שתף קטע נבחר

שרי האיחוד הלאומי פוטרו; לבני: ניתן להגיע לפשרה

רה"מ מימש את איומו ופיטר את שרי האיחוד הלאומי, ליברמן ואלון. השרה השרה ציפי לבני אמרה היום ל-ynet כי להערכתה, עד למועד ההצבעה ניתן להגיע להבנות עם המפד"ל ועם שרי הליכוד המתנגדים. לדבריה, "הבעיה העיקרית כרגע היא הבנייה בהתנחלויות המיועדות לפינוי". בעקבות הפיטורין, נראה שלשרון יש רוב להתנתקות. האם העבודה בדרך לממשלה?

אי ודאות גדולה אופפת את המערכת הפוליטית, לאחר שראש הממשלה מימש אתמול בבוקר (ו') את איומו ופיטר את שני שרי האיחוד הלאומי, אביגדור ליברמן ובני אלון, מראשי המתנגדים למדיניות ההתנתקות של שרון.

 

הפיטורין ייכנסו לתוקף בתוך 48 שעות, כלומר מחר בבוקר, בעת הדיון הצפוי בממשלה על תוכנית ההתנתקות המדורגת. 

 

לאחר פיטוריהם של ליברמן ואלון, צפוי שרון להשיג רוב בהצבעה: 11 שרים (שרון, שטרית, לבני, אולמרט, מופז, עזרא, ו-5 שרי שינוי) צפויים לתמוך. עשרה שרים (נתניהו, לבנת, שלום, נוה, לנדאו, הנגבי, כץ, שרנסקי, ושרי המפד"ל איתם ואורלב) צפויים להתנגד.

 

סימני השאלה העיקריים כעת הם סביב עתידה של המפד"ל, שצפוייה לפרוש מהקואליציה, וכן אפשרות צירופה לממשלה של מפלגת העבודה. מעניינת גם האפשרות של חידוש הברית בין הליכוד לבין המפלגות החרדיות.

 

השרה ציפי לבני אמרה היום ל-ynet כי להערכתה, עד למועד ההצבעה ניתן להגיע להבנות עם המפד"ל ועם שרי הליכוד המתנגדים. לדבריה, "הבעיה העיקרית שיש לפתור כדי לממש את הצעת הפשרה היא בסעיף המשך הבנייה בהתנחלויות המיועדות לפינוי".

 

בהצעה המקורית נכתב שוועדת שרים שאחראית על נושא ההתנתקות תדון בנושא. שרון הסכים במהלך המשא ומתן לבקשת שרי הליכוד התנגדים לתוכנית, שהקבינט יהיה ההרכב שיקבע את גורל הבנייה. עם זאת אמר שרון כי אין טעם לשפוך כסף במצב כלכלי כה קשה על יישובים שיפונו ממילא.

 

גורמים בסביבת שרון אמרו היום כי שרון שוחח לפני כניסת השבת עם השרים לבני ואורלב, וח"כ מיכאל איתן. בשיחות ניסו השלושה להעלות אפשרויות ליישב את המשבר, והמגעים בנושא יימשכו שוב במוצאי שבת. אולם נראה שאין בכך כדי להשיב לאחור את סוגיית פיטורי שרי האיחוד הלאומי.

 

במקביל, השרים נתניהו, לבנת ושלום ערכו היום התייעצויות טלפוניות ביניהם, ועשויים להיפגש מאוחר יותר היום.

 


אילון ליברמן ושרון
אלון, ליברמן ושרון

 

ליברמן ניסה להתחמק

 

ראש הממשלה שרון הודיע לשר אלון טלפונית על פיטוריו. בלשכת רה"מ טוענים, כי השר ליברמן, לעומתו, סירב לקבל את שיחת הפיטורין הטלפונית של שרון.

 

אולם, שליח המצוייד במכתב הפיטורין איתר את ליברמן בחדר כושר בבית המלון "המלך דוד" בירושלים, ומסר לו את המכתב.

  

בתחילה אמורות היו להתקיים "פגישות פיטורין" בין שרון לבין שני שרי האיחוד הלאומי, אולם השר אלון סירב להגיע אתמול בבוקר לפגישה עם רה"מ, בטענה שאינו מעוניין לקחת חלק ב"מלחמה הפסיכולוגית שמנהלת לשכת שרון כדי להשיג רוב מלאכותי לתוכניתו".

 

השר ליברמן מצידו ביקש לדחות את הפגישה עם רה"מ לשעת צהריים, אך בלשכת שרון סירבו. גורמים בסביבת שרון אמרו ל-ynet: "אם רוצים לשחק תופסת, אז אין בעיה". לדבריהם, רה"מ ביקש לפגוש את שני השרים, כדי להסביר להם את שיקוליו באופן אישי.

 

בני אלון מתכוון להצביע ביום א'

 

בני אלון אמר אתמול, בתגובה לפיטורין: "רה"מ עושה צעדים אנטי-דמוקרטיים שמבזים את שלטון החוק ואת הניסיון לנהל ממשל תקין בישראל". 

 

אלון הוסיף כי אינו מתכוון להקל על ראש הממשלה, "בניסיון להשיג רוב מלאכותי, ולהרוס את ארץ ישראל". לדברי אנשיו, בכוונתו להגיע לישיבת הממשלה ביום ראשון ולהצביע נגד התוכנית. ואכן, שליחי ראש הממשלה טרם הצליחו לאתר את השר כדי להפקיד בידיו את מכתב הפיטורין.

 

אלון הגיע כנראה אתמול להתנחלות נצרים. דוברו סירב היום לאשר או להכחיש שהשר נמצא בנצרים.

 

גורמים בלשכת שרון אמרו אתמול אחר הצהריים: "הפסקנו לחפש את בני אלון". הגורמים הסבירו כי קיימו בנושא התייעצות עם היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, וכי ישיבת הממשלה ביום ראשון לא תידחה בגלל היעלמותו של אלון, הנמנע מקבלת מכתב הפיטורים.

 

"מרגע שהלשכה נקטה בכל האמצעים כדי לנסות ולהשיג את אלון ומרגע שאלון אמר במפורש שהוא מנסה להתחמק מקבלת המכתב, הרי שאין עוד טעם ואין עוד סיבה לחפש אחריו", אמרו.

 

הגורמים הוסיפו כי לפי העקרון הזה, לו היה השר אלון יכול להתחמק בדרך הזו מפיטוריו, הרי שיכול היה להמשיך ולהסתתר במשך חצי שנה ולהמשיך לקבל משכורת כשר בממשלה.

 

ובתוך כך הגיש עו"ד תושב גוש עציון עתירה לבג"ץ בטענה כי החלטתו של ראש הממשלה, אריאל שרון, לפטר את השרים ליברמן ואלון, "חורגת ממתחם הסבירות". לטענתו, סמכות ראש הממשלה לביצוע הפיטורים אינה יכולה לנסוב סביב אופי הצבעת השרים בהצבעה שטרם התקיימה.

 

 העתירה דורשת מבג"ץ להורות על ביטול הפיטורים והיא תובא לעיונו של שופט תורן ביום ראשון בבוקר.

 

המפד"ל לאן?

 

יושב ראש המפד"ל, השר אפי איתם, אמר בתגובה לפיטורי שרי האיחוד הלאומי כי על תנועתו  להסיק את המסקנות בדבר המשך קיומה של ממשלה בראשות שרון.

 

לדבריו, "פיטורי השרים הוא מעשה לא דמוקרטי ולא מוסרי המזכיר התנהלות במשטרים דיקטטוריים". 

 

איתם הוסיף: "אני קורא לכל חבריי במפד"ל ובמחנה הלאומי להבין, כי אריאל שרון עבר מהפך רעיוני וערכי בלתי הפיך, ועל כן יש צורך להסיק את המסקנה המתבקשת בדבר המשך קיומה של הממשלה בראשותו".

 

בשבוע שעבר אמר איתם, כי אם ראש הממשלה יפטר את שרי האיחוד הלאומי, גם שרי המפד"ל יצטרכו להסיק מסקנות.

 

ישי בירך את המפוטרים

 

יושב ראש ש"ס, ח"כ אלי ישי, התקשר אתמול לשרי האיחוד הלאומי ליברמן ואלון, ובירך אותם על "עמידתם בתוקף על עקרונותיהם".

 

ח"כ ישי שוחח עמם על הצעת אי האמון של סיעת ש"ס שתעלה ביום שני להצבעה בכנסת, והצדדים סיכמו שיצביעו נגד הממשלה.

 

בנוסף, הודיע ישי שהוא מנסה לגייס את חברי מפלגת העבודה ואת המפד"ל על מנת לגרום בהצבעה מבוכה לראש הממשלה שרון. 


פורסם לראשונה 04/06/2004 13:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פיטר. שרון. ארכיון
צילום: רויטרס
צילום: שאול גולן
מפוטר. ליברמן. ארכיון
צילום: שאול גולן
צילום: רויטרס
מפוטר. אלון. ארכיון
צילום: רויטרס
צילום: מיכאל קרמר
נערך. איתם. ארכיון
צילום: מיכאל קרמר
צילום: גלי תיבון
מברך. ישי. ארכיון
צילום: גלי תיבון
מומלצים