שתף קטע נבחר

בכירים בשינוי: ראש הממשלה תקע סכין בגבנו

בכירים בשינוי מתכוונים להצביע נגד התקציב בכנסת, לאחר שלטענתם, ראש הממשלה מעל באמונם ובחר בעמדת המפד"ל בעניין המועצות הדתיות. השר יוסף (טומי) לפיד אמר בישיבות סגורות בעקבות הצבעת התקציב שהצבעתו בקבינט בעד גירוש ערפאת היתה "טעות"

סערה פוליטית בעקבות אישור התקציב בממשלה: "לראשונה מאז שהוקמה הממשלה, אנחנו מרגישים שנוצר סדק באמון בינינו ובין ראש הממשלה" - כך אמרו אמש (יום ג') גורמים בכירים בשינוי ל-ynet.

 

עוד תגובות לקיצוץ בתקציב: 

 

  

בשינוי נחושים להמשיך ולהתנגד לתקציב בהצבעות בכנסת. לדברי בכירים בשינוי: "נוצר מצב שבו אנחנו מרגישים שראש הממשלה תקע לנו סכין בגב, בגד בנו, הפר הבטחה ומעל באמון האישי שנתנו בו. אנחנו מתכוונים ללכת עד הסוף עם המאבק, הן בעניין המועצות הדתיות והן בעניין הסטודנטים".

 

בשינוי מייחסים את היווצרות ה"סדק" לתוצאות דיוני התקציב אמש בממשלה, ולמה שהם מכנים "אי קיום הבטחות והעדפת הדתיים על פני שינוי". במסגרת הדיון בממשלה הבטיחו אנשי האוצר לשרי שינוי לא להעלות את שכר הלימוד באוניברסיטאות, אולם שעות ספורות לאחר ההצבעה הודיעו במשרד האוצר ששכר הלימוד יעלה בשיעור שבין 10-20 אחוזים.

 

בכיר בשינוי אמר: "בפעם הראשונה היתה לי תחושה שלא היה כדבר הזה בעבר, ועברה לי המחשבה בראש ששינוי תוכל אולי להשפיע יותר טוב על הנעשה במדינה, דווקא מספספלי האופוזיציה".

 

עד כדי כך גדולה האכזבה בשינוי ממה שארע אמש בישיבת הממשלה, שיו"ר המפלגה, יוסף (טומי) לפיד, הביע, בשיחות סגורות, צער מהדרך שבה הצביע בעניין גירושו של יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, לפני ימים אחדים. לפיד הצביע בעד הגירוש, כמחווה של הבעת אמון ונאמנות לראש הממשלה שרון. בעקבות ההצבעה על התקציב אמר לפיד למקורביו: "טעיתי".

 

"מתייחסים אלינו כמו לש"ס"

 

בשינוי מפנים חיצי ביקורת לאנשים הסובבים את ראש הממשלה. "הגורמים סביב ראש הממשלה שניהלו את כל עניין המשא ומתן בלילה מתייחסים אלינו כמו אל ש"ס. הם חושבים שאפשר ב'מעכריות' לפתור את כל הבעיות.

 

עוד אמרו בשינוי: "אנחנו לא מבקשים כסף, אלא נותנים כסף, והם לא מבינים שאם סוגרים איתנו משהו, אז צריך לעמוד בזה. בלי כל המעכריות מסביב. אנחנו לא נבוא ונדרוש יותר, ולא נעשה תרגילים. לא נבוא לומר שלא אמרנו ולא עשינו. מה שאנחנו אומרים זה מה שאנחנו מתכוונים".

 

בתוך כך, נודע ל-ynet כי ראש הממשלה, בניסיון לשכנע אמש את אנשי שינוי להצביע בעד התקציב, הבטיח לטומי לפיד, בשיחה בארבע עיניים כי "יש לך את המילה שלי: המועצות הדתיות ייסגרו תוך חודשיים".

 

לפיד הציג את ההבטחה של שרון בפני עמיתיו השרים, אלא שאלה החליטו לדחות אותה. "אנחנו לא מאמינים להבטחות כשמפירים איתנו הסכמים חתומים", אמרו. אחד משרי שינוי אמר ספק בצחוק ספק ברצינות "בפעם הבאה נבקש שיביאו לנו ערבות בנקאית לצד כל הסכם חתום". אמרו והצביעו נגד התקציב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
טעיתי כשהצבעתי בעד גירוש ערפאת
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
מעל באמון? שרון
צילום: איי פי
צילום: מיכאל קרמר
עמדת המפד"ל התקבלה. השר איתם
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים