שתף קטע נבחר

בעבודה: נמשכים חילוקי הדעות על ההליכה לממשלת אחדות

ח"כ מצנע מתנגד לכניסה לממשלת אחדות וטוען: "אפשר לתת לממשלה רשת ביטחון אבל אסור לתמוך בתוכנית חד-צדדית. ממילא יהיו בחירות,. ח"כ רמון, המצדד במגעים לאחדות: "אסור לחבור לאלה הרוצים להפיל ממשלה שתומכת ביציאה מעזה". ח"כ בן אליעזר: "אחדות היא פיתרון אבל רק אם האלטרנטיבה היא התרסקות התהליך המדיני". ופרס? הוא ממתין בשקט לשעת כושר להכנס לממשלה

במפלגת העבודה חלוקות היום (ו') הדעות באשר לאפשרות של פתיחת מגעים לכניסה לממשלת אחדות, לאחר פיטורי שרי האיחוד הלאומי והאפשרות של פרישת המפד"ל מהקואליציה.

 

אנשיו של יו"ר העבודה, שמעון פרס, ממתינים בשקט לכך שתוכנית ההתנתקות של שרון תעבור. בכל מקרה, התחושה שנוצרה באחרונה במערכת הפוליטית היא שפרס ממתין מזה זמן לשעת כושר על מנת להכנס לממשלה. או אז הוא ייקלע לויכוח מר במפלגתו.

  

 

מצנע נגד אחדות

 

ח"כ עמרם מצנע, ממתנגדי הכניסה לממשלת אחדות, אומר ל-ynet: "שרון הכניס את עצמו לפינה שאי אפשר לצאת ממנה בעקבות משאל מתפקדי הליכוד, ועל כן הוא בחר בדרך הזאת שהיא במידה מסוימת אולי האלטרנטיבה היחידה להשרדותו הפוליטית. אך מכאן ועד לתמיכה בכניסה לממשלה ותמיכה בתוכנית שאין לה ידיים ורגליים - המרחק גדול".

 

"אני אתמוך במתן רשת בטחון פרלמנטרית לממשלה, אך בשום אופן לא אצדד במתן תמיכה לתוכנית שאיננה תוכנית, שאינה פותרת את הבעיה. יציאה חלקית מעזה, ללא משא ומתן עם הפלסטינים, לא פותרת שום בעיה.

 

היא ממשיכה את הסכסוך והאלימות. אין דבר כזה התנתקות חד-צדדית. באופן חד-צדדי אפשר רק להכריז מלחמה. אין תחליף להדברות ולתיאום של היציאה מהרצועה, ולכן מפלגת העבודה לא יכולה לשאת באחריות למהלך שכזה", דברי מצנע.

 

הוא מעריך שבמוסדות העבודה לא יהיה רוב לכניסה לממשלה. "אינני חושב שמפלגת העבודה צריכה לזרוק חכה לליכוד שנמצא בהתרסקות. צריך ללכת לבחירות חדשות ולשכנע את הבוחר", אמר.

 

עוד הוא מעריך שאפשר שכתוצאה מאי כניסת מפלגת העבודה לממשלה, עשוי שר האוצר בנימין נתניהו להפוך לראש הממשלה הבא אם ישיג תמיכה של 61 חברי כנסת. עם זאת העריך מצנע שגם נתניהו יגיע בסופו של דבר לאותה פינה ששרון נקלע אליה, ואז צפויות בחירות חדשות.

 

פואד בעד ונגד

 

ח"כ בנימין בן אליעזר תומך בכניסה לממשלת אחדות עם הליכוד, אולם רק אם האלטרנטיבה היא התרסקות של התהליך המדיני. "מפלגת העבודה לא תשמש שום קיר למשחקים וליריות בשביל להפחיד את הליכוד, או אחרים", אמר בן אליעזר. "היא תידון עניינית רק ברגע שהתוכנית תעבור בממשלה, ולאחר פיטורי שרי הימין הקיצוני. אז צריך לבדוק יכול אריק שרון לקיים ממשלה בלי מפלגת העבודה - ואם התשובה היא כן, אז על העבודה לתת לממשלה גיבוי מבחוץ.

 

רמון בעד

 

לעומתם תומך ח"כ חיים רמון בכניסה לממשלת אחדות. "אסור למפלגת העבודה להשתתף בהפלת ממשלה שהחליטה לפנות את עזה", הוא אומר.

 

"אמליץ לחברי הסיעה לא לחבור להצעות לפיזור הכנסת של איתם או של ליברמן, ולא להיות שותפים איתם בהפלת מממשלה שהחליטה לפנות את עזה".

 

תמיר נגד

 

ח"כ יולי תמיר אומרת כי אין מנוס מלקיים בחירות עכשיו. לדבריה אסור למפלגת העבודה לתת לשרון את האפשרות למשוך זמן, זאת משום שברור שהוא לא יצליח להעביר שום מהלך מדיני. 

 

"הכנסת בהרכבה היא לאומנית. שרון לא יצליח להעביר הצעות חוק בוועדת הכספים או בוועדת החוקה הקשורות לפינוי, ולכן רק בחירות יביאו להרכב חדש בכנסת שיוכל לבצע מהלכים מדיניים", דברי תמיר.

 

ח"כ איתן כבל אמר היום: "על מפלגת העבודה לתמוך בתוכנית בכנסת ומייד אחרי זה להכריז על הקדמת הבחירות. אסור למפלגת העבודה להכנס לממשלה רעועה המונחת על כרעי תרנגולת".

 

המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה בירכה היום על פיטורי שרי האיחוד הלאומי, אך בה בעת קראה לסיעת העבודה שלא להכנס לממשלת שרון, "המקדמת מדיניות חברתית וכלכלית פושעת הפוגעת בציבור הישראלי כולו".

 

ביילין: אי אמון

 

יו"ר יחד, השר לשעבר יוסי ביילין, אמר כי מפלגתו מחוייבת להצביע אי אמון בשרון ותעשה זאת גם ביום שני הקרוב. הוא אמר שמפלגתו לא תתן יד להישרדותו הפוליטית של "ראש הממשלה הגרוע ביותר שידעה ישראל מעולם", כדבריו.

 

עוד הוא אמר שמפלגת העבודה עשתה את טעות חייה כשחברה לשרון לפני שלוש שנים וחצי, ונתנה יד להידרדרות הקשה של בטחון ישראל וכל תחומי החיים האחרים. "תהיה זאת טעות קשה נוספת להיות המפלגה האחרונה שעדיין מאמינה בשרון".

 

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבריאל מנשה
רשת ביטחון כן; תמיכה בתוכנית - לא. מצנע
צילום: גבריאל מנשה
צילום איי פי
אסור לחבור להפלת ממשלה שיוצאת מעזה. רמון
צילום איי פי
צילום רויטרס
אחדות רק אם התהליך המדיני בסכנה. בן אליעזר
צילום רויטרס
צילום: סבסטיאן שיינר
ממתין. פרס
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים