שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

ארה"ב: התפרצות חריגה בשכונות החרדיות - ואנטישמיות ויראלית

"לך מפה, אתה מפיץ את הווירוס": תיעוד מטריד של חרדי המגורש ממוסך בניו-יורק; דו"ח של האף-בי-איי המזהיר מפני הדבקה מכוונת של יהודים מצד גורמים ניאו-נאצים שחלו בקורונה - וברקע, מאות חולים בשכונות החסידיות של ניו-יורק, מעבר לאחוז שלהם באוכלוסייה, ותושבים הממאנים ליישם את ההנחיות

 

עדות מצולמת מטרידה: יהודי חסיד שהגיע לקבלת שירות במרכז השירות של "טויוטה" בגושן, ניו-יורק – סורב בטענה שהוא "מפיץ מחלות". בתיעוד שהעלה הארגון StopAntisemites ברשת החברתית, נשמע החסיד שואל את המוסכניק: "יש לי פגישה שנקבעה פה. למה אתה לא רוצה לקבל אותי? אתה אומר לי שאתה סגור, אבל את כל השאר אתה משרת". בתגובה הוא התבקש לעזוב את המקום, ונאמר לו: "כי אתה מפיץ את הווירוס".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>    

 

מדובר בתופעה הולכת וגוברת, וכעת גם הבולשת הפדרלית (ה-FBI) מזהירה מפני האשמת יהודים באחריות לווירוס הקורונה. באף-בי-איי מתריעים אף כי קבוצות ימין קיצוני בארה"ב, ובהן קבוצות ניאו נאציות ועליונות לבנה, מעודדות את פעיליהן להפיץ את וירוס הקורונה בקרב שוטרים ויהודים.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

במסמך מודיעיני של ה-FBI שנחשף על ידי ABC ניוז, נכתב כי "חברים בקבוצות קיצוניות מעודדים אחד את השני להפיץ את הווירוס, באם נדבקו, באמצעות נוזלי גוף ואינטראקציות בינאישיות". הבולשת מתריעה בפני סוכנויות המשטרה מפני חשש לשימוש בתרסיסים כדי להפיץ נוזלי גוף נגד שוטרים. הקיצונים מכוונים את עוקביהם להפיץ את המחלה ליהודים ובין היתר מפורטים שווקים, משרדים, עסקים ובתי כנסת.

 

"קבוצות אנטי-ממשלתיות באמריקה אוהבות לכוון נגד אנשי אכיפת חוק כסמל של הרשויות באמריקה", אמר דון מיהלק, סגן נשיא איגוד אכיפת החוק הפדרלי בארה"ב ל-ABC. "עצוב שזה הפוקוס שלהם בזמן של משבר במדינה".

 

 

ארגונים שמנטרים פעילות של קבוצות עליונות לבנה ברשת, מזהירים מפני מגמה מדאיגה בשבועות האחרונים של האשמת יהודים, ובפרט את ההנהגה היהודית, באחריות לווירוס הקורונה. "זה מתחיל בפמפום הרעיון שהיהודים יצרו את הווירוס כדי למכור חיסונים, דרך עידוד אנשים שנדבקו לנסות להפיץ את המחלה בקהילה היהודית ובקרב גורמי אכיפת החוק", אומר מייקל מאסטרס, ראש זרוע האבטחה של הפדרציות היהודיות בצפון-אמריקה.

 

"אנו מבחינים כיצד ניאו-נאצים ואחרים ניצלו את המצב כדי לקדם את תיאוריית הקונספירציה שלהם, להפיץ מידע כוזב ולהסית לאלימות בפלטפורמות האון-ליין שלהם", אמר. "בזמן שהעולם מתמודד עם מגיפה קטלנית, זו תזכורת חזקה שקבוצות מסויימות – הקהילה היהודית ואנשי אכיפת החוק – צריכות להמשיך במאבק נגד מי שרוצים להזיק להם. בזמן שהמצב הכלכלי שביר והחברה האזרחית מוטרדת, הפוטנציאל של חסידי השנאה לפעול הופך להיות סביר יותר וקטלני יותר".

 

התפרצות בשכונות החסידיות

בקהילה היהודית חוששים מפני אנטישמיות והאשמת היהודים ב"הפצת מגיפות", לאחר שנודע כי בשכונות החסידיות ישנה התפרצות קשה של קורונה. מוקד ההתפרצות הראשוני במדינת ניו-יורק סומן בבית הכנסת שבעיירה ניו רושל הצפונית למנהטן. לאחרונה דווח על עלייה משמעותית בכמות הנשאים בברוקלין, כששתי שכונות שאותרו כמוקד התפרצות הן השכונות החרדיות בבורו-פארק ובוויליאמסבורג.  

 

 

על פי הניו-יורק פוסט בתחילת השבוע, התגלו 243 נשאי קורונה חדשים בשלוש שכונות חרדיות בברוקלין. מדובר ב-13% מסך כלל הנשאים המאומתים שאובחנו בעיר כולה עד יום רביעי האחרון (1,871 בסך הכול). מדובר בכמות בלתי פרופורציונלית של נדבקים חרדים ביחס לחלקה של הקהילה באוכלוסייה.

 

בעוד שבישראל הרבנים הראשיים עדיין מתלבטים האם לסגור את בתי הכנסת על רקע התפשטות נגיף הקורונה, בניו-יורק מרגישים התושבים את ההשלכות של התעלמות הקהילות החרדיות מהוראות הרשויות - וההתכנסויות בבתי המדרש ואולמות האירועים, לצורך תפילות השבת ואירועים חגיגיים.

 

ההשלכות של אלו הגיעו גם לארץ, לאחר שכ-65 חסידי חב"ד תושבי ברוקלין שנחתו בישראל לפני כשבוע, אובחנו כנושאים את הנגיף. החסידים הם אזרחים ישראלים ששהו בשנת לימודים בישיבה בשכונת קראון הייטס בניו-יורק, שם אובחנו עד כה כ-8,000 חולי קורונה מאומתים.

 

"המספרים הללו רק ילכו ויעלו", אמר נציג של רשת מרפאות "אסיסה", הממוקמות בשכונות וויליאמסבורג ובורו פארק. "המספרים בוויליאמסבורג גבוהים יותר, ישם שם יותר נגועים". בתגובה להתפרצות הנגיף בשכונות החסידיות החלה בדיקה של הממצאים מטעם האגף לבריאות הציבור במדינת ניו-יורק - והעומד בראשו, האוורד צוקר. המושל אנדרו קואמו נמנע מלהגיב בנימוק כי הנושא נמצא בחקירה. ראש עיריית ניו-יורק, ביל דה בלז'יו, טען כי העיר כולה מלאה במוקדי התפרצות, ולכן אין לייחס חשיבות מיוחדת להתפתחויות בשכונות אלו.

 

שאננות וחוסר ציות

הרקע להתפרצות בשכונות החרדיות בברוקלין, עשוי לנבוע מחוסר המודעות של חברי הקהילה להוראות הרשויות בכל הנוגע לבידוד ולריחוק, או גרוע יותר, התעלמות בוטה מהן. במהלך השבוע שעבר דווח בניו-יורק פוסט על שני אירועי שמחות, לכל הפחות, שהתקיימו בהשתתפות המוני אברכים ותועדו על ידי אזרחים מודאגים.

 

   (צילום: אמיר בוגן)
בית המדרש של סאטמר סגור(צילום: אמיר בוגן)

 

ביום שלישי אחר הצהריים פיזרו נציגים של מחלקת כיבוי האש של ניו-יורק אירוע גדול לאחר שהתקבלו תלונות מתושבים. "הם התנהלו שלא בהתאם להוראות בכל הנוגע לבידוד, וטיפלנו בסוגיה הזאת מטעמים של בריאות ובטיחות", הסביר דובר מטעם מכבי האש. סרטון וידיאו שצולם ופורסם מתוך ההילולה, קלט אברכים רבים רוקדים שלובי ידיים. אחד מהם אף עטה על פניו מסיכה.

 

זמן קצר לאחר מכן, בשכונת מידווד הסמוכה לבורו פארק, התקיימה חתונה גדולה שגלשה אל הרחוב. תיעוד ברשת מציג את החוגגים הרבים כשהם רוקדים וקופצים, מתחבקים ואוחזים ידיים. ג'ייקוב קורנבלוט שפרסם את הסרטון בחשבון הטוויטר שלו, הביע שאט נפש מהתנהלות זו. "זה לא קול", צייץ. "חתונה פומבית עם כל כך הרבה משתתפים בחצר דחוסה זה פשוט מסוכן".

 

  ()

 

התקהלות על מדרכות השכונה

היועץ הפוליטי מנשה שפירו, המקורב לקהילה, אמר כי "מה שהם עשו בסרטון הזה הוא הגברת הסיכון; זלזול מוחלט בחוקים, בתקנות ובהמלצות של הרופאים, והכול בשם התשוקה האנוכית לחגוג. זה מרגיז אותי ללא סוף. אני לא מבין איזה טיעון גרם להם לחשוב שמדובר ברעיון טוב".  

 

 

בנוסף לכך, פעילות של גמ"חים והתאספויות ספונטניות ברחובות ברוקלין ממשיכות כשגרה ואף מתעצמות לקראת חג הפסח. כותב שורות אלו חזה בהסתערות רבתי של אברכים על חבילות מצרכים שהופצו באחד מהרחובות המרכזיים בברוקלין, וזו כללה מגע קרוב, לעתים אף דחיפות אחד של השני - ולעתים אף של עוברים ושבים על המדרכה שכמעט ונחסמה בעקבות ההתגודדות.

 

עם זאת, נראה כי במהלך סוף השבוע האחרון החלה מחלחלת התובנה כי נגיף הקורונה הוא סכנה מוחשית לבריאות הציבור. וויליאמסבורג הייתה שוממה במוצאי השבת, בניגוד לשגרה, לאחר שבצעד יוצא דופן בתי הכנסת נותרו סגורים. על דלת בית המדרש "יטב לב" של חסידות סאטמר נתלתה כרזה: "עת צרה ליעקב, לאור המצב החמור השורר כעת ה' ירחם ולפי בקשת הממשלה. ע"כ בפקודת כבוד קודשו מרן רבינו שליט"א ייסגרו כל בתי מדרשים דקהילתנו הקדושה עד שיתפרסמו אחרת".

 

ההוראה לסגור את בתי הכנסת והבניינים הקהילתיים בוויליאמסבורג התקבלה על ידי הרב אהרון טייטלבאום, העומד בראש קהילת סאטמר – החסידות הגדולה בעולם, ופשקווילים מטעמו הופצו בשכונה באמצע השבוע. על פי הדיווחים, הרב טייטלבאום עצמו נדבק בנגיף הקורונה ושוהה בבידוד בקריית יואל הצפונית לניו-יורק.

 

"הקהילה היהודית באיטליה במשבר קשה"

בראיון לאולפן ynet הזהיר יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק בוז'י הרצוג, מפני קריסה של קהילות יהודיות מסביב לעולם. "הפדרציה של ניו-יורק, שהיא החשובה ביותר בעולם, דורשת שהממשלה הפדרלית רשת ביטחון", אמר.

 

   (צילום: אמיר בוגן)
מודעה בברוקלין(צילום: אמיר בוגן)

 

"אנחנו רואים בכל העולם לחץ גדול מאוד בקהילות היהודיות" סיפר הרצוג. "זו עת לסולידריות, וכשאומרים שכל ישראל ערבים זה לזה - זה אומר שקודם כל צריך לאבחן את הקהילות שנמצאות על סף שיתוק או קריסה... איטליה למשל במצב של קטסטרופה מוחלטת. הקהילה היהודית באיטליה במשבר קשה מאוד. אנחנו הושטנו יד, במיוחד לקהילה ברומא ובמילאנו, אבל באופן טבעי, כולנו מבינים מה קורה באיטליה".

 

יש חשש ממשי שהקהילה היהודית שם תקרוס?

"היא נמצאת תחת לחץ לא נורמלי. כל המוסדות משותקים... יש לנו איומים גדולים שמגיעים כבר מקהילות כמו דרום-אפריקה, אמריקה הלטינית, צרפת, מקומות מסוימים בספרד וגרמניה. יש לחץ גדול כי קהילה קטנה לא יכולה להחזיק את כל מערך השירותים שלה. אפילו בארה"ב הבעיה הגדולה היא עם המבוגרים והזקנים החולים".

 

אם ישראל לא תתערב, יהיו קהילות יהודיות שיקרסו?

"אני אומר כך, חלק מחובתה של ממשלת ישראל היא לסולידרית עם העם היהודי, והממשלה צריכה לבוא עם פתרונות לסייע לקהילות היהודיות באשר הן. יהיו קהילות יהודיות שיקרסו באם המצב יימשך לאורך זמן".

 

כשאתה רואה את התרגילים הפוליטיים עכשיו, לא באלך לנער שם כמה פוליטיקאים ולהגיד להם: פשוט תכוננו ממשלת אחדות?

"חייבת לקום ממשלת חירום לאומית. זה צורך השעה באמת. אנחנו חיים באחד המשברים הכי גדולים באנושות, בוודאי שבעידן המודרני. זה נוגע לכולם. לאנשים יש להם חרדות ואי וודאות מטורפת, והגיע הזמן להקרין ביטחון עצמי ושקט, וזה צריך לבוא מהמערכת הפוליטית. הכנסת חייבת לפעול בכל מחיר, זה הלב הפועם של מדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים