחיים טובים.

   

   ()
  "השירים מתכתבים עם הסיפור"

   

  "'תשליך', אגב, היא לא פעולה סטטית כי אם דינמית. אני חושב שגם המופע הזה הוא מודולרי. אני מאמין שאני עוד אשתנה בחיים שלי וגם המופע ישתנה". 

   

  -כשאתה מדבר על "צומת קשה בחיים", למה אתה מכוון? 

   

  "הייתי צריך לבחור לבין לשקוע בייאוש לבין לבחור בחיים. המופע הזה שונה בגלל שאני משתמש בו במוזיקה שרובה חומרים שאינם שלי. יש שיר מיוחד שכתבתי לכבוד המופע, שיר אחר שלי, אבל בעיקר של מיטב היוצרים פה: שלום חנוך, אביב גדג', עדי רן, עמיר לב, להקת המכשפות, קצת ג'ורג' האריסון וקצת בוב מארלי".

   

   ()
  בין לשקוע בייאוש לבין לבחור בחיים

   

  "הבחירה בשירים לא נבעה מעצם היותם שירים יפים", ממהר רנד להסביר. "כולם שירים מופלאים, אבל הבחירה נבעה מהיכולת שלי להיעזר בהם בכדי לספר את הסיפור שלי, וזה מה שעושה את זה מעין מחזמר לבן אדם אחד. 

   

  "אני כמובן מופיע עם ארבע נגנים פנטסטיים בניהולו של אסף תלמודי שהוא שותף ותיק שלי, אבל השירים למעשה, מתכתבים עם הסיפור ונותנים לו עוד רובד, וככה מי שיוצא נשכר מזה הוא גם הסיפור וגם השירים, שמקבלים פרשנויות שונות לגמרי גם מוזיקלית וגם רעיונית". 

   

  השמועות בעיתונים על רומן עם צופית גרנט וכן על פרשת הגירושין שעבר לא מעניינת את רנד. "אני שועל קרבות ותיק ומצולק אני לא יכול להגיד לך שהדברים האלה לא מעכירים או מנהלים אותך ברמה כזו או אחרת אבל אני משתדל שהם ינהלו אותי כמה שפחות. התגובה שלי היא עשייה . אני ממשיך לעשות ואני מקווה שהדברים האלה, כפי שראוי להם, ייהפכו להיות רק רעשי רקע".

   

  לתרומות לארגון "שלווה": https://www.shalva.net/donation/hebrew.php

   


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים