שתף קטע נבחר

מזוז סגר 7 תיקים נגד ריבלין בחשד לטובת הנאה מאפל

ב-2001, עוד בטרם מונה כשר, נחקר יו"ר הכנסת הנוכחי בחשד שהקבלן ואיש העסקים מימן עבורו ארוחה בעלות של 800 שקל. הוא אף נחשד בניסיון לשבש את הליכי החקירה נגד השר יצחק מרדכי. היועץ המשפטי סגר את התיקים מחוסר אשמה, בהתאם להמלצת המשטרה והפרקליטות. ריבלין: אחרי 3.5 שנים, מי יחזיר עכשיו את הכבוד למשפחתי?

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, סגר היום (ה') שבעה תיקים ישנים בעניינו של יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, בין השאר - בחשד לעסקים שניהל עם הקבלן דוד אפל, מי שמואשם ששיחד אישים פוליטיים ובהם ראש הממשלה. במקביל, נסגרו התיקים הרלוונטיים גם נגד אפל.  

 

החשדות יוחסו לשנים 98' עד 2001, במהלכן כיהן ריבלין כחבר-כנסת מטעם הליכוד, וכחבר בוועדה למינוי שופטים. שישה מהתיקים נסגרו מחוסר אשמה, לפי המלצת המשטרה והפקליטות, ואחד מהם - מחוסר ראיות ועניין לציבור.   

 

עוד לפני שנבחר לכנסת, שימש ריבלין יועץ משפטי של חברת "צביון", שקשורה לדוד אפל - מי שנחשב לידידו הטוב. ב-2001, עוד בטרם מונה כשר, נחקר ריבלין בפרשה בחשד לקבלת טובות הנאה מאפל. המשטרה חשדה כי אפל מימן עבורו אירוע פוליטי וארוחה במסעדה ירושלמית בעלות של 800 שקל. חבר-הכנסת מהליכוד אף נחשד שסייע להסדרת ויזות לארצות-הברית לילדיו של אפל.  

 

ריבלין נחקר גם בחשד לשיבוש הליכי החקירה נגד השר לשעבר יצחק מרדכי, על הטרדות מיניות. בפרשה, שנחשפה לראשונה ב"ידיעות אחרונות", נחקר חשד לפיו קיבל ריבלין את המידע הראשוני על החשדות מיו"ר הכנסת, אברהם בורג, העבירו לאפל - וזה העבירו למרדכי. תיק זה נסגר מחוסר ראיות, ומחוסר עניין לציבור.  

 

בתיק אחר, שנסגר מחוסר אשמה, נחשד ריבלין כי סייע לגייס תרומות לארגון "שמע". בתיק נוסף עלה חשד לעסקת שוחד בתיווכו של חבר-הכנסת דאז, מיכאל קליינר. בעניין זה נסגר התיק גם בעניינו של קליינר. ריבלין אף נחשד שפעל תוך הפרת אמונים בהליכי חקיקת חוק לשחרור מוקדם של אסירים. בתיק השביעי והאחרון נחשד ריבלין במסירת מידע לדוד אפל מתוך ישיבת של הוועדה לבחירת שופטים.

 

בתגובה להחלטת היועץ, אמר יו"ר הכנסת ל-ynet: "אני פשוט לא יודע מי ישלם למשפחתי על 11 שעות של חקירה במשטרה ועוד שלוש שנים וחצי, בהן רבץ עלינו כתם על לא עוול בכפנו. מי יחזיר לנו עכשיו את הכבוד שנגזל?"

 

בתגובה לטענותיו של יו"ר הכנסת רובי ריבלין מוסרים במשטרה כי החקירה נגדו נמשכה שנה והתיק הועבר לפרקליטות באוגוסט 2001.

 

תיק שרון עדיין מחכה

 

בשבוע שעבר סגר מזוז את התיק בעניינו של השר וממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שאף הוא נחשד בקבלת טובת הנאה מדוד אפל.

 

התיק בעניינם של ראש הממשלה שרון ובנו גלעד בפרשת האי היווני טרם הוכרע, והיועץ המשפטי צפוי לומר את דברו בנושא לאחר יום העצמאות. פרקליטת המדינה המליצה על הגשת כתבי אישום.   

 

גורמים במשרד המשפטים הדגישו כי "אין לעשות היקש ולערוך גזירה שווה בין תיק אולמרט לתיק שרון". הגורמים אמרו ל-ynet כי במקרה של ראש הממשלה, "הסיפור הרבה יותר בעייתי, והעובדות חמורות בהרבה, לכן צריך לעשות הפרדה בין השניים ולדעת שהתיקים נבחנים באופן נפרד לחלוטין זה מזה".

 

השתתפו בהכנת הידיעה: אטילה שומפלבי ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום לע מ
התיק נסגר. ריבלין
צילום לע מ
צילום: סבסטיאן שיינר
שרון מחכה. מזוז
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: אבי כהן
הדלפה מהוועדה. אפל
צילום: אבי כהן
מומלצים